Jump to content



A8N SLI DELUXE?


Braveheart1980

Recommended Posts

Ενδιαφερομαι για την mobo της Asus την A8N SLI DELUXE.

Εχω 2 ερωτησεις

(1) Στο δικτυο εχω διαβασει τα καλυτερα για την εν λογω μητρικη , αλλα θα ηθελα να ρωτησω και την δικη σας αποψη. Ιδιαιτερα αν καποιος απο εσας ειναι κατοχος μιας τετοιας μητρικης θελω την αποψη του εντυπωσεις κτλ

(2) Στην σελιδα της Asus στα specifications http://www.asus.com.tw/products4.aspx?modelmenu=2&model=375&l1=3&l2=15&l3=0 γραφει οτι δεχεται ddr 400αρες μνημες. Δηλαδη αυτες http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554590 που να μεν ειναι ddr (και οχι ddr2) αλλα ειναι 500 (250 mhz) δεν θα "παιζουν" ?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα σου προτεινα να περιμενεις περιπου 2 μηνες να δουμε την απαντηση απο την ΑΤΙ καθως και την απαντηση απο την Αmd οσον αφορα τους dual core επεξεργαστες. Απο κει και υστερα αν προκειται να κρατησεις και δευτερο μηχανημα δες και επισης την ιδια αλλα με WI-FI on board. Γενικως ομως μην εχεις ποτε αμφιβολια για τα προιοντα της Asus. Ειναι φανταστικα οπως επισης και της Abit.

Link to comment
Share on other sites

(1) Αsus είναι οπότε παίρνοντας το "κονδύλι" από την Asus την βγαζουν κορυφαία. (όχι οτι δεν είναι πολύ καλή μητρική, απλά τα reviews δεν αποτελούν και την πιο αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης)

(2) Μια χαρά θα δεχτεί τις μνήμες σου. Δεν έχει ρόλο τόσο αν είναι DDR500. Σημασία έχει η μητρική να δέχεται καλά τις συγκερκριμένες μνήμες το οποίο δεν έχει τόσο άμεση σχέση με τους χρονισμούς τους. Θα μπορούσες να έχεις και μνήμες DDR400 και να μην έπαιζαν καλά στην μητρική, το οποίο είναι συνάρτηση του κατασκευαστή του PCB, της ποιότητάς του και φυσικά των ίδιων των chip που φοράει.

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορω να μαθω για πιθανες ασυμβατοτητες ορισμενων μνημων με την εν λογω μητρικη?Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να μην δεχεται ocz pc3200 rev2 platinum που αν δεν απατωμαι πανε στο "θεο" (250+) ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μάθεις ψάχνοντας σε ξένα fora που σίγουρα υπάρχουν πολλοί κάτοχοι αυτής της μητρικής.

Με την προϋπόθεση οτι δεν υπάρχουν ήδη αυτές οι μνήμες στη λίστα με τις πλήρως συμβατές ή προτεινόμενες μνήμες που θα βρεις στο site της Asus.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οι A64 μια και εχουν τον memory controller στην CPU η μητρικη δεν παιζει σημαντικο ρολο ειδικα τα Samsung TCCD οπως τα ocz rev 2 που λες θα παιξουν μια χαρα παντως η A8N οπως διαβαζω πανω απο τα 250 δεν παει με 1Τ...........

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οι A64 μια και εχουν τον memory controller στην CPU η μητρικη δεν παιζει σημαντικο ρολο ειδικα τα Samsung TCCD οπως τα ocz rev 2 που λες θα παιξουν μια χαρα παντως η A8N οπως διαβαζω πανω απο τα 250 δεν παει με 1Τ...........

Δεν παει με 1Τ?Για εξηγα καθοτι ψιλοασχετος....

Αρα ποια μου προτεινετε?Gigabyte?Καποια αλλη?Ποια συγκεκριμενα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτην την μητρικη κατι μερες τωρα, με τα υπολοιπα που βλεπεις στην υπογραφη. Πληροφοριες για τη μνημη που λες δεν μπορω να δωσω γιατι εχω επανω απλες DDR400, αλλα απο το ΒΙΟS του οριζεις εσυ τι τυπου ειναι, κι αν θυμαμαι καλα εχει και μεχρι DR533. Η μητρικη ειναι πολυ σταθερη ως τωρα, το δικτυο δεν το εχω τεσταρει ακομα, αλλα προβλημα δεν εχω συναντησει κανενα απολυτως. Και απο ξενα φορουμ που διαβασα ειδα πολυ καλες κριτικες απο τους κατοχους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.