Jump to content



Καμμιά πατέντα ?


simboy

Recommended Posts

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

Παιδιά πείτε μου καμμιά ιδέα καμμιά πατέντα

Κάτι άκουσα για ασημόχαρτο στην οθόνη .......

Εβαλα το pc στο δωμάτιο και η οθόνη παρουσιάζει αλοίωση στα χρώματα

Οταν την στρίβω πλάγια εντελώς είναι μια χαρά , όταν την βάζω νορμάλ το κόκκινο γίνεται μωβ και αχνό στην κορφή της.

Δοκίμασα χίλια δυό , έβγαλα κάτι ηχεία που ήταν κοντά , έβγαλα τον εκτυπωτή από το πάνω ράφι , και τι δεν έκανα το αποτέλεσμα ήταν πάντα ίδιο.

Μήπως φταίει το κλιματιστικό που είναι πάνω ? αλλά είναι αρκετά πιο πάνω και αριστερά , μήπως η διπλανή έχει τηλεόραση πίσω από το ίδιο σημείο ?

Τι μπορώ να κάνω ? κάτι είχα ακούσει για ασημόχαρτο , ισχύει ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστές και οι δύο ερωτήσεις :)

Οθόνη Hitachi 17'' δεν θυμάμαι τώρα μοντέλο ακριβώς ( είμαι στη δουλειά )

νομίζω CM621F

Στο σαλόνι δεν κάνει τέτοιο πρόβλημα χμμμμ δηλαδή το είχε παρουσιάσει αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό και ήξερα ότι έφταιγε το ηχείο.Δηλαδή έβρισκα τι φταίει

Αυτή τη φορά δεν βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

Δώσ της κανένα degauss και άστην 1-2 μέρες off να απομαγνητιστεί. Πάρε μια πυξίδα κει εντόπισε που υπάρχει μαγνητικό πεδίο κοντά εκεί που στο παρουσιάζει...

νομίζω οτι ο outlaw εδωσε τα φωτα του...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα μαγνητισμού , είναι θέμα καλωδίου. Κάπου το καλώδιο τσακίζε ιόταν γυρνάς πλάγια και φτιάχνει. Δοκίμaσε έχοντας την ακίνητη εκεί που θέλεις να κουνήσεις το καλώδιο που πάει στην vga να δεις αν φτιάχνει..... είναι σύνηθες φαινόμενο στις Hitachi....

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει το ίδιο πρόβλημα στο δωμάτιό του και ανακαλύψαμε οτι έφταιγε το κεντρικό καλώδιο του ρεύματος της πολυκατοικίας που πέρναγε έξω απο το παράθυρό του σε απόσταση 2-3 μέτρα απο την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Δεν κατάλαβα ακριβώς το εξής "Δώσ της κανένα degauss και άστην 1-2 μέρες off να απομαγνητιστεί. Πάρε μια πυξίδα κει εντόπισε που υπάρχει μαγνητικό πεδίο κοντά εκεί που στο παρουσιάζει..."

Τι σημαίνει να της δώσω degauss ? και πυξίδα παίρνω αν είναι ανοιχτή ή κλειστή ?

τι θα καταλάβω με την πυξίδα ? η πυξίδα δείχνει πάντα βορά και νότο έτσι δεν είναι ?

Θα δοκιμάσω φυσικά πρώτα το πιο εύκολο με το καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις επιλογές της οθόνης όπως πχ την φωτεινότητα ή το γώνιασμα αν πάς στα τελευταια έχει και την επιλογή Degauss όπου απομαγνητίζει την οθόνη (θα τρεμοπαίξει για λίγο).

Πάντως στην εταιρεία σχεδόν οι μισές Hitachi παρουσίαζαν αυτό το φαινόμενο λόγο καλωδίου. Σε μια δυο περιπτωσεις απλά ήθελε καθαρισμα με φύσιγμα για να φύγει η σκόνη και το χνούδι.

Αλλά από την στιγμή που την μετακινείς στον αξονά τηε δεξια και αριστερά μάλλον είναι το καλώδιο....

Link to comment
Share on other sites

To κούνησα τίποτα αλλάαααααα :) με το πως το είπαμε ? αυτό με το σχήμα του μαγνήτη στην οθόνη στα options λειτουργεί μια χαρά

Οποτε μαζεύει αυτό θα κάνω και μετά για κάποιο διάστημα θα είναι ok

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

άρα έχεις μαγνητικό πεδιο κάπου κοντα...να προσεχεις την υγεια σου...

Αχ δηλαδή ?

και από τι μπορεί να είναι τώρα αυτό ?

Στον ακάλυπτο είμαι δεν έχει πίσω καλώδια της Δεή

Μήπως έχει η διπλανή τηλεόραση στον τοίχο ?

Τι να προσέχω που και στη δουλειά που είμαι τώρα εκτός από το δικό μου έχω άλλα 6 pc στο χώρο

Κάνω degaus πως το είπαμε και τρέμουν και οι οθόνες των άλλων !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.