Jump to content



Προβλημα με Prometeia Mach II οποιος μπορει ας βοηθησει


geoal

Recommended Posts

Χαιρετω τους παντες και ερχομαι στο ζουμι του προβληματος μου.Χθες λοιπον παω να ανοιξω το PC παταω το ΟΝ και περιμενω... βρε περιμενα να αναψει το PC αλλα που επειτα απο 10 λεπτα περιπου o controller του prometeia πεταξε αλαρμ και εγω εμενα να με ζωνουν τα φυδια θυμομενος παλιες κακες αναμνησεις.Λεω ψυχραιμια θα κανουμε πατεντα ωστε να μπω στα windows και να δω θερμοκρασια evaporator.Κανω λοιπον clear CMOS στην μητρικη γιατι τα 4.25GHz ειναι βαρια και βαζω το compresser να ξεκινησει βγαζω γρηγορα το καλωδιακι που στελνει σημα στην μητρικη να ξεκινησει και βραχυκυκλωνω τα ποδαρακια στη μητρικη και αυτη ξεκινα κανονικα.Μπαινει στα Windows ανοιγω το hardware monitor της ABIT και με ανακουφιση βλεπω οτι η θεμοκρασια επεξεργαστη ειναι κατω απο -30 και δεν διχνει τιποτα N/A λογικο γιατι στα 4,25 ειχα -29 idle και καμια φορα Ν/Α δηλαδη κατω απο -30.Ανοιγω μετα και το prometeia control centre και βλεπω θερμοκρασια evaporator +80 και φυσικα καταλαβα γιατι δεν ανοιγε το PC.Το κλεινω γρηγορα και λυνω τις μονωσεις απο τη σωληνα να δω τι γινετε με τους αισθητηρες κεφαλης.Δεν βρηκα κατι και βγαζω το connector απο τον controller και το ξαναβαζω.Παω μετα να βαλω το prometeia στην πριζα και μετα απο μερικα δευτερολεπτα αναβουν τα εξης λεντακια το πρασινο μονιμα (και οχι να αναβοσβηνει οπως θα επρεπε) το δευτερο led (πορτοκαλι) ειναι σβηστο (αυτο ειναι σωστο για idle κατασταση) το τριτο led (πορτοκαλι) ειναι μονιμα αναμενο (αυτο ειναι προβλημα για idle κατασταση) και το κοκκινο led αναβοσβηνει (αυτο φυσικα σημαινει προβλημα).Τωρα ο συνδιασμος αυτων των led τι σημαινει δεν ξερω αν καποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.Παντως καταλαβαινω οτι κατι παιζετε με τον controller.Παλι καλα που εχω και το μικρο PC για το Internet και τουλαχιστον μπορω να ζητρησω βοηθεια απο εσας.Ευχαριστω και καθε γνωμη ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα επειτα απο ψαξιμο βρηκα οτι το προβλημα ειναι ο σενσορας της κεφαλης.Το ιδιο προβλημα εχουν αρκετοι ανα τον κoσμο κατοχοι prometeia και αλλοι το αφηνουν εκτος λειτουργιας καμια-δυο βδομαδες και φτιαχνει μονο του αλλοι το εστειλαν για επισκευη. Απο οτι ειδα ο σενσορας ειναι βραχυκυκλωμενος και δινει αντισταση 0 στον controller.Εγω δεν εχω display του prommie και μονο απο τον συνδιασμο των led μπορω να βγαλω ακρη αν ειχα θα μου εδειχνε sensor failure.Ευτυχως σε καποιο φορουμ που διαβασα εχτες καποιος εγραψε τον συνδιασμο των led και ειναι ιδιος με αυτον που εχω και εγω.Αρα το προβλημα ειναι κατασκευαστικο και προφανως ειναι απο την υγρασια που βραχυκυκλωνει τον σενσορα οταν το συστημα δεν δουλευει.Μαλλον δεν τον μονωσανε καλα και τα τραβαμε ολα αυτα.Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι σε εμενα εκανε 2 περιπου χρονια να εμφανιστει αυτο ενω αλλοι ηταν πιο 'τυχεροι' και τους το εμφανισε την πρωτη εβδομαδα-μηνα.Μια προσωρινη λυση ειναι να βαλω μια μεταβλητη αντισταση στη θεση του σενσορα να παρει μπροστα το compresser και μετα απο ενα λεπτο να αυξησω την αντισταση μεχρι να δωσει σημα στη μητρικη να ανοιξει το PC.

Link to comment
Share on other sites

Μια προσωρινη λυση ειναι να βαλω μια μεταβλητη αντισταση στη θεση του σενσορα να παρει μπροστα το compresser και μετα απο ενα λεπτο να αυξησω την αντισταση μεχρι να δωσει σημα στη μητρικη να ανοιξει το PC.

Μιά άλλη λύση είναι η κατασκευή (hipro5)?...ενός μίνι κυκλώματος με χρονοδιακόπτη ?.....το οποίο να δίνει τρείς διαφορετικές τιμές αντιστάσεως αναλόγος του χρόνου.

Την αρχική τιμή για την εκκίνηση του κομπρέσορα.

Την ενδιάμεση τιμή για να μην κλείνει λόγω αδράνειας χρόνου "TOO SLOW"

Την τελική τιμή για κανονική λειτουργεία.

Τι γίνετε όμως σε περίπτωση που "ξεμπλοκάρει" ο σένσορας έν ώρα λειτουργίας ?

Η πραγματική ωμική αντίσταση του σένσορα σε συνδυασμό με την ήδη προσαρμοσμένη που θα του έχουμε δώσει είτε μέσω του κυκλώματος είτε μέσω του ποτενσιόμετρου που λές....θα δίνει μιά νέα τιμή....την οποία ο κοντρόλερ θα καταλαβαίνει σαν error (πχ...-99C αν είχες display) και θα μας οδηγεί σε SHUT DOWN ή πιθανόν σε κάποιο άλλο safe mode.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Τασο μου αλλα ειδη εβγαλα τον ελλατωματικο σενσορα απο τον controller και εβαλα μια μεταβλητη αντισταση (trimmer) 0-220 KΩ εχω μαρκαρει ενα σημειο στη διαδρομη του τριμμερ σαν θεση που ο controller καταλαβαινει για 0 βαθμους C.Ετσι παταω το κουμπι του PC ξεκιναει το compresser και μετα απο 2-3 λεπτα γυριζω σιγα-σιγα το τριμμερ μεχρι το τερμα του.Αυτο λειτουργει πολυ καλα και μαλλον θα το αφησω ετσι. Οταν τωρα αλλαξω CPU λεω να προσαρμοσω εναν εξωτερικο sensor στο πλαι της κεφαλης. Παντως για την ιστορια οταν εχω την αντισταση στο τερμα 120ΚΩ μετρησα με πολυμετρο εγω(αυτος που μου την εδωσε μου ειπε οτι ειναι 220) ο controller δειχνει στο prometeia control centre -59.Αυτα και μακρια απο εσας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.