Jump to content



Ποσο μακρια?


Braveheart1980

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Μηπως υπαρχει κανα site που να λεει ποσο ψηλα μπορει να φτασει η καθε μνημη?

Γιατι αν τρεχω πχ τον 3500+ στα 11χ230(=2530) η μνημη απο τα 200 που κανονικα δουλευει παει στα 230 και αργοτερα ισως και ποι ψηλα?

Ή ακομα καλυτερα μηπως εχετε να μου δωσετε απευθειας καποιο λινκ για να δω μια καλη μνημη? Ενδιαφερομαι για 2x512 mb ram.

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Παρτην να μας πεις και εμας.Σκεφτομαι να πουλησω τις μουφοSamsung μου και να παρω αυτες.Με 1Τ command,2cas και σφιχτους χρονους και ddr400 στην μαματη συχνοτητα θα πεταει!!

Στην μαμισια συχνοτητα οντως πρεπει να πεταει αλλα τι γινεται σε παραπανω συχνοτητες ( πχ 230-250 mhz) που τις θελω εγω για overclocking?

Και αν πανε τοσο ψηλα με τι τασεις αραγε πανε?

Link to comment
Share on other sites

κανόνας είναι οτι οι βέλτιστες επιδόσεις έρχονται με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο HTT. Αλλά αυτό και πάλι είναι συζητήσιμο. Διότι είναι καλύτερα να παίζεις με 1:1 αντί με διαιρέτη με την προϋπόθεση οτι η διαφορά στο HTT δεν είναι μεγάλη.

Επίσης, καλό είναι να αποφεύγεις τους "μισούς" διαιρέτες (x.5)

Στα 3 σενάρια που αναφέρεις το βέλτιστο είναι το 10x250

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ΗΤΤ δεν προκειται να καταλαβω ποτε τι ειναι και τι κανει???Δεν υπαρχει καμια ξεκαθαρη απαντηση στο foroum και ειμαι σιγουρος πως και αλλοι ΑMD-αδες εχουν αυτην την απορια.Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι και τι κανει,την συμπεριφορα του στο o/cing πως αλλαζουμε τον multi του??Απο οτι εχω καταλαβει για πανω απο 250 ΗΤΤ πρεπει να ριξουμε τον multi,οποτε αν ειναι 200 το ΗΤΤ ειναι 5χ200=1000??Αν το παω μεσω Bios 800 θα ειναι 4χ200(δεν αλλαζει το ΗΤΤ,αλλα ο multi του γιατι ΗΤΤ=Fsb)=800,αρα με 250 ΗΤΤ εχω παλι 4χ250=1000 οποτε δεν εχω κινδυνο να μου εμποδισει το o/cing.Αλλα η φαση ειναι οτι δεν ξερω τι κανει.Μπορει να το ξεκαθαρισει καποιος??

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. φιλε JimmyFox με συμβουλευεις να ριξω τον multi και να ανεβασω το ΗΤΤ , σωστα?

Τοτε εχω 3 αποριες

(1) Ο 3500+ αντεχει μεγαλυτερο ΗΤΤ απ'οτι ο 3200+ ? Αν ναι τοτε αξιζει , ειδαλλως αν αντεχουν ιδιο μεγιστο ΗΤΤ καλυτερα ο 3200+ που ειναι και φθηνοτερος

(2) Που στην #$%#@%$@# μπορω να βρω ΚΑΛΕΣ μνημες που τραβανε ψηλα fsb χωρις να πρεπει να τις ψησω απο ταση?

(3)Αν οι μνημες που χρειαζονται για να ξεπερασω τον 4000+ , μαζι με τον 3500+ κοστιζουν παραπλησια λεφτα με τον 4000+ με απλες μνημες , αξιζει τον κοπο ???

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ΗΤΤ δεν προκειται να καταλαβω ποτε τι ειναι και τι κανει???Δεν υπαρχει καμια ξεκαθαρη απαντηση στο foroum και ειμαι σιγουρος πως και αλλοι ΑMD-αδες εχουν αυτην την απορια.Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι και τι κανει,την συμπεριφορα του στο o/cing πως αλλαζουμε τον multi του??Απο οτι εχω καταλαβει για πανω απο 250 ΗΤΤ πρεπει να ριξουμε τον multi,οποτε αν ειναι 200 το ΗΤΤ ειναι 5χ200=1000??Αν το παω μεσω Bios 800 θα ειναι 4χ200(δεν αλλαζει το ΗΤΤ,αλλα ο multi του γιατι ΗΤΤ=Fsb)=800,αρα με 250 ΗΤΤ εχω παλι 4χ250=1000 οποτε δεν εχω κινδυνο να μου εμποδισει το o/cing.Αλλα η φαση ειναι οτι δεν ξερω τι κανει.Μπορει να το ξεκαθαρισει καποιος??

Δες εδω http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=151373

Eχεις μπερδεψει multi και LDT

[Edit] Διορθωσα το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. φιλε JimmyFox με συμβουλευεις να ριξω τον multi και να ανεβασω το ΗΤΤ , σωστα?

Τοτε εχω 3 αποριες

(1) Ο 3500+ αντεχει μεγαλυτερο ΗΤΤ απ'οτι ο 3200+ ? Αν ναι τοτε αξιζει , ειδαλλως αν αντεχουν ιδιο μεγιστο ΗΤΤ καλυτερα ο 3200+ που ειναι και φθηνοτερος

(2) Που στην #$%#@%$@# μπορω να βρω ΚΑΛΕΣ μνημες που τραβανε ψηλα fsb χωρις να πρεπει να τις ψησω απο ταση?

(3)Αν οι μνημες που χρειαζονται για να ξεπερασω τον 4000+ , μαζι με τον 3500+ κοστιζουν παραπλησια λεφτα με τον 4000+ με απλες μνημες , αξιζει τον κοπο ???

(1) Θεωρητικά όχι. Άλλωστε αν μιλάμε για ίδιο πυρήνα το μόνο που αλλάζει είναι ουσιαστικά μόνο ο πολλαπλασιαστής. Από κει και πέρα, αναλαμβάνει το stepping.

(2) Καλές μνήμες μπορείς να βρεις παντού αλλά ψήσιμο πάλι καλό είναι να το κάνεις και βέβαια θα σου κοστίσουν πολύ.

(3) Ο 4000+ είναι άφταστος έτσι κι αλλιώς όσον αφορά το οικονομικό μέρος. Μην ξεχνάς οτι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό κέρδους στο overclocking εξαρτάται από τις μνήμες. Το να έχεις μέτριες μνήμες στον 4000+ είναι δώρον άδωρον. Πάρε έναν 3500+, 1 ζευγάρι καλές μνήμες (πχ με TCCD) και με αυτά που θα περσσέψουν, πήγαινε κάνε καρναβάλι στην Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε

4000+ Κοστος 525 ευρω με φπα (http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=76655 )

2x512 MB ram 100 ευρω ( http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757 )

Συνολο ~630 ευρω

3500+ 256 ευρω ( http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757 )

2x512 MB ram γυρω στα 300 ευρω

Συνολο ~550 ευρω

Δηλαδη η διαφορα ειναι περιπου 80 ευρω. Και στην περιπτωση του 3500+ οι με το overclocking επιδοσεις θα ειναι το ταβανι του ενω με τον 4000+ θα ειναι το πατωμα του.

Σκεφτομουνα μηπως παρω το πασχα εν τελει τον 4000+ με "απλη" μνημη και ισως τα χριστουγεννα του αλλαξω τα πετρελαια στο overclocking με καινουργια μνημη!

YΓ Εχω ηδη κλεισει για Πατρα!

Link to comment
Share on other sites

Καρα offtopic αυτο που θα πω : Οταν μια μνημη λεμε οτι ειναι ddr400 σημαινει οτι εχει 400/2 = 200 mhz fsb. Αρα οταν μια μνημη ειναι ddr533 σημαινει οτι εχει 533/2=266 mhz fsb??

Αν ναι δεν ειναι οτι πρεπει για οverclocking?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε

4000+ Κοστος 525 ευρω με φπα (http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=76655 )

2x512 MB ram 100 ευρω ( http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757 )

Συνολο ~630 ευρω

3500+ 256 ευρω ( http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757 )

2x512 MB ram γυρω στα 300 ευρω

Συνολο ~550 ευρω

Δηλαδη η διαφορα ειναι περιπου 80 ευρω. Και στην περιπτωση του 3500+ οι με το overclocking επιδοσεις θα ειναι το ταβανι του ενω με τον 4000+ θα ειναι το πατωμα του.

Σκεφτομουνα μηπως παρω το πασχα εν τελει τον 4000+ με "απλη" μνημη και ισως τα χριστουγεννα του αλλαξω τα πετρελαια στο overclocking με καινουργια μνημη!

YΓ Εχω ηδη κλεισει για Πατρα!

Λοιπον αυτοδιορθωνομαι καθως τωρα θυμηθηκα οτι οι μνημες μου στον p4 ειναι ddr400 . Αρα τα 2 σεναρια εχουν ως εξης

(1) 4000+ 525 ευρω

Μνημη αυτη που εχω

(2) 3200+ 250 ευρω

2χ512 mb ram 300 ευρω

Συνολο 550

Αρα ο 3200+ με μνημες θα μου ερθει ακριβοτερα απο τον 4000+ ! Εξαλλου πιστευω οτι ο 4000+ αφου ουσιαστικα ειναι ενας fx-53 με κλειδωμενο το προς τα πανω multi θα αντεχει παραπανω οverclocking!

Και αμα λαχει παιρνω μνημες χριστουγεννιατικα και του τραβω ενα overclocking ....!!!

Link to comment
Share on other sites

Καρα offtopic αυτο που θα πω : Οταν μια μνημη λεμε οτι ειναι ddr400 σημαινει οτι εχει 400/2 = 200 mhz fsb. Αρα οταν μια μνημη ειναι ddr533 σημαινει οτι εχει 533/2=266 mhz fsb??

Αν ναι δεν ειναι οτι πρεπει για οverclocking?

Moνο που ειναι πιο ακριβες,δεν κανουν για Amd,δεν θα δεις μεγαλη διαφορα εξαιτιας των χαλαρων timings.Εγω παντως για μνημες αν επερνα,που θα παρω συντομα,θα προτιμησω τις OCZ VX.Στην επομενη αναβαθμιση θα τις χτυπησω μαζι με ενα DDR Booster(ειναι πιστοποιημενες για 3.3Volt αυτες οι μνημες και σηκωνουν και αλλο!!) ή μια Dfi Lan Party NF4 μαζι μ'αυτες τις μνημες-ιδανικος συνδυασμος γιατι δινει μαματη μεχρι 4Volt στις μνημες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτοδιορθωνομαι καθως τωρα θυμηθηκα οτι οι μνημες μου στον p4 ειναι ddr400 . Αρα τα 2 σεναρια εχουν ως εξης

(1) 4000+ 525 ευρω

Μνημη αυτη που εχω

(2) 3200+ 250 ευρω

2χ512 mb ram 300 ευρω

Συνολο 550

Αρα ο 3200+ με μνημες θα μου ερθει ακριβοτερα απο τον 4000+ ! Εξαλλου πιστευω οτι ο 4000+ αφου ουσιαστικα ειναι ενας fx-53 με κλειδωμενο το προς τα πανω multi θα αντεχει παραπανω οverclocking!

Και αμα λαχει παιρνω μνημες χριστουγεννιατικα και του τραβω ενα overclocking ....!!!

Ο 3500+ κάνει €250 όχι ο 3200+.

Κοίτα, θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος ψύξης.

Αν πάρεις τον 3500+ και κρατώντας τις μνήμες σου μπορείς να επιτύχεις overclock περίπου στα 2600-2700ΜΗζ παίζοντας με διαιρέτη. Συνεπώς, έχεις πολύ καλές επιδόσεις, πολλά χρήματα δεν δίνεις και overclocking κάνεις.

Αν θες να κάνεις overclocking στον 4000+ οποίος είναι ήδη ψηλά, θα αναγκαστείς να δώσεις χρήματα για ψύξη ανεβάζοντας όμως το τελικό κόστος ενώ θα πρέπει να ξέρεις οτι η οροφή του 4000+ σε σχέση με το "πάτωμά" του όπως λές δεν απέχουν και πολύ... Οι επεξεργαστές έχουν όρια και εκτός κι αν ασχοληθείς με extreme cooling δεν θα ανεβάσεις πολύ τον 4000+.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.