Jump to content


I want your opinion


obsession1442169101

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω καινούριο pc και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας πως σας φαίνεται η παρακάτω σύνθεση:

ΚΟΥΤΙ INNOVATOR WAVE LCD CONTROL PANEL 400W ΑΣΗΜΙ

AMD ’ΑΘΛΟΝ 64 3000 1.80GHz SOCKET 939 BOX

KINGSTON KVR400ΧS4C3 512MB PC3200 400MHz VALUE RAM

"ΜΙΚΡΟΣΤΑΡ" ΜΣΙ K8N ΝΈΟ4 PLATINUM Η ’ΣΟΥΣ ’ΘΗ-SLI

PROLINK GF 6600GT 128MDD ΝΟ DVI RETAIL PCI-E

WESTERN DIGITAL 120GB ΟD1200JD 7200rpm SΑΤΑ

LG 17'' LCD L1730S SILVER

CRYPTO BEST 2 56K V92 INT PCI FAX / VOICE

Θα αντέξει το τροφοδοτικό η θα χρειαστεί να πάρω κάποιο άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ναι να πάρεις ένα καλύτερο τροφοδοτικό γιατί το συγκεκριμένο θα ζορίζεται :) Δες Enermax κλπ. Υπάρχουν διάφορα threads για τροφοδοτικά εδώ, κάνε ένα search. Φιλικά: Αν είναι άλλαξε και τον τίτλο του thread ελληνικό είναι το κοινό του forum :)

Link to comment
Share on other sites

Στα τρπφοδικα ειναι της αποψης "παρε καλο και δυνατο να σου κρατησει καιρο να εχεις και την εγγυηση καλου κακου και να μην αλλαζεις συνεχεια..." ! Αυτο εκανα κι εγω πριν καμποσο καιρο...!

Link to comment
Share on other sites

Η συνισταμένη των απόψεων στο φόρουμ μάλλον και πάλι θα τείνει προς το δώσε πολλά λ7 στο τροφοδοτικο για να μη σου κάψει τον υπολογιστή ,την τηλεόραση και το αυτοκίνητο. Αφού από ό, τι καταλαβαίνω τα παίρνεις από το eshop ζήτα να σου το πακετάρουν αυτοί (τζάμπα είναι ) και δούλεψε το μηχάνημα για λίγο καιρό.Το πλέον πιθανό είναι ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα βρεις τρόπους να πιέσεις το τροφοδοτικό για να δεις πόσο αντέχει .Με το παραμικρό πρόβλημα ανοίγεις θέμα και το βλέπουμε εκ νέου. Αν πάλι σου περισσεύουν ευρώπουλα όρμα και αγόρασε και τροφοδοτικό.

ΩΣ ΠΡΟΣ τη σύνθεση ,μου φαίνεται λίγος ο δίσκος για το σύστημα που θα αγοράσεις (πόση η διαφορά από τον 200άρη?) ,+με ένα ντιμάκι ακυρώνεις το βασικότερο λόγο ύπαρξης της πλατφόρμας 939 (dual channel) ,+αντίστοιχα Twinmos έχουνε και Lifetime εγγύηση και 2.5 cas (και ίσως να πέσεις και σε UTT κομμάτι). +Τέλος την SLI τη χρειάζεσαι πραγματικά ή απλά κοιτάς μπροστά?

Αυτό που εγώ θα ηθελα να σε παρακαλέσω προσωπικά είναι να μας πεις τη γνώμη σου για το κουτί γιατί είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του και δεν έχει ακουστεί ακόμη κάποιος σχολιασμός

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας αναφέρεις βέβαια τους λόγους για τους οποίους θα χρησημοποιεις το pc. π.χ gaming, video enconding-enditing, εφαρμογές γραφείου, autocad, photoshop κτλ. Παρόλα αυτά με μια ματιά πάντος θα συμφωνήσω με τους υπολοίπους περι τροφοδοτικού αλλά ακόμα περισσοτερο με τον schumifer περι μνήμης. Αν πιστεύεις ότι τα 512 σου είναι αρκετά πάνε σε 2x256 ή ακόμα καλύτερα αν σου περισσεύουν λίγα ευρώπουλα αξίζει να πας σε 2x512. Για το σκληρό αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο το μέγεθος πάνε οπωσδήποτε σε 160αρη η διαφορά είναι λιγότερη απο 10 ευρώ σε διαφορετική περιπτωση θα χρειαστείς 200αρη. Όσο για την οθόνη μιας και δεν είμαι οπαδός των LCD αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου πάνε σε μία πολύ καλή 19" crt flat που θα σου βγει στα ίδια χρήματα ή και πιο φτηνά όπως η SAMSUNG SYNCMASTER 997DF στα 268 ευρώ τελική.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι να πάρει καλύτερο τροφοδοτικό. Ολα αυτα τα σηκώνει το τροφοδοτικο του μια χαρα. εκτός αν θα κάνει overclocking. Για μένα είναι τζαμπα λεφτα τροφοδοτικο μεγαλύτερο απο 400w εφόσον δεν θα πειράξεις τίποτα.

Θα συμφωνήσω για μεγαλύτερο σκληρό αλλα και για μνήμη ή 2χ256 ή 2χ512 για να έχεις dual channel

Link to comment
Share on other sites

μην διαννοηθεις να βαλεις σκληρο λιγοτερο απο 160.

Μπορει να σου φαινονται πολλα αλλα οταν θα αρχισουν τα αρχεια να μαζευονται θα με θυμηθεις.

Ετσι και αλλιως η διαφορα στην τιμη δεν ειναι και μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Η συνισταμένη των απόψεων στο φόρουμ μάλλον και πάλι θα τείνει προς το δώσε πολλά λ7 στο τροφοδοτικο για να μη σου κάψει τον υπολογιστή ,την τηλεόραση και το αυτοκίνητο. Αφού από ό, τι καταλαβαίνω τα παίρνεις από το eshop ζήτα να σου το πακετάρουν αυτοί (τζάμπα είναι ) και δούλεψε το μηχάνημα για λίγο καιρό.Το πλέον πιθανό είναι ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα βρεις τρόπους να πιέσεις το τροφοδοτικό για να δεις πόσο αντέχει .Με το παραμικρό πρόβλημα ανοίγεις θέμα και το βλέπουμε εκ νέου. Αν πάλι σου περισσεύουν ευρώπουλα όρμα και αγόρασε και τροφοδοτικό.

ΩΣ ΠΡΟΣ τη σύνθεση ,μου φαίνεται λίγος ο δίσκος για το σύστημα που θα αγοράσεις (πόση η διαφορά από τον 200άρη?) ,+με ένα ντιμάκι ακυρώνεις το βασικότερο λόγο ύπαρξης της πλατφόρμας 939 (dual channel) ,+αντίστοιχα Twinmos έχουνε και Lifetime εγγύηση και 2.5 cas (και ίσως να πέσεις και σε UTT κομμάτι). +Τέλος την SLI τη χρειάζεσαι πραγματικά ή απλά κοιτάς μπροστά?

Αυτό που εγώ θα ηθελα να σε παρακαλέσω προσωπικά είναι να μας πεις τη γνώμη σου για το κουτί γιατί είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του και δεν έχει ακουστεί ακόμη κάποιος σχολιασμός

Αγαπητέ φίλε , όταν δίνεις 800 ευρώ παράδειγμα, κοιτάς να γλιτώσεις 80 ευρώ ενός ποιοτικου psu ? [που δεν είναι 80 γιατί παίρνεις πιο φθηνό κουτί χωρίς psu και κολλάς την διαφορά]

Είναι το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ εξάρτημα απο άποψη ασφάλειας , αν στην κάνει αυτό την ****σες και ψόφησε.

Δεν είμαι της άποψης psu 200 eyro σε σύστημα των 300 ευρώ , αλλά εδώ ειναι διαφορετικά.

Δεν είναι τρελά λ7 ένα psu καλό για αυτά που προσφέρει ... και είναι ίσως απο τα εξαρτήματα pc που δεν χάνουν τα λ7 τους..... Το παίρνεις σήμερα [όλα τα καλά... υποστηρίζουν και btx και atx] και το έχεις πολλύ καιρό . Ίσως αλλάξεις και 2-3 pc με ένα psu ....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις που διατυπώσατε.Τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ για λίγο απ'όλα.Βασικά θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος την παρακάτω πρόταση "με ένα ντιμάκι ακυρώνεις το βασικότερο λόγο ύπαρξης της πλατφόρμας 939 (dual channel) ,+αντίστοιχα Twinmos έχουνε και Lifetime εγγύηση και 2.5 cas (και ίσως να πέσεις και σε UTT κομμάτι)".Το SLI το επέλεξα για 2 λόγους: 1)για μελλοντική προσθήκη δεύτερης κάρτας γραφικών και 2)είναι η μόνη μητρική ASUS που έχει το e-shop που υποστηριζεί PCI-E, έχετε κάποια άλλη μητρική να μου προτείνεται με PCI-E πάντα.Κανένα τροφοδοτικό καλό στα περίπου 80 Ε?ΑΑΑ και τι λέτε για την κάρτα γραφικών?Είναι καλύτερα να πάρω μια 6600 απλή και καλό τροφοδοτικό ή 6600GT και το τροφοδοτικό που έχει το κουτί?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.