Jump to content



Fortron vs Tagan


Necro

Recommended Posts

Eγώ έχω το πρωτό Tagan, τη μία τα έφτυσε η 3.3v γραμμή και έπεφτε σχεδόν στο 3.01

Το άλλαξα μέν ήταν και εντός εγγύησης.

Οι τάσεις με Northwood ήταν καλές. Με Prescott είναι ΧΑΛΙΑ!

Προφανώς κάνει undervoltage για να μήν υπερθερμαίνεται μιας και οι ανεμιστήρες του είναι χαμηλών στροφών (Αθόρυβοι)

Φίλος μου και αυτός με το Tagan και Prescott και τις ίδιες χάλια τάσεις έβαλε πάνω το Pegasus το 400w το οποίο είναι γύρω στα 30€ και είχε πολύ καλύτερες τάσεις.

Αν θέλεις Overclocking πάρε Fortron (Ανάμεσα απο τις 2 επιλογές) αν και κατα τη γνώμη μου μάζεψε κανα Φράγκο να πάρεις το OCZ Powerstream.

Είχα το tagan 480 v1 , εδώ και ένα χρόνο , και δεν είχα ποτέ προβλημα , οι τάσεις δεν πηγάιναν ποτέ κάτω του κανονικού . Χώρια που το συγκεκριμένο είναι ένα απο τα πιο ποιοτικά- τροφοδοτικά.

Chris@ Με πολύμετρο κατάλαβες την τάση ? - απο το bios ? - η απο προγράμματα monitoring ? [τα οποία λένε τα δικά τους ].

Για παράδειγμα εμένα μου έλεγε όλες τις τάσεις οκ . και την 3.3 την έλεγε μονίμως 3.22-3.25 .

Link to comment
Share on other sites

Για τη 3.3 που χάλασε συγκεκριμένα είχα πολλά προβλήματα με τη κάρτα γραφικών απο εκεί το κατάλαβα και απο το Monitor. Μόλις το αντικατέστησα μια χαρά.

Τώρα που πήρα τον Prescott πρόσεξα απο το Monitor ότι εκεί που έδειχνε την 12άρα 11.86 με 11.96 (με πολύμετρο ήταν 12.01) τώρα τη δείχνει 11.25(σε Full)-11.68 (Δε μέτρησα με πολύμετρο). Μπορεί να είναι πλασματικό αλλά είναι αρκετά χαμηλά ακόμα και για πλασματικό. Δηλαδή πολύ αμφιβάλω ότι αν βάλω πολύμετρο θα δείχνει παραπάνω απο 11.50 σε Full. Σε μένα πάντως το πρόγραμμα monitor λέει ακριβώς τα ίδια με το Bios.

Δεν ξέρω και τι CPU έχεις, αν έχεις Α64 ίσως να μη ζορίζει τόσο πολύ το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.