Jump to content



Περιεργος θορυβος


Diasel

Recommended Posts

Καλησπερα

Σημερα το πρωι παω και ανοιγω το pc και ακουω ενα περιεργο βουιτο.Ανοιγω το κουτι και προσπαθω να εντοπισω το θορυβο.Μαλλον ηταν το τροφοδοτικο.Κλεινω το pc το ανοιγω ξανα και ολα οκ.Τι ιδιο ακριβως πραγμα μου εκανε και τωρα το απογευμα.Εκτος οτι ακουγοταν βουτο ο ηχος μερικες στιγμες τρεμοπαιζε κιολας.Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?Εχω ενα herolchi 525w.Πρεπει να αρχισω να ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Σημερα το πρωι παω και ανοιγω το pc και ακουω ενα περιεργο βουιτο.Ανοιγω το κουτι και προσπαθω να εντοπισω το θορυβο.Μαλλον ηταν το τροφοδοτικο.Κλεινω το pc το ανοιγω ξανα και ολα οκ.Τι ιδιο ακριβως πραγμα μου εκανε και τωρα το απογευμα.Εκτος οτι ακουγοταν βουτο ο ηχος μερικες στιγμες τρεμοπαιζε κιολας.Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?Εχω ενα herolchi 525w.Πρεπει να αρχισω να ανησυχω?

Όταν το ξανακάνει προσπάθησε να προσδιορίσεις από που έρχεται ο θόρυβος χωρίς να ακουμπήσεις το κουτί. Ίσως απλά κάποια βίδα που δεν ήταν σωστά σφιγμένη να χαλάρωσε και να συντονίζει σε συγκεκριμένες συχνότητες. Μπορεί να ακουμπάει κάπου το PSU στο πλαίσιο του κουτιού οπότε ένα κομματάκι χαρτί για μόνωση ίσως σου λύσει το πρόβλημα. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι χάλασε κάτι. Τους ανεμιστήρες πρέπει να τους καθαρίζεις γιατί όταν μαζεύουν σκόνη αλλάζει το κέντρο μάζας τους και κάνουν θόρυβο ενώ μπορεί ακόμη και να χαλάσουν μακροπρόθεσμα. Αν έχει ακόμη εγγύηση το τροφοδοτικό μη το ανοίξεις, αλλά αγόρασε μια φιάλη πεπιεσμένου αέρα από ένα μαγαζί ηλεκτρονικών για να καθαρίσεις το φανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρεις μήνες περίπου, ένα βράδυ ανοίγω το pc. Κάτι δεν μου κόλλαγε στον ήχο του... έμοιαζε σαν κάποιος ανεμιστήρας να ''έβρισκε'' κάπου. Οι φόβοι μου δεν άργησαν να επιβεβαιωθούν όταν κοίταξα το πληκτρολόγιο και τα leed έκαναν φωτορυθμικά. Σβήνω/ανοίγω το ίδιο. Στο τρίτο άνοιγμα (το psu ήταν εκτός κουτιού και φυσικά αποσυνδεμένο) το "πήρα στα χέρια" μαζί με ένα ωραίο βραχυκύκλωμα και το σχετικό "μπαμ" που το συνοδεύει!

Link to comment
Share on other sites

Αν ένας αμεμιστήρας κολλήσει τότε βραχυκυκλώνει το τροφοδοτικό και το "μπαμ" έρχεται μοιραία αν δεν το σβήσεις έγκαιρα. Αλλα αυτό και σπάνιο είναι και μπορεί να αποφευχθεί με λίγη συντήρηση του υπολογιστή και με φίλτρα σκόνης στα φανάκια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.