Jump to content



Απορεια με το rail mod για τις μνημες.


Vagouridis

Recommended Posts

Τοσο για την gb οσο και για την msi με NF3 σε σοκετ 939 , κυκλοφορει ενα μοντακι με το οποιο τροφοδοτεις με 3.3 ρευμα τις μνημες κατευθειαν απο την γραμμη του τροφοδοτικου.Εδω τωρα ερχομαι να κανω την ερωτηση μου.Εαν εγω τελικα εχω την 3.3 του τροφοδοτικου στα 4 τελικα οι μνημες θα παρουν 4 ( η καπου εκει δεδομενου οτι παντα περνουν κατι λιγοτερο) η θα μεινουν σε μαξ 3.3?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε η λογικη μου λεει να βαλω μια αντισταση στην 5αρα να πεσει καποσυ στα 3.8 η ταση και μετα να δωσω επανω στο πινακι που γιενται το rail mod.Απλα ψιλοχεζομαι μου τελειωσαν και οι backup μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε το προτείνω από 5άρα με αντίσταση. Τι αντίσταση θα είναι, μια μλκία να γίνει και θα πάρει 5 όλο το κύκλωμα. Καλύτερα 3.3 και ανέβασμα με Modαρισμένο PSU. Φυσικά όπως είπε και o Jimάκος έχεις πτώση σε load και σε αυτό το mod και καλά είναι το PSU να είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

ΟΤΙ κι αν κάνεις , ΜΗΝ βάλεις αντίσταση από τα 5Volts..........ΔΕΝ θα έχεις ΠΟΤΕ σταθερή τάση πάνω στις μνήμες και οι μνήμες θέλουν ΟΣΟ πιό σταθερή τάση έχουμε.......... ;)

Φχαριστω γιωργη.Αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ενω η γραμμη της 3.3 ειναι απο 3.34 μεχρι 3.58 στο ταγκαν οσο και να την ρυθμισω το καΐδι το msi δινει 3.14 στα win 3.06 στο μεμετεστ.Και ειμαι να δωσω και αλλο μπας και ξυπνησει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 15:31]

Φχαριστω γιωργη.Αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ενω η γραμμη της 3.3 ειναι απο 3.34 μεχρι 3.58 στο ταγκαν οσο και να την ρυθμισω το καΐδι το msi δινει 3.14 στα win 3.06 στο μεμετεστ.Και ειμαι να δωσω και αλλο μπας και ξυπνησει.

Αν κρίνω από τις μνήμες του eesde και την δική του τάση σε αυτές σε σχέση με τη δική μου , υπάρχει μία διαφορούλα περίπου 18MHz με α. ασταθή Vdimm και β. με σταθερή Vdimm......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.