Jump to content



Q-TEC 500 or no-name PSU?


tzoulis

Recommended Posts

Ξέρω ότι για τα q-tec οι συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ είναι πάρα πολλές όπως επίσης ξέρω ότι είχα ένα q-tec 450W το οποίο μας άφησε χρόνους. Το θέμα τώρα είναι ότι έχω ένα no-name στα 350W και μόλις μου έδωσε ένας φίλος ένα q-tec 500W εντελώς καινούργιο (δεν έχει ανοίξει ακόμα την συσκευασία). Να το κάνω τράμπα με το no-name ή όχι.

Λεφτά να πάρω καλύτερο άμεσα δεν παίζουν.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα. Δεν μας αναφέρεις την σύνθεσή σου βέβαια να ξέρουμε αν τα 350 (περι του οποίου γίνεται η κουβέντα για τράμπα φαντάζομαι) σε καλύπτουν. Σε περίπτωση που επιλέξεις να κρατήσεις το Q-TEC είναι 50-50 να σου βγεί πολύ καλό (αναλογικά με το πόσο κοστίζει) ή πατάτα Τριπόλεως. Το noname τί γράφει επάνω? Δεν έχει κανένα χαρακτηριστικό?

Link to comment
Share on other sites

Aν ο φίλος σου εχει κανα noname 350+ watt και με διακόπτη on-off , αλλαξε το , εμένα ένα τέτοιο noname κραταγε αξιοπρεπως το πισι σου . Με ενα q-tec 450 υποτιθέμενα watt έκανε όλο random restrat . Και γενικά τα q-tec πιστευω είναι ότι χειρότερο απο psu στην Ελληνική αγορά .

Link to comment
Share on other sites

Nαι πες μας τη συνθεση σου και επισης τις τασεις που λεει το no name επανω!

Παντως πιστευω οτι απο ενα τελειως no name ειναι καλυτερο το q-tec!

Εμενα παντως το 500αρι μια χαρα μου βγηκε!

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις ψηφιακή μηχανή βγάλε το αυτοκόλητο του q-tec [το πλαγιο που δίνει τις τάσεις , άν έχει ...] και πόσταρε το . Εμένα το noname έδινε 5-10αμπερ παραπάνω απο το qtec σε όλες τις τάσεις .

Link to comment
Share on other sites

Athlon XP 3.2+(no o/c), Ati radeon 9800 Prο, 120GB SATA, DVD RW nec 2510a, DVD ROM, TV Tuner(Τόσο παλιό που δεν θυμάμαι).

Το q-tec 450W που είχα μου έκανε random restarts και γι' αυτό το λόγο πήγε μέχρι τον Δημιουργό, όσο το no-name που παίζει τώρα δεν βγάζει κανένα πρόβλημα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

το Q-Tec το 500άρι που έχω εγώ δίνει τα ακόλουθα

+3.3V--->28A

+5V----->35A

+12V---->16A

+5VSB--->2A

-5V----->0.3A

-12V---->0.8A

Αν κάποιος χρειάζεται μπορώ να δώσω και φωτό απλά βαριέμαι προς το παρόν τα resize

Και φυσικά να πω ότι εμένα μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια δίνει και το noname μου 350[φωτο1] με το 500αρι σου.

Και απο κάτω το tagan [φωτό 2]

Αν μπορείς ποσταρε απο πίσω το q-tec να δώ κάτι .[απο εκεί που παίρνει ρεύμα.

Και τι vga έχεις πές μου .

[αχ τι θυμήθηκα τώρα με το q-tec , 1 βδομάδα τρέξιμο τρελό καλοκαιριάτικα να βρώ τι φταίει , καμια 10ρια φλασαρίσματα την μητρικη και άλλα τόσα την radeon και όλα τα περιφεριακά άλλαγη, μέχρι που μου έκοψε και έβγαλα όλες τις συσκευες να τρέξει το κ*λ* psu χωρίς φορτο και κατάλαβα ότι είναι για τον π**τ* . Που να μου πάει το μυαλό ότι 450w q -tec ισοδυναμουν με 250 πραγματικά το πολύ.]

Επίσης ρίξε και μια ματιά για την μαγική λέξη ''peak power'' στο αυτοκόλλητο την χρησιμοποιουν οι αναπηροι με πολύ τεχνη.... Εμένα το 450αρι έλεγε όλες τις γραμμές 3.3 , 5, 12 combined 450 ,,,, αλλά πιο κάτω έλεγε peakpower 250 αν θυμάμαι καλά .

post-1135-1442173988,5938_thumb.jpg

post-1135-1442173988,6554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά q-tec. Ουτε διακόπτη on off δεν βάζουν ακόμη .... όπως στα 450 πρόπερσυ ,, Αν γίνει διακοπή ρευματος και ξαναέρθει , ανάβει το πισι μόνο του ?

Επίσσης όταν βάζεις η βγάλεις την πρίζα του psu πάλι ανάβει ? .

Και εμένα με 5200 μόνο δεν έκανε random restarts.

Aν το έχεις λίγο καιρό [το psu], πάρε δανεική μια 9700>9800>χτ η 6800 , και βάλε επάνω να παίξεις ένα απαιτητικό game ,. Αν πάρεις random restart πηγαινέ το πίσω και ζήτα τα χρήματα.,

Στο λέω αυτό γιατί εμένα το 450αρι μόνο σε ζόρισμα cpu+vga έδινε random reboot , σε idle ήταν rockstable :005: :005: :005:

Στα λέω αυτά όχι για να στο παιξω ''ειδικός'' αλλά ειλικρινά να μην βρεθείς σε θέση να αντιμετωπίσεις psu ποτέ,,,, θα καταλάβεις γιατί . , παιδιά του φορουμ χασανε mobo , και όλη την ''παρέα'' της απο τα κλασικα 450αρια με τα χρυσα 2 φαν .

Εγώ ευτυχώς μονο βιδες απο το λυσε δέσε . [το πισι]

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα συμφωνησω με τον Atari[Xp+]!

Οταν πηρα την 6800 και επαιζα για παραδειγμα το nfsu2 για κανα 2ωρο να σου και ενα restart απο το πουθενα!

Σημειωτεων οτι η vga εχει 2 molex τροφοδοσιας!

Και λεω ασε για να μην χασω καμια καρτα παρε ενα tagan να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο!

Link to comment
Share on other sites

ΝΦΣ υπόγειο 2 παίζω υπεράνετα παρά τα 256 ραμ ,ποδοσφαιράκι -δεν πιστεύω να υπάρχει απορία ως προς το ποιο - άνετα το ΙΙΙ και το 4 που θα βάλω κάποια στιγμή μου έχουνε πει ότι έχει λίγο μικρότερες απαιτήσεις.Οπότε δεν έχω λόγο να αγχώνομαι με το σετάπ μου αυτήν την ώρα.Το Ρ.Ι. που είχα πριν είχε επίσης πολύ καλά ρεύματα για 350άρι αλλά τα τίναξε στο απότομο.

ΑΤΑΡΙ όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος απλά μένει κλειστό .Γενικώς επειδή είχα τροφοδοτικό με διακόπτη το μόνο που μου λείπει είναι να μπορώ να χώσω χέρι στη μητρική χωρίς να βγάλω το καλώδιο.Τελικά και με ρεύμα χώνομαι αλλά λέμε τώρα.

Ανέφερα ότι δουλεύω 24/7 (φόλντιγκ και τώρα πλέον ναρκωτικά) από τέλη Οκτώβρη με το τροφοδοτικό αυτό?(κάτι περί σταθερότητας μόνο σε ηρεμία που αναφέρθηκε.)

Δε αντιλέγω βρε παιδιά ότι καλό είναι να προσέχουμε το τροφοδοτικό για να μην τα πάρει όλα ο χάροντας ,αλλά ας τα δούμε τα πράγματα από μία ορθολογική οπτική γωνία.Εγώ έχω αυτή τη στιγμή 4 PCI εκ των οποίων η μία είναι η πιο ρευματοβόρος από τις άλλες , η κάρτα τηλεόρασης (το λέω αυτό γιατί αυτή μου έκαψε το τροφοδοτικό που αρχικά είχα.) 10 USB devices ,2 recorders, 2 HDD ,256 ram και αρκετά ανεμιστηράκια. Με όλα αυτά εκτός από την κάρτα τηλεόρασης και μπόλικο Vcore ξέρετε με τι τροφοδοτικό ξεκίνησα? Αυτό που μου έκαψε η κάρτα τηλεόρασης 1 εβδομάδα αφού την εγκατέστησα ,ΕΝΑ ΝΟΝΑΜΕ 250ΑΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.

Ακολούθησε το ΡΙ 350 με εξαιρετικά ονομαστικά ρεύματα αλλά ξαφνικό θάνατο και το παρόν.

Αν είχα 3500+ 939 ,πανάκριβη μητρική και πανάκριβα όλα τα υπόλοιπα τότε ναι αλλά μπρος στα 800 ευρώ τι είναι τα 100 .Ενώ μπροστά στα 200-250 που έδωσα για cpu ,κάρτα γραφικών ,μνήμη και μητρική προσπαθώντας να μείνω όσο το δυνατόν πιο κοντά στο budget μου (=~0) θα ήταν δυσανάλογο να δώσω 100-130 ευρώ για ένα τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα 3500+ 939 ,πανάκριβη μητρική και πανάκριβα όλα τα υπόλοιπα τότε ναι αλλά μπρος στα 800 ευρώ τι είναι τα 100 .Ενώ μπροστά στα 200-250 που έδωσα για cpu ,κάρτα γραφικών ,μνήμη και μητρική προσπαθώντας να μείνω όσο το δυνατόν πιο κοντά στο budget μου (=~0) θα ήταν δυσανάλογο να δώσω 100-130 ευρώ για ένα τροφοδοτικό.

Πολυ καλά λοιπόν είναι και αυτή μία σωστή άποψη.

Εγώ τις εμπειρίες μου όφειλα να σου τις πώ , γιαυτο είμαστε και στο forum , για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον .Τι να σου έλεγα πολύ καλό και πολύ τρομερό ? αφού με απογοήτευσε οφειλω να το πώ να μην πάθει άλλος τα ίδια .

, Πάντως επιμένω πώς η Cpu και η Vga κάνουν την διαφορά σε load ,,ποιός ξέρει ίσως επειδή είναι και τα ποιό ευάισθητα ,αν μέινει μια pci με λιγότερη τάση δεν θα πάρεις restart πιστευω . Το αντίθετο με cpu , vga.

Και γώ επίσης έχω scanner , printer , flash memmory , bluetooth , webcam , 2hd , karta Tv , 2 Modems , Kαι όταν είχα το qtec που είχα και τον αθλον xp και κανα 3-4 ανεμιστήρες , αλλά όπως σου είπα με την radeon στα games φαινόταν το κακό.

Εσένα αν σε καλύπτει πάντως

ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Nαι πες μας τη συνθεση σου και επισης τις τασεις που λεει το no name επανω!

Παντως πιστευω οτι απο ενα τελειως no name ειναι καλυτερο το q-tec!

Εμενα παντως το 500αρι μια χαρα μου βγηκε!

Tωρα που το πηρα εγω ακομα καλα δουλευει (χωρις να μπορω να παιξω σοβαρα games αφου Albatron+4200ti δεν...)

Προχθες με τις διακοπες ρευματος με ξυπνησε ο υπολογιστης που ανοιξε μονος του!!!!

Ειναι ωριαο να εχεις hardware με προσωπικοτητα :026:

Link to comment
Share on other sites

Tωρα που το πηρα εγω ακομα καλα δουλευει (χωρις να μπορω να παιξω σοβαρα games αφου Albatron+4200ti δεν...)

Προχθες με τις διακοπες ρευματος με ξυπνησε ο υπολογιστης που ανοιξε μονος του!!!!

Ειναι ωριαο να εχεις hardware με προσωπικοτητα :026:

Νομιζω θα σου αντεξει!

Εμενα με την 6800+2molex που να τα βγαλει περα το κακομοιρο!

Α,και με το ρευμα μου το ειχε κανει και εμενα αλλα δεν καηκε!

Παλι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ok τότε , μην πάρεις Q-tec 500.

Πάρε Q-tec 550W που είναι πολύ καλύτερο με μικρη αυξηση κόστους (περίπου 10 ευρώ) και είναι βράχος .

Όπως βλέπεις , οι θυρίδες είναι διαφορετικες... αν και δεν ήξερα ότι έχει 500 και 550.....!!

Για πείτε μου , το Tagan έχει ρε τόσες ποικιλίες? :116:

post-22-1442173989,5264_thumb.jpg

post-22-1442173989,5928_thumb.jpg

post-22-1442173989,6603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.