Jump to content



DDR Timings σε K8t800Pro+ AMD64 Winchester


firefox

Recommended Posts

με το σύστημα τις υπογραφής: ποιες είναι οι προτεινόμενες τιμές timings? είμαι με via K8t800pro.

δυστυχώς δοκίμασα 2-2-2-x σε 400ddr - όχι oc- αλλα κρεμάει το σύστημα. όταν ήμουν όμως με p4 2-2-2-x θυμάμαι είχε δουλέψει 'κανονικά σε amd64 κρεμάει εντελώς. γιατί άραγε?

δοκίμασα και αύξηση τάσης στις ddr αλλα χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To καθε chipset διαφερει (εννοια Διαφοροποιησης).

Καταρχας δινεις πληροφοριες με το σταγονομετρο.

Εδωσες 2-2-2-Χ timings...

Σε τι Vdimm???

Πολλαπλασιαστης???

FSB???

Tα AMD chipsets ειναι γενικα βαρυτερα τα εχουμε πει κι κι εδω 17, 18 post

Link to comment
Share on other sites

OK τοτε...

Καταρχας θες να ανεβεις ψηλα???

Γιατι οσο και ρευμα να δωσεις με 2-2-2-Χ timings δεν προκειται να πας πολυ....

Οποτε καλυτερα να χαλαρωσεις τα timings π.χ. 3-4-4-8 και βαλε και διαιρετη να δεις ποσο παει ο συνδυασμος - chipset - επεξεργαστη.

Το ΗΤΤ να το βαλεις ισο με τη μοναδα αρχικα αρκει να μην κανει προβληματα.

Τα λεω απο το 24ο ποστ και κατω...

Παντως ολες οι μητρικες AMD για Α64 πανε 250 FSB (τουλαχιστον) χωρις μονταρισματα κλπ....

Δεν ξερω αν η δικη σου εχει κλειδωμενο AGP/PCI δεν το εχω ψαξει γιατι δε με νοιαζει η VIA LOL... :037:

Να προσεξεις και τι πολλαπλασιαστη θα βαλεις μερικοι ισως κανουν προβληματα πληροφοριακα στα λεω εχω δει παρα πολλα αναποδα.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν δεν θέλω να πειραματιστώ αρκετά με oc γιατί δεν έχω καλο psu ένα "νοναμε" είναι και δεν θέλω ναι πιέσω αρκετά. απλά ηπα να πεζό λίγο με τα timimgs να δω διαφορες με το p4.

επιμένω πάντως με p4 σε default κατάστασης είχε παίξει σε 2-2-2-x και ρεύμα 2.75 περίπου αν θυμάμαι. δεν ξέρω αν ήταν rock stable αλλα εδώ ο amd δεν κάνει ούτε καν boot.

τι έχετε να πείτε "γιαφτο"? αναμενόμενο η όχι? μήπως πεζή ρολο ότι ίσος ζορίζεται πολύ ο controller τις cpu?

250 πρέπει να πηγαίνει είχα πουσάρει λίγο παλιότερα αλλα φοβήθηκα. το k8t800pro έχει agp/pci locked.

μην φρικάρετε με την ορθογραφία ο μετατροπέας ότι κάνει.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.