Jump to content



Να πάρω μνήμες ή Booster?


DMylonas

Recommended Posts

Παίδες Καλή Χρονιά, βέβαια η νέα χρονιά με βρίσκει πάλι να προβληματίζομαι για το pc μου... Ξεκινάω λοιπόν....

Θέλω να πάω με την μητρική μου μνήμες και cpu στα 1:1, δηλαδή στα 265fsb... Το πρόβλημα είναι ότι οι μνήμες που έχω (TwinMos PC3700 -D43) δεν λένε να πάνε στα 260 error free ακόμα και με 3.2v και δεν δέχονται CL3 με τίποτε.... Έτσι λοιπόν τις έχω αναγκαστηκά στα 5:4....

Τώρα λοιπόν σκέφτομαι δύο πράγματα...

1. Να τις δώσω αυτές και να πάρω 2x256 ADATA DDR500, για να έχω τουλάχιστον το 1:1 με ότι timings κάτσουνε...

2. Να πάρω έναν OCZ DDR BOOSTER και επειδεί βλέπω ότι ακούνε στο ρεύμα να τους δώσω πάνω από 3.2v... (Αλλά τώρα με τον Booster ο προβληματισμός μου είναι, γιατί δεν αναφέρετε η Abit IS7-e στο compatibility list της OCz? Της έχω κάνει της μητρικής VTT και Vmem mod, οπότε θεωρητικά δεν θα παίζει ο booster όπως στην IC7?)

Αρκετές ερωτήσεις... Ελπίζω να τύχω βοηθείας :)

Link to comment
Share on other sites

τότε tccd όπως λέει κι ο Ζάχος... τα ίδια timings με τώρα στα 290+ δε νομίζω να σε χαλάνε... μετά θα ψάχνεσαι πως να φτάσεις τέτοιο fsb:P

άσε που πουλώντας τις υπάρχουσες είναι πιο φτηνή λύση αυτή... και πιο risk free...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 14:35]

τότε tccd όπως λέει κι ο Ζάχος... τα ίδια timings με τώρα στα 290+ δε νομίζω να σε χαλάνε... μετά θα ψάχνεσαι πως να φτάσεις τέτοιο fsb:P

άσε που πουλώντας τις υπάρχουσες είναι πιο φτηνή λύση αυτή... και πιο risk free...

Γιατί ρε σύ? 15*290=4350. Σιγά το πράγμα! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod

Το booster απ' ότι έχω δει είναι xάλια. ’ντε τράβα για κανα maximizer για να μην έχεις να ρυθμίζεις συνέχεια και το vtt

ολα να λεφτα να βλεπεις το memtest#5 να πεταει λαθος και με ενα τσικ με ενα κατσαβιδακι στην επομενη λουπα να ειναι ολα οκ :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει η ρύθμιση του VTT, άλλωστε τα trimer του VTT και το Vmem τα έβγαλα μπροστα σε panel να τα ρυθμίζω από έκεί.....

Αυτό με τις ADATA είναι η καλύτερη λύση που είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν έχω πιστωτική τώρα και αυτό με κρατάει....

Απλά ο booster μου φάνηκε εύκολή και βολική λύση από το να αλλάξω πάλι μνήμες για 10MHz...

Link to comment
Share on other sites

Με τον 3άρη είμαι σταθερός περίπου στα 4GHz (265fsb) με τον Sunon στο full επάνω στην XP-120....

-Greeklish εγώ?! Λίγο απίθανο μου φαίνετε, αλλά τεσπα είμαι σε ξένη χώρα και μπορεί να μπερδεύτηκα, οπότε ότι πει ο αρχηγός :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.