Jump to content



Kατι γρηγορο!


Braveheart1980

Recommended Posts

η αλήθεια είναι οτι κάνουν λίγο θόρυβο ειδικά οταν σκεκινανε κανουν ενα σφιριγμα.

Αν αξίζει η οχι η αγορά τους εξαρτάται από τι σε ενδιαφερει χωρητηκότητα η ταχυτητα.

Με τα ιδια λεφτα που αγοράζεις εναν 36αρη ραπτορ παιρνεις 160αρι σκληρο ....

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε προμηθεύσου εναν κατα προτίμηση 74 μιας και ειναι περι 5-10% ταχυτερος απο τον 36αρη που με τη σειρα του δεν εχει καμια σχεση με τους υπολοιπους "ταπεινους" δισκους...

Αν εχεις τα φραγκα παρε 2...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή συζητάς να αγοράσεις 2 74άρηδες ράπτορες=~400 ευρώ παρά κάτι (άντε 300κάτι) για 150 γίγα ενώ έχεις ήδη 200άρη. Δε μου λες από το να κάνεις αυτά δεν κοιτάς να πάρεις ένα μικρό SCSI και να χαζέψεις με τις ταχύτητες?

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη εϊναι ότι θα πρέπει να αγοράσεις ένα raptor.Ξέχνα τις raid 0 κτλ.Εγώ έχω εγκαταστήσει σε έναν raptor 74Gb τα windows.

Ο χρόνος boot μαζί με τo POST είναι 11 sec.Όταν η εγκατάσταση ήταν clean χωρίς δηλαδή οδηγούς και προγράμματα έκανα 8sec!

Ούτε η οθόνη προλάβαινε να ανοίξει.

Κράτα τα λεφτά του δευτερου raptor για να αγοράσεις όταν έρθει η στιγμή κάποιον άλλον δίσκο.

Απο ότι γνωρίζω σε λίγο θα αρχίσουν να εμφανίζονται νέα μοντέλα από πολλές εταιρίες.Ειδικότερα ένας νέος κύκλος αυξήσεων ως προς την χωρητικότητα και την ταχύτητα θα αρχίσει να λαμβάνει χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τhanx chaos!

Ετσι και αλλιως το κοστος των scsi ειναι απαγορευτικο για μενα!

Λοιπον θα παω τελικα για 2 ραπτορες 74gb και οτι γινει!

ΥΓ Δυστυχως στην τεχνολογια αν περιμενεις το επομενο μοντελο που θα κυκλφορησει,φεξε μου και γλυστρισα!

Link to comment
Share on other sites

Λες να το έγραφα εάν δεν ήξερα κάτι.Θα έρθουν νέα μοντέλα μετά την επίθεση της maxtor με SataII και 16Mb cache.

Εάν δεν μπορείς να περιμένεις μια ή δύο εβδομαδες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Πάντως οι raptor έιναι εξαίρετη επιλογή :023:.

Είναι υπερβολικά γρήγοροι.Είναι σαν να περνάς από το τρακτέρ στο F-16 σε σχέση με τους παλιούς δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

scsi = 2 φορες ακριβοτερο, με αμφιλεγομενη ταχυτητα για desktop.

βλαε και το κοστος του controller, χωρις να μιλαμε για scsi raid.... για μονό δίσκο παντα...

sata2 και τα λοιπα? μηπως να αλαξουμε και μητρικη?

εδω το παιδι θελει την απολυτη ταχυτητα με το παρον του συστημα...

οι raptor ειναι μονοδρομος...

αν και πιστευω οτι και με 2 36αριδες θα εισαι μια χαρα + οτι γλύτωνεις και 200ευρω...

σε εμενα κανει boot μαζι με firewall, antivirus, antispyware, intranet klp σε 20 sec... μια χαρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.