Jump to content


Υπάρχει ουσιαστικό κέρδος με διαιρέτη στις μνήμες;


skydiver

Recommended Posts

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση; Έχω αγοράσει έναν Α64 3.2 με Gigabyte GA-K8NF-9 και 2χ512 twinmos cl. 2.5.Προσπαθώντας να τον ανεβάσω λίγο επειδή οι μνήμες μου δεν αντέχουν και στα 220 fsb αν και πόσταραν κανονικά με το memory diagnostic tool της MS έβγαζαν 5-6 λάθη, έβαλα εντέλει διαιρέτη στα 166.Τα αποτελεσματα είναι τα παρακάτω, αλλά στο bench των μνημών δεν υπάρχει εννοείται τρελλή διαφορά με τα αποτελέσματα σε default, ενώ σε max-load η cpu έφτασε τους 38 βαθμούς!(πιστεύω καλά είναι).

Η απορία μου είναι, το pc στα 2.4 αλλά με τις μνήμες να μην είναι 1:1 κερδίζει τελικά σε επιδόσεις ή απλά το ταλαιπωρώ χωρίς να έχω ουσιαστικό κέρδος;

post-1186-1442174030,8336_thumb.gif

post-1186-1442174030,9468_thumb.gif

post-1186-1442174031,0637_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα αποφασισε τι προγραμμα θες να τρεχει βελτιστα.

Τι ειναι??

Συμπιεση βιντεο???

Υπολογισμοι???

Τεσπα δεν ξερω τι θες να κανεις.

Αλλα εκει απο το 29ο ποστ και κατω ειχαμε παρομοια συζητηση κοιταξε την και θα δεις πως με απλες μετρησεις θα λαβεις αυτο που θες.

Αν με λιγα λογια η αγαπημενη σου εφαρμογη θελει MHz και ανεβαινει παραπανω δε σε νοιαζει η αποδοση της μνημης.

Οποτε χαμηλωσε το συστημα στα deafault βαλε διαρετη και μετρησε χρονους.

Κανε το ιδιο με 1:1 και καθαρισες.

Υπολογιζεις το κερδος (μια διαιρεση) κι αυτο ητανε.

Αλλα ακομη και σε καθαρο memory benchmark μονο 8% εχασες!

Στην πραξη καμμια εφαρμογη δε ζοριζει μονο τη μνημη.

Ζοριζει και τη μνημη και τον επεξεργαστη.

Η μονο τον επεξεργαστη.

Π.χ. τρεχεις ως 10 Χ 240 = 2400 αλλα και ως 12 Χ 200 επισης 2400 και μετρας ιδιους χρονους (ή διαφορες του 0.5%).

Κοιταξε κι εκει αλλα μετα να δεις και την διαφορετικη αποψη εδω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λεγόμενα σου MrSeanKon... και από ότι κατάλαβα θα πρέπει να ψαχτώ για τους καλύτερους χρόνους στα προγράμματα που χρησιμοποιώ με μία απ' τις δύο ρυθμίσεις!

Για την ιστορία πάντως ασχολούμαι τελευταία με αντιγραφή ταινιών dvd (dvdshrink, όχι divx) και με επεξεργασία video (pinnacle 9) ,μουσική... γενικά multimedia (ερασιτεχνικά πάντα).

Μήπως εντέλει έπρεπε να πάρω intel :)

Πάντως μπράβο και από μένα για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές και τους οδηγούς που έχεις γράψει! :023:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Δυστυχως λογω κακων συγκυριων δεν υπαρχει διαθεσιμο το προγραμμα των O/c Tools και να σε βοηθουσε περισσοτερο.

Εχω ηδη κανει ανακοινωσεις....

Παντως μπορεις να το παρεις απο αλλους χρηστες υπαρχουν και καποιες οδηγιες χρησης σε αλλο μου thread.

Δεν μπορω να στο δωσω εγω γιατι επαθαν corruptions ολες οι φορμες (καπου 50 αρχεια κωδικα C++) αρα ασε να μη σου δωσω κατι και σου κανει ζημιες...

Χμ η Intel οντως ειναι μπροστα στο θεμα αυτο για τα multimedia....

Θα δωσω κι ενα παραδειγμα ακομη.

Εστω οτι με 1:1 κανεις 100 δευτερολεπτα (ας πουμε).

Με διαιρετη κανεις 110.

Αρα απωλειες 10%.

Αν ομως μπορεις να ανεβασεις το FSB του επεξεργαστη σου τουλαχιστον 10% παραπανω απο εκει που θα βρει τοιχο με 1:1 μην το σκεφτεσαι αλλο.

Βαλε διαιρετη.

Αλλα εννοειται οτι το Vcore θα ειναι το ιδιο σε ολες τις περιπτωσεις.

Και να πω και κατι αλλο:

Ξεκινησε με τον μεγαλυτερο πολλαπλασιαστη.

Γιατι αλλο ρευμα να παει 10 Χ 240 = 2400 κι αλλο ρευμα για να παει 12 Χ 200 = 2400 επισης.

Στον "Οδηγο αναφορας" εχω ενα FAQ file attachment ειναι και τα λεει αυτα κοιταξε το.

Επισης εκει (στο τελος του post) θα δεις αλλα links οπου θα σε παραπεμπουν για να δεις αλλα threads συσχετιζομενα με διαφορα θεματα.

Ακομη προσπαθησε μηπως με χαλαρα timings π.χ. 3-4-4-8 μπορει να παιξει σε 1:1....

Και ψαξε στα μενου του BIOS που εχει επιλογη 1Τ/2Τ το 2Τ ειναι πιο χαλαρο.

Αν σου καθονται ψηλοτερα με 2Τ οι μνημες (συγχρονα ομως = 1:1) τοτε δοκιμασε κι αυτη την περιπτωση.

Παντως χαρτι και μολυβι χρειαζεται!

Τιποτε αλλο!

Εγω για να σου πω κανω συμπιεση ταινειων με τον DrDivX Adobe Audition (Cool Edit παλιοτερα) Mαθηματικα (η αδυναμια μου)...

Λοιπον με σφιχτα timings παει αντε 2500....

Με χαλαρα (αλλα 1:1 / 2Τ) παει 2600 και βαλε....

Ε αφου δεν δινω πενταρα να βαλω καλυτερες μνημες και να κερδιζω 0.1% στους χρονους αποκρισης (ασε τι λεει το Sandra) προτιμω 1:1/2Τ γιατι τα MHz κανουν στις εφαρμογες μου τη διαφορα.

Ακομη κι επιλυση συστηματων οπου χρησιμοποιουνται πινακες μεγαλων διαστασεων το Mathematica δεν εχει πανω απο 2% κερδος στο σφιχτα timings vs χαλαρα.

Αλλα απο 2500 ---> 2600 το κερδος ειναι 2600/2500=1.04 --> 4%!

Επειδη ο "Οδηγος αναφορας" ειναι τεραστιος κατεβασε εναν browser απο εκει οπου σε ξεναγει στο thread αυτο και σου δειχνει αλλα links.

Σε μια πρωτη εκδοση θα το φτιαξουμε κι αλλο αργοτερα οταν ξεμπλεξουμε.

Να προσεξεις εκει να κατεβασεις ολα τα *.rar αρχεια.

Δουλευει κανονικα το προγραμμα αυτο μη φοβασαι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση; Έχω αγοράσει έναν Α64 3.2 με Gigabyte GA-K8NF-9 και 2χ512 twinmos cl. 2.5.Προσπαθώντας να τον ανεβάσω λίγο επειδή οι μνήμες μου δεν αντέχουν και στα 220 fsb αν και πόσταραν κανονικά με το memory diagnostic tool της MS έβγαζαν 5-6 λάθη, έβαλα εντέλει διαιρέτη στα 166.Τα αποτελεσματα είναι τα παρακάτω, αλλά στο bench των μνημών δεν υπάρχει εννοείται τρελλή διαφορά με τα αποτελέσματα σε default, ενώ σε max-load η cpu έφτασε τους 38 βαθμούς!(πιστεύω καλά είναι).

Η απορία μου είναι, το pc στα 2.4 αλλά με τις μνήμες να μην είναι 1:1 κερδίζει τελικά σε επιδόσεις ή απλά το ταλαιπωρώ χωρίς να έχω ουσιαστικό κέρδος;

εγω θα σου προτεινα 1:1,ισως για να μην εχεις ανασφαλειες με τις μνημες πουλα τες και παρε καποιες που να ανεβαινουν πιο πανω,και fsb μεγαλο θα εχεις και οι μνημες δεν θα εχουν διαιρετη (αρκει να μην εισαι της λογικης "there are no limits").να χρησιμοποιεις το memtest86 οχι τις Μ$

επισης συμφωνω και με τα λεγομενα του φιλου MrSeanKon

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν γίνεται τίποτα.... Οι μνήμες δεν αντέχουν πάνω από 212 σε 1:1(ούτε με 2Τ), βγάζουν λάθη....

<< Θα δωσω κι ενα παραδειγμα ακομη.

Εστω οτι με 1:1 κανεις 100 δευτερολεπτα (ας πουμε).

Με διαιρετη κανεις 110.

Αρα απωλειες 10%.

Αν ομως μπορεις να ανεβασεις το FSB του επεξεργαστη σου τουλαχιστον 10% παραπανω απο εκει που θα βρει τοιχο με 1:1 μην το σκεφτεσαι αλλο.

Βαλε διαιρετη.

Αλλα εννοειται οτι το Vcore θα ειναι το ιδιο σε ολες τις περιπτωσεις.>>

Αυτό έκανα στα 2.4 αλλά εντέλει οι διαφορές που είδα συμπιέζοντας μια ταινία (30%) με 2πλο πέρασμα στο dvdshrink ήταν της τάξης του 5λεπτου.... :102: Βέβαια με κόβουν και οι μνήμες αλλά δεν πιστεύω με καλύτερες να είχε τρομερή διαφορά.

Οπότε από τα λίγα που είδα μάλλον πολύς κόπος για το τίποτα, όσον αφορά τη χρήση που θέλω εγώ....

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.. :023:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως με επαληθευεις σε αυτα που τοσα χρονια φωναζω:¨

"Ξεκολληστε απο τη λογικη του μπακαλη και παρτε χαρτι και μολυβι" :046:

Ποση ωρα φιλε μου ξοδεψες???

Και πηρες την απαντηση??

Αιωνες???

Εκανες τιποτε πολυπλοκους μαθηματικους υπολογισμους??

Τιποτε απο αυτα....

Αυτη ειναι η αρχη των O/c Tools be patient θα γινουν καλυτερα!

Αλλα για να σου λυσω την απορια οι αλγοριθμοι των O/c Tools ειναι απο τα Ανωτερα Μαθηματικα (Πιθανοτητες-Στατιστικη, Αριθμητικη Αναλυση, Συναρτησεις).

Θα τα πουμε αργοτερα οταν βγουν σε αλλο thread.

Χαιρομαι ομως που ελυσες το προβλημα σου!

Αν ομως μπορεις να τις σκοτωσεις σε καλη τιμη κανε το!

Κι ας μην τις εκμεταλλευεται αμεσα το συστημα σου!

Στο μελλον οταν θα το αλλαξεις θα σου ειναι πιο χρησιμες οι δυνατοτερες!

Link to comment
Share on other sites

Thank's MrSeanKon... Το σημαντικό είναι αν πουσάρεις το μηχάνημα να το κάνεις σωστά και να έχεις κέρδος στα προγράμματα που θέλεις (όπως είπες). Παρ' όλο που δεν έχω εμπειρία, είδα περίπου που φτάνει. Μπορεί στα παιχνίδια(που δεν παίζω) να είναι καλοί οι amd αλλά για τη δουλειά που θέλω, μάλλον ήταν μονόδρομος οι intel.

Λάθος επιλογή :o Είδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.