Jump to content


Max core strange burn! (ati 9600pro)


cmavr8

Recommended Posts

ρε παιδιά, έχω μια gigabyte ati radeon 9600 προ 128

και τρέχω το atitool.

μόλις πατάω find max core, και εμφανίζεται εκείνο το 3d σχήμα, αρχίζει να ακούγεται κάτι από την κάρτα, σαν αν τσιτσιρίζει! έψαξα μήπως ακουμπά κάνα καλώδιο και λιώνει... τίποτα.

η πλακα είναι ότι μόλις κάνω stop και κλείσω και το 3d σταματάει άμεσος. και μόλις το ανοίξω, αρχίζει. οι αντιδράσεις είναι άμεσες! ενώ οι θερμοκρασίες που μου λέει το prog τις κάρτας είναι αρκετά σταθερές...

ίσος είναι το fan. είναι "ψιλοχαλασμενο", και κάνει πολύ θόρυβο... anyway σε 3 ώρες θα βάζο την ati silencer 2 οποτε και θα ξανακάνω το test και θα ανακοινώσω...

Link to comment
Share on other sites

ba, τα πυνεία καλά είναι.

το πρόβλημα είναι ότι την θάβουμε την κάρτα.

προσπαθώντας να βγάλω το heatsink, για να βάλω τι silencer έξυσα ένα chip με την πένσα.

και τώρα η οθόνη δείχνει ότι νάναϊ. με δυσκολία έκανα logon...

οποτε φαντάζομαι πάει για πέταμα... eee? να στειλω καμια pic?

λέω να πάρω πάλι 9600 (αφού έχω τι silencer τώρα)

Θα πάρο είτε xt, η pro.

1. αν πάρω κανονική (non-προ) θα κάνει η silencer 2? (λέει compatible with 9600 (pro, xt))

2. τι γνώμη έχετε για μάρκες:

Color power (Club 3D)

Sapphire

HIS

σε σχέση με την gigabyte?

δείτε http://www.infoshop.gr/show.asp?id=1

Ή κάλύτερα τα attachments...

Λοιπόν λέω με την παρούσα σύνθεση(athlon xp 2800, 1024mb DDR400) +την καινούργια κάρτα να τον κρατήσω 2-3 χρόνια ακόμα. Γιαυτό λέω μήπως πάρω xt, και με το silencer κανω κανα o/c και τη βγάλω. Μη δίνω τώρα πολλά και αλλάζω ούτως ή άλλως (ωμέγα?) σε λίγο καιρό σε pci exp.

Τί διαφορές κάνει η xt, και τί τα 256μέγα? ψάχνω και εγώ...

Edit:

φάινεται να τα αξίζει όμως η xt

http://www.tomshardware.com/mobile/20040203/radeon_9700-08.html

edit:

εδώ πάλι φαίνεται να μην κάνει τίποτα

http://www20.graphics.tomshardware.com/graphic/20031015/radeon9600xt-07.html#unreal_tournament

να τι λένε στο conclusion:

The performance increase between the Radeon 9600 XT and its predecessor, the 9600 Pro, is very small. The most tangible improvements can be seen in games that use pixel and vertex shaders. Starting with Catalyst 3.9, ATi is planning to implement overdrive support for the 9600 XT. Yet even then, there will only be clear performance increase in only a few rare scenarios.

On a positive note, the new card may prompt ATi to cut its 9600 Pro model prices.

So what do we learn from all this? If you're in the market for a new mainstream card right now, we'd recommend the Radeon 9600 - and there's no pressing need to get the XT version, as the Pro does just as well.

post-1601-1442173996,5709_thumb.jpg

post-1601-1442173996,6103_thumb.jpg

post-1601-1442173996,6415_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς κατέληξα στο να πάρω προ ή χτ. Όχι απλή. Έτσι έχουν μείνει 7. Από αυτές, οι 3 είναι οι top.jpg δηλαδή 256mb, kai xt. Απο αυτές διάλεξα την πρώτη όπως φαίνονται στην pic.

Έτσι μένουν 5. Τις συνόψισα στο final.jpg.

Ιδιαίτερο ένδιαφέρον έχει η Sapphire, που έχει dual ram!

Τί λέτε? αυτήν ή την club xt 256?

post-1601-1442173996,9757_thumb.jpg

post-1601-1442173997,0134_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και τώρα πια αγόρασες κάρτα, δεν μπορώ παρά να σου απαντήσω, μια που μου το ζήτησες κιόλας.

Νομίζω πως κακώς πήρες την 128άρα κάρτα, όταν με αντίστοιχα χρήματα μπορούσες να πάρεις 256άρα, ιδίως καθώς λες πως σκοπεύεις να την κρατήσεις για 2-3 χρόνια.

Στην παρούσα φάση τα 256RAM δε λένε τίποτα, και κάποιος μπορεί να ισχυρηστεί πως ποτέ δεν θα λένε τίποτα για κάρτες της κλάσης της 9600pro/xt. η εμπειρία όμως λέει το αντίθετο. Θα αναφέρω ένα παράδειγμα, πηγαίνοντας ~5 χρόνια στο παρελθόν.

Ας πούμε πως κάποιος τότε έψαχνε να πάρει κάρτα γραφικών.

Η καλύτερη επιλογή ήταν μια voodoo3 2000/3000. Κάρτα των 16ΜΒ, αλλά αυτό δεν παίζει τον κύριο ρόλο στην ιστορία μας. Έστω πως κάποιος αποφάσιζε να πάρει κάποια κάρτα με το ΤΝΤ2, που την περίοδο εκείνη και για τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν τότε ήταν λίγο πιο αργό από την voodoo. Λοιποοοοόν, αυτός ο κάποιος (ήμουν κι εγώ αυτός κάποτε) βρισκόταν ανα΄μεσα σε δύο επιλογές. Να πάει για κάρτα 16ΜΒ ή για 32ΜΒ. Για τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν τότε τα 16ΜΒ ήταν ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ! Και μάλιστα υπήρχέ το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΠΤΙΚΟ μεσήμερα του ότι η κάρτα δεν πρόκειται ποτέ να εκμεταλευτεί σωστά τα 32ΜΒ. Κι όμως... κάποιος που πήρε 16άρα τότε την πέταξε πριν από 2-3 χρόνια, και ξέρω ανθρώπους (gamers!!!) που χρξσιμοποιούν 32άρα ΤΝΤ2 ακόμη και σήμερα.

Έτσι λοιπόν.

Προσωπικά εγώ δεν αγοράζω κάποια 6600GT ακριβώς για αυτυόν τον λόγο. Ότι κυκλοφορούν μόνο με 128 RAM.

Επίσης.

Δεν κατάλαβα τί παίζει με την μνήμη.

Απλά κατάλαβα πως υπάρχει κάποια παρανόηση.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ μια κάρτα 9600pro ή xt να έχει μνήμη διπλάσιας ταχύτητας ή διαμεταγωγής από μια άλλη. Απλά δεν γίνεται. Όλες αυτές οι κάρτες έχουν 128bit memory controlers και μνήμες που τρέχουν σε αντίστοιχες συχνότητες. Οι όποιες διαφορές στην ταχύτητα/επιδόσεις ανάμεσα στις μνήμες διαφορετικών κατασκευαστών οφείλονται στην διαφορά στη συχνότητα λειτουργίας τους και θα είναι ΜΙΚΡΗ.

Χρήστο μου, λυπούμαι που στο λέω, αλλά μάλλον έπεσες θύμα κοροϊδίας (ή αν θέλεις, μαρκετινίστικου τρικ) σε ό,τι έχει να κάνει με την ταχύτητα της μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

"Τωρα για τα 256mb...σου ειναι αχρηστα εφοσον δεν χρησιμοποιεις αναλυσει μεγαλυτερες απο 1600...

Ασε που οι 256 μνημες ειναι πιο αργες σε σχεση με τι 128.."

Κάπου μέσα στο φόρουμ το βρήκα, μιλούσαν για μια club 256...(9600)

Όσο για την διπλή ταχύτητα¨, στο σάιτ της εταιρίας

http://www.sapphiretech.com/vga/9600-xt.asp

λέει

128MB DDR high performance two-channel DDR memory interface accelerates the latest 3D applications

Anyway, ώρα να λυθεί το ζήτημα. Αύριο έρχεται και είμαι ακόμα ενθουσιασμένος. Οπότε θα κάνω benchmarks πριν και μετά το o/c και θα δει όλο το φορουμ αν αξίζει η κάρτα.

ευχαριστώ για την ανταποκριση...

Link to comment
Share on other sites

"Τωρα για τα 256mb...σου ειναι αχρηστα εφοσον δεν χρησιμοποιεις αναλυσει μεγαλυτερες απο 1600...

Ασε που οι 256 μνημες ειναι πιο αργες σε σχεση με τι 128.."

Κάπου μέσα στο φόρουμ το βρήκα, μιλούσαν για μια club 256...(9600)

Έτσι είναι.

Οι 256 μνήμες αυτήν την περίοδο δεν θα σου φανούν χρήσιμες...βέβαια στο μέλλον θα σου χρειαστούν.

Όσο για την ταχύτητα, όντως οι 256 μνήμες υστερούν σε σχέση με τις 128.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αυξάνω το apperture size απο το bios, δεν έχω κάποιο αντίστοιχο αποτέλεσμα? και δεδομένου ότι η ραμ του υπολογιστή είναι όση θέλουμε... πάει ψηλά. Τώρα το έχω στα 512. (1024 έχω τόταλυ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.