Jump to content



Athlon με msi που σου βγαζουν το λαδι.


Infected_Silence

Recommended Posts

Γεια σε όλους.

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

Eχω έναν athlonXP 2000 με mobo msi 745ultra ms6561 και κάνοντας ο/c μέσο βίος ανεβάζω fsb από 133 σε 145 και αφήνω πολλαπλασιαστή και Vcore k αλλα σε αυτό η default.Ο H/Y είναι εντάξει για κάνα 2 μέρες και προγράμματα όπως το hardinfo2002 λεει ότι είναι σταθερό το system και όλα πανε ρολοι.Μετά από κάποια επανεκκίνηση συνήθως η κάποια άκυρη στιγμή που ανοίγω το pc δε δείχνει τίποτα η οθόνη (ο η/y ανοίγει) και από πράσινο το λαμπάκι στην οθονη γίνεται πορτοκαλι και μαύρο σκοτάδι,τον αφήνω λίγο και βγάζοντας το ρεύμα η μετά από "μερικες" προσπάθειες εκκίνησης ανοίγει μου λέει press f1 η del για setup και έχει βάλει fsb 100 ratio 1:1 από 4:3 που ήταν και γενικά ο επεξεργαστείς λειτουργεί σε 1,2 GHz.Περισσότερες πληροφορίες:

VGA geforce 4 mx440 64mb

ram έχω μια 256 ddr και μια 256 sd νομίζω που λειτουργούν αν δεν κάνω λάθος στα 133 η 142 (είναι k ξεχωριστά)

απλά πίστευα πως μπορώ να κάνω 9-10 ο/c χωρίς να συμβεί κάτι άσχημο

help please,τι νομίζετε ότι φταίει?

thanx

Link to comment
Share on other sites

Σπανια μητρικη αλλα μεχρι τα 166ΜΗz FSB η μητρικη δεν πρεπει να εχει προβλημα.Το προβλημα μαλλον ειναι ειτε α)Στο ασθενες τροφοδοτικο σου β)Θελουν ταση οι μνημες σου ή ο CPU ή ζεστενεται η CPU.......

To οτι ξεκιναει με τα fail safe defaults δεν ειναι κατι το περιεργο που λες στο τελος........

Link to comment
Share on other sites

δες αυτα που λεει ο ThorLite

και προσθετω και εγω sdr και ddr μαζι?πως?κατ αρχην βγαλε την sd και ασε μονο την ddr.αν εχεις ξεκλειδωτο επεξεργαστη παιξε με 166fsb και τον παλλαπλασιαστη,πιστευω με 10*166 η 10,5*166 δεν θα εχεις προβλημα ουτε θα ζητησει ρευμα η cpu.και βαλε το σταθερα 1:1,μην βαζεις διαιρετες στους AMD XP.αν εχεις την εργοστασιακη ψυκτρα βγαλε την ασπρη παστα απο κατω και βαλε AS5 η AS3 η Ceramique.

ΥΓ.η MSI σου βγαζει το λαδι,αλλα αν την στρωσεις ειναι σκυλι στην αντοχη,βλεπω απο την δικια μου,3 ζευγαρια μνημες αλλαξα μεχρι να της αρεσουν,την εχω γ@@@@ αλλα ακομα να παραδωσει πνευμα.LOL

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.