Jump to content



Προτάσεις για υλικά βαφής /modding και σχόλια...


Greek

Recommended Posts

Ρε παίδες έχω μια ερώτηση. Έβαψα που λέτε το εσωτερικό με σπρέυ χρώμιο τζαμάτο γυαλιστερό. Μετά όμως πέρασα μερικά κομμάτια βερνίκι και θάμπωσε και σκούρηνε. έκανα καμιά ******* τελικά; Θέλει πάλι τρίψιμο ε;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα ακρυλικό βερνίκι. Μου είπαν οτι το κανονικό το σκουραίνει τερλικά. Να σου πω τώρα αν βάλω πάνω στο υπάρχον βερνίκι μπογιά και μετά το περάσω με το καινούργι οβερνίκι θα πιάσει ή θα ξεβάψει; Δυο κομμάτια είναι μόνο αλλά βαριέμαι το τρίψιμο γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα ακρυλικό βερνίκι. Μου είπαν οτι το κανονικό το σκουραίνει τερλικά. Να σου πω τώρα αν βάλω πάνω στο υπάρχον βερνίκι μπογιά και μετά το περάσω με το καινούργι οβερνίκι θα πιάσει ή θα ξεβάψει; Δυο κομμάτια είναι μόνο αλλά βαριέμαι το τρίψιμο γμτ.

Όχι όχι. μην βάψεις πάνω από το βερνίκι.

Δεν θα κάτσει το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

να ρωτήσω... το montana (το spray για πλαστικό που λέτε εδώ..εμείς το έχουμε για γκράφιτι τέσσρα) βάφει παντού όχι μονο πλαστικό όπως ξέρω από την εμπειρία μου... η ερώτηση είναι.. και το gold και το κανονικό δεν ανεβάζουν την θερμοκρασία μέσα στο pc???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ωραια , να σε έχουμε υποψιν για κάμμια μοντίφα ενόψην της έκθεσης αν χρειαστούμε να βάψουμε κάνα κουτι...

πολυ θα το ηθελα αλλα δυστυχος εχω διαβασματα απο Σεπτεμβρη και θα μου ειναι δυσκολο για φετος.... παντος θνξ για το ενδιαφερον..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Σε

το video αυτός ο τύπος μετά την αμμοβολή του case βάζει και ένα στρώμα «primer coat» (primer ο στόκος δν είναι?) Θα ήθελα να μου πείτε πώς είναι η εμπορική ονομασία αυτού του σπρέι..
Link to comment
Share on other sites

Βασικα primer λεγεται και εδώ. Είναι το υπόστρωμα που χρησιμοποιείται πριν το κανονικό χρώμα ώστα να κάτσει καλά και να κολλήσει σωστά και να μην ξεφλουδίσει μετά από λίγο.

Υπάρχει primer για μέταλλο αλλα και primer για πλαστικό . Βασικά το πρίμερ είναι αναγκαίο αν είναι γυμνό το μέταλλο , αν υπάρχει ήδη μπογιά ίσως δεν χειάζεται εκτός και αν είναι τελειώς διαφορετικότ ο χρώμα οπότε με αυτό καλύπτεις το παλιό χρώμα και περνάει σωστά το νέο.

Τώρα , αν θα βάψεις κουτί που έχει και μέταλλο και πλάστικό θα χρειαστείς primer (υπόστρωμα) και για το μέταλλο και για πλαστικό ώστε να κρατήσει και στα δυο για την ίδια περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα που πέρασε λέγετε εποξικό αστάρι και το περνάνε στα αλουμίνια και τα γαλβανισμένα σίδερα πριν την βαφή .....

επίσης έχει διάφορες ''κατηγορίες''

Πάντος δεν χρειάζεται για βαφή πάνω στο κουτί ..... με ένα απαλό τρίψιμο του κουτιού είσαι 0κ ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα που πέρασε λέγετε εποξικό αστάρι και το περνάνε στα αλουμίνια και τα γαλβανισμένα σίδερα πριν την βαφή .....

επίσης έχει διάφορες ''κατηγορίες''

Πάντος δεν χρειάζεται για βαφή πάνω στο κουτί ..... με ένα απαλό τρίψιμο του κουτιού είσαι 0κ ..

Και έλεγα δεν θα ποστάρει :033:

Βασίλη πρέπει να ξεκινήσουμε και αυτό που λέγαμε:057:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.