Jump to content



Βοήθεια για SATA HD


thanosp

Recommended Posts

Παιδιά έχω έναν σκληρό στο pc μου (Μητρική MSI K7N2 Delta nForce 2).Ο σκληρός αυτός είναι WD 80GB SATA.Επειδή ήταν η 1η φορά που είχα να κάνω με SATA και δεν ήξερα (όπως κι ακόμα δεν ξέρω) πολλά,κατά την εγκατάσταση τον όρισα RAID 0.Αν δεν κάνω λάθος αυτό δεν έχει νόημα γιατί όπως είπα έχω ένα μόνο HD.Πρόβλημα δεν αντιμετωπίζω,αλλά προσπαθώντας να προσθέσω έναν παλιότερο IDE σκληρό δεν κάνει boot.Θέλω λοιπόν να ρωτήσω:

1.Αν ξεκινώντας τα Windows πατήσω Control+F και πατήσω να διαγραφεί το array,τι θα γίνει τότε;

2.Με ποιο τρόπο μπορώ να τον κάνω να μην είναι raid χωρίς να χάσω δεδομένα;

3.Γενικά ποια διαδικασία ακολουθείται για εγκατάσταση ενός μόνο SATA δίσκου;

4.Δεν θα πρέπει να υπάρχει επιλογή στο bios για boot από SATA;Σε μένα δεν έχει κάτι τέτοιο.

Παραθέτω φωτογραφία με τη "Διαχείριση Συσκευών"

Thanks!

post-1746-1442174020,1485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο pctechnology.Την ίδια μητρική έχω και εγώ (περίπου K7N2 DELTA ILSR).Στο σύστημά μου έχω ένα SATA 200GB MAXTOR και ένα EIDE WD 20GB.Το περίεργο που υπάρχει στην εν λόγω μητρική (δεν ξέρω εάν είναι γενικό κακό), θεωρεί ότι ο IDE σκληρό είναι ο C.ΘΑ πρέπει λοιπόν να κάνεςι το εξής.Εγκαθιστάς κανονικά τον σκληρό στο σύστημά σου (τον IDE).Κάνεις επανεκκίνηση, και κάνεις boot από το cd των ΧΡ.Μπαίνεις σε recovery console και ζητάς να φτιάξεις το mbr.Λογικά θα φτιάξει.Εάν όχι, κάνε το εξής.Εγώ κάθε φορά που κάνω εγκατάσταση τα ΧΡ για πρώτη φορά, πάω και απενεργοποιώ τον IDE σκληρό από το bios, κάνω την εγκατάσταση και στην πορεία (μετά το πρώτο reboot δηλαδή, τον ενεργοποιώ).Δοκίμασε και εσύ κάτι ανάλογο.Κάνε δηλαδή εγκατάσταση τα ΧΡ πάνω από τα ήδη υπάρχων, αφού έχεις απενεργοποιήσει τον σκληρό από το bios.Εμένα πάντως το σύστημα δουλεύει μια χαρά, αφού στο IDE έχω τα Longhorn, μόνα τους. :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.