Jump to content


Ερχεται Α64 939 αλλα.....


MADKiller7

Recommended Posts

:100: Οπως λεει και ο τιτλος ερχεται ο Α64 939 3000+ και μια μητρικη Abit AV8 Pro 3rdEye,ειμαι ασχετος στο o/c με τους Α64 και δεν ξερω σε τι αναλογια πρεπει να εχω το ΗΤΤ και το FSB και αν ειναι το καλυτερο το 1:1 για τις μνημες.γενικα τιποτα οδηγιες απο τους μυημενους στο o/c.για μνημες θα βαλω 2*256 μαλλον Samsung TCCC σε ενα φιλο με nf2 ultra που τις δοκιμασα πηγαν 230 με 3-3-3-11@2,9v error free,αν δεν ανεβουν καλα μαλλον θα βαλω τις 2*512 2-3-3-5@2,8 στο nf2 πηγαν 215 χωρις ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καλυτερο να εχω τις μνημες 250MHz 3-4-4-8 η 235ΜΗz 3-3-3-5?και μεχρι ποσο ρευμα ειναι ασφαλες να δωσω στις μνημες ωστε να μην ζοριστει ο memory controller.

ΥΓ.αν δειτε στην υπογραφη,επεσα σε γ@μ@τες μνημες,Kingston KVR DDR400 3-3-3-8

με Samsung TCCC και εφτασαν 250ΜΗz 3-4-4-8 με 2.7v,χωρις σφαλματα,δεν προλαβα να τις τερματισω επειδη ειχα να παω στην δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

αφού τα έχεις κάνε μερικές δοκιμές να μας πεις και μας, τι είναι καλύτερο στο σύστημά σου τουλάχιστον. παρόλο που είμαι νέος σε Α64 λίγων εβδομάδων η εκτίμησή μου μέχρι στιγμής για αυτά που ρωτάς είναι ότι καταρχήν από τη στιγμή που πήρες 3000 το 1/1 το ξεχνάς εκτός αν πάρεις πολύ ακριβές μνήμες, αν έχεις καλό κομμάτι και πάει 9Χ300 πρέπει να έχεις DDR600. γενικότερα το μόνο που δεν πάσχει ο Α64 είναι σε memory bandwidth οπότε ίσως τα πιο σφικτά timmings να έχεις καλυτερες επιδόσεις σε real life καταστάσεις.

Για να εκμεταλλευτείς βέβαια πλήρως την πλατφόρμα θέλει οπωσδήποτε βέβαια dual channel , μνήμες 1/1 με σφιχτά τουλάχιστον timmings επιπέδου TCCD. αν το κέρδος σε σχέση με το κόστος καλών μνημών αξίζει είναι άλλο ζήτημα, αλλά μάλλον και με τις "μέτριες" μνήμες που έχεις να είσαι καλυμένος για πολύ καιρό μέχρι τουλάχιστον να καθιερωθούν οι DDR2. αν βέβαια με τα χίλια ζόρια έπιαναν 210-220 με χάλια timmings θα σκότωνες το μηχάνημα. οπότε αναγκαστικά διαιρέτης μεχρι 2,5-3-3-7 θα πρότεινα. δε χάνεις βέβαια τίποτα να δεις και τι παίζει στα 250

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν και δεν τελειωσα τα τεστ,9*250 στο 1,4v με τις μνημες 250 3-4-4-8 στα 2,8v

εβγαλα 22154 στο 3DMark2001.prime ετρεξα μιση ωρα γιατι δεν ειχα χρονο και εδειχνε οκ.

Λογω ομως οτι επισκευασα σημερα την καμενη μνημη μου 512 (χεχε,ανταλακτικα απο μια μητρικη P3) αναγκαστηκα να τον βαλω μαμα τον επεξεργαστη για να την τεσταρω.

λοιπον η γνωμη μου μεχρι στιγμης καλυτερα χαμηλα timings στις μνημες και οσο πανε (εστω και μαμα να μεινουν) , παρα ψηλα οι μνημες με πολυ χαλαρα timings.λογω μικρων latencies του mem controller.

στα default παντως ολα,βγαζω 19602 στο 3DMark2001,πιθανως να τα αφησω ολα default και τις 2*512 (αν την βγαλει καθαρη απο το service που την εκανα) προτιμω 1GB Ram και 2,5-3-3-8 παρα 512 (2*256) 3-4-4-8 και 250MHz οι μνημες.ξενερωσα απο το swapping που εκανε με τα 512 μονο.(και εμεινα ταπι για 2*512 γρηγορες)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.