Jump to content



Oυρανοκατεβατη ιδεα... γινεται?!?!?!


Elu Thingol1442169091

Recommended Posts

Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω ,αέρια και υγρά διέπονται από τις ίδιες φυσικές ιδιότητες μιας και συνιστούν αμφότερα τα ρευστά.

Η ιδέα με τη μεγαλύτερη παραμονή στο ψυγείο ίσως να είχε μία σημασία αν αποδεδειγμένα έβλεπες ότι με θερμοκρασία περιβάλλοντος α και θερμοκρασία εισόδου υγρού στο ψυγείο α+10 ,η θερμοκρασία εξόδου του υγρού από το ψυγείο ήταν του στυλ α+8 .Αλλά και πάλι πολύ αμφιβάλλω ότι θα έπαιρνες καλύτερο υπερχρονισμό αλλά δυο τρεις βαθμούς στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ουσιαστικα εμμεσα μου λες οτι ισχυει αυτο που λεω. Εφοσον διεπονται απο τις ιδιες ιδιοτητες και στα αερια χρησιμοποιηται ηδη…

Επισης ρωτησα και τρεις φυσικους, ο ενας απο το μακεδονια, ο αλλος απο το Μαντουλιδη και ο τριτος απο το σχολειο που παω, και μου ειπαν οτι ισχυει και υπαρχει ως ο νομος του μπερνουλι η κατι τετοιο. Μου ειπαν οτι υπαρχει και στο βιβλιο της γ’ λυκειου κατευθυνσης οποτε οταν βρω ενα θα δω.

Επισης τους ρωτησα αν παιζει ρολο αν η «μηχανη παροχης» αντλει η σπρωχνει νερο, και μου ειπαν οτι δεν παιζει ρολο μεν αλλα καλυτερα θα ηταν να ειναι αντλια. Αυτο δηλαδη που ειπες εσυ ΚΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχή του Μπερνούλι λέει ότι σε υγρό που κινείται όπου η ταχύτητα-κινητική ενέργεια είνα μεγαλύτερη η πίεση που εξασκείται κάθετα στα τοιχώματα είναι μικρότερη (Η ταχύτητα του υγρού μεγαλώνει όπου ο σωλήνας στενεύει)

Το να στενεύεις όμως τις διατομές σημαίνει απώλειες λόγω αδυναμίας της αντλίας και κινήσει γρήγορα το νερό. Πάντως δοκιμάζοντας μαθαίνουμε

Link to comment
Share on other sites

Πάντως , μια λύση είναι αντί για τάπερ πλαστικό να είναι μεταλικό με πολλέσ φτερωτές και να βάλεις εκει τον ανεμιστήρα όπότε το νερό θα κρυώνει λιγάκι σε σχέση με το τάπερ.Πχ Το μέταλλο προσπαθεί να εξομειώσει την θερμοκρασία με το πάτωμα , πχ μάρμαρο.....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω οτι ευχαριστως θα το εκανα, αλλα βλεπω οτι δεν προκεται να κερδισω κατι οποτε... τουλαχιστον ανακαλυψαμε και κατι αλλο σε σχεση με την ψυξη που καποιος φευγατος μπορει να δοκιμασει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.