Jump to content


maxtor SATA


Duff

Recommended Posts

λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα.. όταν έβαλα τον Σατα τον 300ari απάνω αργεί παρα πολύ στο boot. τον έχω χωρίσει σε 86,100,100..

όταν πάει στο windows ΧΡ με την μπλε μπάρα πριν ξεκινήσει φαίνεται ελάχιστα και κάθεται έτσι για μερικά δευτερόλεπτα και μετά αρχίζει και bootarei..

έχει κανεις καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πριν μπει στο GUI, κάθεται και το σκέφτεται το πράγμα!?Ξέρεις τι μπορεί να φορτώνει (drivers, προγράμματα, κτλ)? Όταν μπει μέσα στα Windows, στα έχει φορτώσει όλα!?

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημά σου είναι αυτό της υπογραφής?

ναι αυτό είναι..

Δηλαδή πριν μπει στο GUI, κάθεται και το σκέφτεται το πράγμα!?Ξέρεις τι μπορεί να φορτώνει (drivers, προγράμματα, κτλ)? Όταν μπει μέσα στα Windows, στα έχει φορτώσει όλα!?

εκεί που πάει πέρα δώθε η μπάρα η μπλε είναι στην αρχή σαν να φαίνεται στο background και μετά κάνει fade in.

δεν έχω και πολλά να φορτώσει.. το θέμα είναι ότι το παθε μόλις έβαλα το ΣΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

έχει 4 ports η μητρική.. το ένα λέει ΣΑΤΑ 0 το άλλο ΣΑΤΑ 1 και τα αλλα είναι για raid.

εγώ τον έχω βάλει στο ΣΑΤΑ 0.. το δοκίμασα και στο ΣΑΤΑ 1 αλλα τα ίδια..

από βλέπεις αν είναι master η όχι?

νομίζω ότι το καθορίζει σε ποια θέση θα το βάλεις πχ ΣΑΤΑ 0 = Master ΣΑΤΑ 1 = Slave

Link to comment
Share on other sites

Καλά τον έβαλες.Και εγώ τον δικό μου Maxtor στο SATA 0 τον έχω. Τώρα για το τι μπορεί να φταίει, μπορεί είτε το bios γιατί τον τσεκάρει πάλι (το πιο πιθανό) ή γιατί φορτώνει πολλές βιβλιοθήκες, dll, drivers στην αρχή.Κάνε το εξής.....σε safe mode έχεςι δει εάν αργεί το ίδιο (αφού εκεί φορτώνει τα πολύ απαραίτητα)!?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κατάλαβα γιατί αργεί.. λοιπόν πήγα να κάνω format και μου βλέπει μονο το ένα partition το οποιο είναι 86GB αλλα στο ΒΊΟΣ το δείχνει 131GB, και δεν δείχνει τα υπόλοιπα partitions.. τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κατάλαβα γιατί αργεί.. λοιπόν πήγα να κάνω format και μου βλέπει μονο το ένα partition το οποιο είναι 86GB αλλα στο ΒΊΟΣ το δείχνει 131GB, και δεν δείχνει τα υπόλοιπα partitions.. τι να κάνω?

Ανεξαρτητα απο το τι εχεις κανει στον δισκο(απο partition)επρεπε να σου δειχνει ολα τα gb..

Το προβλημα σου το ειχα κ εγω οταν ειχα sata πανω στον siliconImage..ηταν μια ρυθμιση στο bios κ δεν νεκρονε για λιγο το συστημα πριν το Load..θα προσπαθισω να το βρω κ θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.