Jump to content



6800 problem


amartolos

Recommended Posts

γεια σας παιδες και καλη χρονια,πριν 2 μερες πηρα μια msi 6800gt με την οποια αντικατεστησα μια 4200,χωρις να κανω φορματ,απλα εβαλα την καρτα και τους καινουργιους drivers.ολα καλα μεχρι εδω αλλα σημερα εφαγε κατι περιεργα κολληματα,συγκεκριμενα στο msi clock δεν μου αφηνει να ακουμπησω τιποτα,δεν μιλαω για τα ρολογια ακομη και το default κουμπι να πατησω μου πεταει γαλαζια οθονη με γραμμες,κατα την διαρκεια μαλιστα που προσπαθουσα να βρω τι φταιει ο υπολογιστης κολλουσε ακομη και με δεξιο κλικ πανω στο εικονιδειο my computer..το τελευταιο λυθηκε με συνεχομενα restart,και αφου δεχτκα το γνωστο μηνυμα --ο υπολογιστης εχει συναψει απο ενα σοβαρο προβλημα(κατι τετοιο τελοσπαντων)

κατα τα αλλα η καρτα τρεχει και φαινεται μια χαρα αν εξαιρεσεις το session msi clock..

καμια ιδεα τι μπορει να φταιει??

η συνθεση του pc ειναι

π4 3ghz

1024 ram (4x256)

1 wd

tagan 480w

4x80 case fans

1 dvdr

1 dvd

1 audigy 2

post-91-1416071517,2298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 προτασεις για αρχη και μετα βλεπουμε.

1ον) Στην καρτα να πηγαινει ενα μολεξ που στο καλωδιο επανω να μην υπαρχει κατι αλλο που να παιρνει ρευμα.

2ον) Βαλε drivers της Nvidia 66.93

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα και εγώ.

Χτες μου ήρθε η μητρική μου οπότε εγκατέστησα τον καινούριο μου επεξεργαστή και έχω και ένα Dimm 256(εν αναμονή των 2x512 που έχω παραγγείλει).

¨Εκανα φορμάτ τα Windows Και τα έβαλα ξανά.

Drivers για nforce3 Και για την 6800(66.93)

Έκανα πάλι την διαδικασία για τα Pipelines με το Riva Tuner επιτυχώς.

Όταν όμως πάω να κάνω o/c την κάρτα, στις συχνότητες που δούλευα πριν τον καινούριο επεξεργαστή(ο παλιός ήταν 1800XP με Gigabyte ΜΒ πάλι) , και πάω να τρέξω 3dMark για να το τεστάρω, μου κρασάρει και κάνει reboot.

Καμοιά φορά μου κάνει paint την οθόνη με γραμμές. Ακόμα και να ρίξω τα clocks Πιο χαμηλά πάλι crashάρει.

Επιπλέον έχω εφαρμώσει με μια πατέντα ένα ανεμιστηράκι ακριβώς από πίσω από την κάρτα, αλλά πάλι δεν βελτιώθηκε κάτι.

To μόνο που έκανα εξτρά είναι ότι έσφιξα από λίγο όλες τις βίδες στην ψύκτρα....λέτε να φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το εξής.

Έριξα το Memory Clock στα 800Μhz (που είναι 75Μhz πιο κάτω από ότι έτρεχα στο παλιό σύστημα 400/875) και έβαλα την GPU στα 350MHz

Έτρεξα 3DMark03 με όλα full(1280x1024, 4xAA, 16xAF) και έτρεξε κανονικά.

Από πίσω έτρεχε το μόνιτορ του Riva Tuner Και είδα ότι η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 59 C.

Πήγα την GPU στα 375 και σε κάποια φάση στο 2ο Benchmark κόλησε αλλά δεν κράσαρε το σύστημα. Στο monitor η θερμοκρασία πάλι δεν πέρασε τους 59 C.

Πήγα την GPU στα 400 και το benchmark με το που ξεκίνησε κόλλησε.Η θερμοκρασία δεν πρόλαβε κάν να ανέβει στους 51.

Τι λέτε να φταίει?:wassat:

Το κουλό είναι ότι στο παλιό σύστημα έπιανα rock steady 400/875 με το stock ανεμιστιράκι

της MSI μόνο(τώρα έχω και ένα extra από πάνω) και αυτό σε silent mode :blink:

EDIT:Το τροφοδοτικό μου είναι ένα 350 άρι και πάνω στο PC κάθονται η κάρτα γραφικών με την τροφοδοσία της, 2xHDD, 1 DVD, 1DVD-R, 1 SoundCard, 1 TV Tuner, 1 Network Card, και η CPU μου.Επιπλέον η μητρική έχει μια λαλακία που το λέει DPS και έχει και φωτάκι(μπλε).Κάτι για σταθεροποιητής ρεύματος για την CPU νομίζω.

Μήπως να πάρω κάτι παραπάνω για τροφοδοσία?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.