Jump to content


Ποσο μακρια?


Braveheart1980

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Πιστεύω 220ΜΗζ τα έχεις χαλαρά με τις Transcend.

To οποίο με διαιρέτη 5:3 μεταφράζεται σε 265ΜΗζ ΗΤΤ.

Συνεπώς, αν πέσεις σε αξιόλογο κομμάτι 3500+ => 2915ΜΗζ αλλά θα χρειαστείς εξτρά ψύξη και αν πάρεις έναν 3200+ => 2650ΜΗζ τα οποίο μπορείς να τα έχεις ακόμα και με την στοκ ψύκτρα.

Αν η μητρική που θα πάρεις μπορεί να ανεβάσει πολύ ΗΤΤ μπορείς να χαμηλώσεις τον πολλαπλασιαστή και να ανεβάσεις το HTT.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουνα την a8n sli deluxe της asus.

Καλη δεν ειναι?

Χιλια ευχαριστω ! Με γλυτωσατε πολλα λεφτα με τις μνημες!!

ΥΓ Υπαρχει κανα προγραμματακι να στρεσσαρει τις μνημες ωστε να δουμε μεχρι που πανε? Αν και νομιζω οτι ξεστομισα ψιλομπαρουφα...

Link to comment
Share on other sites

Οντως σας εχω μπερδεψει!!

Τελικα κατεληξα στον 3500+.

Θελω να του κανω overclocking.

Μνημες δεν θα ηθελα να αλλαξω εκτος και αν ειναι "χωμα" για overclocking. Αν μπορω πχ να παω 2600-2700 θα ειμαι ευχαριστημενος με τις μνημες που εχω!

Λοιπον τι λετε?

ΥΓ Τα λινκ τα εδωσα σε περιπτωση που οι μνημες που εχω ειναι "φολα" για oc ως εναλλακτικες

Link to comment
Share on other sites

αφού θα κάνεις overclocking πάρε 3000 ή λίγο καλύτερα 3200 λόγω 10 multi, παραπάνω είναι άχρηστο. από το ίδιο καζάνι βγαίνουν όλοι την ίδια αρχιτεκτονική έχουν, ίδια γενιά δηλαδή, και δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι ο 3500 ή και ο 4000 θα ανέβει καλύτερα από τους μικρούς. αν βέβαια δεν ανεβαίνει καλά ο 3000 δεν θα σου φταίω εγώ, μπορεί να συμβεί στον καθένα.

τι ακριβώς εννοείς "αν πάει 2600-2700 θα είμαι ευχαριστημένος από τις μνήμες που έχω", άλλο το πως πάνε οι μνήμες και άλλο που πάει ο επεξεργαστής. και με DDR266 μπορείς να έχεις τον επεξεργαστή στα 2700 (πιο σωστά με ψηλό ΗΤΤ) με διαιρέτες.

Αν θες και υψηλή απόδοση στις μνήμες είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω κατι Samsung που εχω και εχουν παρομια χαρακτηριστηκα στο Cpuz πιανουν τα 230χ2=460 1T Command.Δηλαδη 2.53.Αν ειναι φολα οι μνημες σου βαλε διαιρετη μεγαλυτερο ανεβασε ΗΤΤ και ριξε πολλαπλασιαστη.Αν παντως θελεις να τις τρεχεις 1:1 τοτε η λυση ειναι ο 3,500+ με 11 πολλαπλασιαστη.Αν δεν σε πειραζει ο διαιρετης τοτε χτυπα εναν 3,000+ ή 3,200+.

Link to comment
Share on other sites

Με τη μαματη ταση.Νομιζω 2.6 πρεπει να ειναι.Τα 240 με 2Τ Command τα ειχε παντως.Στα 250(χ11=2750) ΗΤΤ ηθελε διαιρετη.Δεν εχω δοκιμασει να της δωσω Volt ποτε.Συμφερει?Μεχρι 2.8 δεινει η Asus A8V Deluxe μου.

EDIT:Στα 230χ2=460 δεν τρεχει το super pi με 1T Command.Ομως την προηγουμενη φορα το ετρεχε.Μαλλον επειδη εκανα πειραματα με το Α64 Tweaker και εκανα για πανω απο μια ωρα Memory Bandwitch Benchmark στο SisSoftware στα 220χ2=240 και λειτουργησε μαλλον σαν στρωσιμο.Στα 235χ2=470 μου εφαγε ενα κολλημα μετα απο 3-4 Memory Benches(1T Command)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.