Jump to content



Προταση για σκληρο


kerneld

Recommended Posts

Χτες το βράδυ ο 2ος σκληρός μου (seagate 120 sata) άρχισε να κάνει έναν επαναλαμβανόμενο θόρυβο (κάτι σαν ξεκίνα-σταμάτα). Στην συνέχεια δεν έβλεπα τα αρχεία. Μετά κόλλαγαν τα windows κάθε φορά που προσπαθούσα από τον windows explorer να δω τα περιεχόμενα του δίσκου. Έτρεξα chkdsk μέσα από το command prompt όπου διέγνωσε πλήθος προβλημάτων, αλλά τελικά τα επιδιόρθωσε όλα και τώρα δουλεύει κανονικά.

Επειδή τον συγκεκριμένο τον πήρα σε αντικατάσταση του ίδιου μοντέλου αγορασμένου πριν 1 χρόνο με τα ίδια συμπτώματα από το πλαίσιο πριν 6 μήνες, οφείλω να ομολογήσω ότι η εμπιστοσύνη μου είναι σοβαρά κλονισμένη (2 στους 2 seagate με τα ίδια προβλήματα σε 1 χρόνο).

Τα αρχεία μου που βρίσκονται εκεί τα έχω ήδη backup σε dvdάκια, οπότε με το πρώτο σημάδι δυσλειτουργίας τον επιστρέφω και αυτόν. Ti προτείνετε μεταξύ Maxtor ή WD?

Link to comment
Share on other sites

(2 στους 2 seagate με τα ίδια προβλήματα σε 1 χρόνο).
1/1 προβληματικός Seagate (-από Πλαίσιο επίσης) και σε εμένα.

Με τέτοια ποσοστά δεν αφήνουν τους σκληρούς να πάνε για μπασκετ? :040: :026: :040:

Link to comment
Share on other sites

όσοι Seagate έχω πάρει αποδείχθηκαν σκυλιά. Και όλοι από το Πλαίσιο. Προφανώς η τότε παραλαβή του Πλαισίου ήταν ελλατωματικά κομμάτια. Μη ξεχνάμε οτι κατα μέσο όρο ένα σχεδόν 7% της βιομηχανικής παραγωγής είναι ελλατωματικό.

RMA it...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο σκληρος αποτελειται απο μηχανικα μερη.

Το ποτε θα "σκασει" ενας σκληρος ειναι καθαρα θεμα τυχης.

Οι γνωστοι κατασκευαστες (western digital,maxtor,seagate) πανω κατω βρισκονται στα ιδια standard. Προσωπικα εχω απο ολους του κατασκευαστες αλλα τους τελευταιους μου 200αρηδες του προτιμησα seagate με 5 χρονια εγγυηση και καλη τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Eχω 3 maxtor sata και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος! Ειχα ενα prob κι εγω με εναν seagate ο οποιος απο τη μεταφορα απο το 2ο μου pc στο 1ο (τα οποια εχουν αποσταση κανα μετρο) ο σκληρος επανηλθε σε εργοστασιακη κατασταση... δηλαση οπως τον παρεις απο το καταστημα ουτε καν διαμερισμα δεν ειχε μεσα :( και φτου απο την αρχη η μεταφορα των δεδομενων! Ταπεινη μου γνωμη με καποιον maxtor δεν θα εχεις προβλημα πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

τοσο καλοι ειναι ποια οι maxtor??? δεν εχω ασχολιθει ποτε???

Βασικά είναι όπως σου κάτσει. Άλλοι λένε ότι μόνο maxtor τους σκάνε και γω έχω 2 Quantum 6GB που δουλεύουν ακόμη. Άλλοι λένε ότι είναι κορυφή οι WD και εγώ μόνο WD έχω δει να τα φτύνουν... Πάρε αυτόν που έχει μεγαλύτερη εγγύηση να ησυχάσεις (Seagate) ;)

Link to comment
Share on other sites

Και απο θερμοκρασιες παντα κρυος ειναι!

με τιποτα...τον εχεις ακουμπησει να δεις...ο δικος μου ψηνει και μπεικονακι αμα λαχει...

κατα τα αλλα σκυλος...ουτε θορυβο κα κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Medthom κατεβα οποτε μπορεις Αθηνα να δεις!

Ειναι χλιαρος εως καποιες φορες κρυος!

Δεν ξερω μπας και πηρα ελατωματικο?λολ

Αφου τον εχεις στο Hec που τον βαραει κατακέφαλα ο 12αρης....

Για δοκίμασε χωρίς το φανάκι και τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πανο σχεδον σε ολα τα κουτια δεν βρισκεται πισω απο ενα φαν ή 8αρι ή 12αρι και τον χτυπανε!

Αλλα οσο θυμαμαι και στο παλιο μου κουτι που δεν ειχε μπροστα ανεμηστηρες μια χαρα ηταν χλυαρος χλυαρος!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πανο σχεδον σε ολα τα κουτια δεν βρισκεται πισω απο ενα φαν ή 8αρι ή 12αρι και τον χτυπανε!

Αλλα οσο θυμαμαι και στο παλιο μου κουτι που δεν ειχε μπροστα ανεμηστηρες μια χαρα ηταν χλυαρος χλυαρος!

Ανάλογα την θέση του φατνίου στο οποίο βρίσκεται ο σκληρός.

Από τα χέρια μου έχουν περάσει αρκετοί maxtor και ένα ξέρω...οι συγκεκριμένοι σκληροί ζεσταίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.