Jump to content



Overclocking ATI Radeon 9550


sozirarak

Recommended Posts

Πηρα μια ATI Radeon 9550 (sapphire) και μπηκα στο τρυπακι του o/c για να την ανεβασω λιγο. Κατεβασα το atitool, ξερει κανεις ποσο να ανεβασω το core/mem ωστε να μην υπαρξει προβλημα μελλοντικα ( σε λογικο level) με την καρτα? επειτα θα χρειαστει αλλο fan η καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιησε το Find max core & mem μετα.

Αν θες μπορεις να την Softmod-αρεις σε 900 με το RivaTuner η με Flash-αρισμα Bios της 9600 της Sapphire και ενεργοποιηση των pipelines με AtiTool.

Προτινω Softmod με αλλαγη Bios.Ανεβαινει και το mem και το core clock.Ενργοποιηουνται pipelines9το βασικοτερο)

Για περισσοτερα κοιτα στην ενοτητα Soft Modding εδω:http://techpowerup.com

Και εδω νομιζω θα σε ενδιεφερε http://www.techpowerup.com/articles/overclocking/vidcard/107

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα το core/mem σε 400/215 και κολλησε με το prince of persia sands of time!!!! με το atitool. καμια αλλη προταση? για τα pipelines δεν νομιζω να ενεργοποιουνται extra γιατι δεν υπαρχουν (η καρτα εχει μονο 4) κανενας εμπειρος σε o/c να μου δωσει καμια χρησιμη συμβουλη ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά τι έκανες? Έχω κι εγώ την sapphire και μου φτάνει καθαρή 420/270(!) στο Atitool μόνο με στοκ. Δεν θέλω να την αφήσω για ώρα στα ψήλα επειδή λέω ν΄αλλάξω το φανάκι με arctic silencer (η 2 για τις 9600 ταιριαζεί?) και να βάλω ψυχτράκια. Νομίζω καλύτερα ειναι να φορτώνεις το o/c όποτε ξεκινάνε τα games παρά το flash αφού, εκτός οτι δεν ενεργοποιεί κάτι, μειώνεται η ζωή της κάρτας όταν τρέχει 24/7 σε extreme συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

επαναφερω λιγο το τοπικ για να μην ανοιγω καινουργιο...

εχω μια 9550 GE ..

νομιζω οτι η διαφορα με την απλη ειναι τα 128bit μνημης..

με το ATITOOL εκανα ενα σχετικο o/c me to core sto 350 kai ti μνημη sto 220...

(Μου εδειξε στο 3D σχημα που εχει 10 fremes παραπανω περιπου..)

αλλα σε καποια παιχνιδια μου κανει κατι περιεργο καποιες φορες...

τρεχει το παιχνιδι με τρελη ταχυτητα..ολα κουνιουνται πολυ γρηγορα και μετα ..μπλε οθονη..

το εχει αντιμετωπισει ποτε κανεις??

τι αλλο προτεινετε για να δουλεψει λιγο καλυτερα η καρτουλα??(χωρις crasharismata ομως..)

τιποτα πιο δοκιμασμενο??

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω λιγο το τοπικ για να μην ανοιγω καινουργιο...

εχω μια 9550 GE ..

νομιζω οτι η διαφορα με την απλη ειναι τα 128bit μνημης..

με το ATITOOL εκανα ενα σχετικο o/c me to core sto 350 kai ti μνημη sto 220...

(Μου εδειξε στο 3D σχημα που εχει 10 fremes παραπανω περιπου..)

αλλα σε καποια παιχνιδια μου κανει κατι περιεργο καποιες φορες...

τρεχει το παιχνιδι με τρελη ταχυτητα..ολα κουνιουνται πολυ γρηγορα και μετα ..μπλε οθονη..τιποτα πιο δοκιμασμενο??το εχει αντιμετωπισει ποτε κανεις??

τι αλλο προτεινετε για να δουλεψει λιγο καλυτερα η καρτουλα??(χωρις crasharismata ομως..)

Κοιταξε στο 2ο pc μου εχω αυτη την καρτουλα και την εχω παει πολυ πιο ψηλα!Οποτε απο χρονισμους δεν εχεις προβλημα!Τωρα αν μπορεις να την δοκιμασεις σε καποιο αλλο pc θα εβγαζες καλυτερα συμπερασματα!Τι drivers εχεις βαλει?Απο το cd?

Link to comment
Share on other sites

εχω το τελευταιο catalyst..

θα δοκμασω αργοτερα να παιξω παλι καλα παιχνιδι σχετικα βαρυ οποτε να δω τι θα γινει...

τι driver προτεινεις?

υπαρχουν unofficial που να συνεργαζονται με το atitool??

επισης διαπιστωσα οτι δεν μου ανοιγει το catalyst control center...προφανως καποιο κολλημα με το atitool...

Link to comment
Share on other sites

1ο.

το ''ψαξιμο'' για τις ταχυτητες mem/core να το κανεις με το ATI TOOL.απλα θελει πολυ ωρα γιατι φτανει σχετικα γρηγορα στις top τιμες και μετα -λογω θερμοτητας- οι ταχυτητες κατεβαινουν αλλα σχετικα αργα...οποτε για να εισαι σιγουρος οτι η καρτουλα σου θα ειναι σταθερη και artf-free ή ασ'το να τρεξει πολυ ωρα ψαχνοντας mem/core ή με το που φτασει στα top υπολογισε -5-10 mghz τοσο για core οσο και για mem.

2o.το πραγματικο σεταρισμα mem/core να το κανεις με το radlinker/radclocker

Link to comment
Share on other sites

εχω το τελευταιο catalyst..

θα δοκμασω αργοτερα να παιξω παλι καλα παιχνιδι σχετικα βαρυ οποτε να δω τι θα γινει...

τι driver προτεινεις?

υπαρχουν unofficial που να συνεργαζονται με το atitool??

επισης διαπιστωσα οτι δεν μου ανοιγει το catalyst control center...προφανως καποιο κολλημα με το atitool...

εγω την δικια μου την εχω core:490mhz και mem: 280mhz.. τι παιχνιδια παιζεις και κολαει???

edit:οι χρονισμοι που εχω μπορει να μην τους αντεχει η δικια σου καρτα!

Link to comment
Share on other sites

το κολλημα το παρατηρησα στο far cry..(αναλυση 1024χ768)

ομως το συγκεκριμενο παιχνιδι ηταν και πριν λιγο προβληματικο (κολλαγε λιγο και μετα απο μερικα sec ξεκολαγε..)

απλα μετα το o/c βγαζει μπλε οθονη..

θα το δοκιμασω με τις παραπανω συχνοτητες και σε καποια αλλα παιχνιδια οπως doom3..

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε..αυτη η καρτα δεν ειναι και για πολλα... ακομα και σε 1024χ768

σου ειπα και παραπανω οπως και αλλοι. Τους χρονισμους της καρτας θα τους βρεις με το atitool . δεν μπορεις να βαζεις στην τυχη...Προσεχε

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας αυτά που είπε ο BoNito, να υπενθυμίσω-γνωστοποιήσω δύο βασικές αρχές του oc.

Το κάθε προϊόν ΔΕΝ αποδίδει το ίδιο ακόμη και αν έχει το ίδιο chipset-μνήμη. Παίζει ρόλο το "κομμάτι" που λέμε.

Το OC γίνεται σταδιακά, με βηματάκια, οπότε με... ρέγουλα τα Mhz μη θρηνήσουμε θύματα χε χε :)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο ζορι με το DOOM3 σε 1024χ768 τελικα κανενα προβλημα...

bonito..συμφωνω οτι θελει βημα βημα..αλλα νομιζω οτι απεχω σχετικα απο τα ορια της καρτας οσον αφορα τις συχνοτητες..οποτε μου φανηκε παραξενο τα κολληματα που εκανε...

αλλωστε δεν εχω σκοπο να τη φτασω στα ορια της..

και κατι αλλο...μετα το o/c παρατηρησα μικροτερη θερμοκρασια της cpu...(με ενα προγγραματακι της μητρικης..)

ειναι σχετικο αυτο η' τυχαιο γεγονος...??

cpu exω ενα sempron 2600 και μητρικη mia gigabyte via600..

τεσπα...ευχαριστω για το ενδιαφερον..!!!:045: ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.