Jump to content



EIZO L778


sa1901

Recommended Posts

Είμαι ένα κλικ πριν παραγγείλω την ΕΙΖΟ L778

1280 x 1024 native resolution

1000:1 contrast ratio

250 cd/m2 brightness

178° viewing angles

Digital/analog inputs

Response Time 16 ms (typical)

Midtone Response Time 12 ms (typical)

eizol778b9pt.jpg

Σκέφτομαι να την πάρω από Mindfactory : 770 + 20 έλεγχος για 0 καμμένα pixel + 30 μεταφορικά = 820 ευρώ

Aπό εγγύηση δεν υπάρχει κανένα θέμα. Την καλύπτει κανονικά η Ελληνική αντιπροσωπεία.

Ακούω απόψεις :039:

Link to comment
Share on other sites

οτι πείς , αλλα εγω θα την έπερνα μαυρη σκοτώνει !(μήπως να άλλαζες και το κουτί :) :) )
Να πω την αλήθεια και εμένα μου αρέσει η μαύρη, έτσι που την βλέπω. Αλλά δίπλα σε όλα τα υπολοιπα, δεν θα φαντάζει ξεκάρφωτη;

grafeio014fi.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν θές μεγάλη εικόνα και ανάλυση αγόρασε την Eizo T966 CRT 21" αλλα εχει καταργηθεί!!

Οπότε πιστέυω πως έκανες μια σχετικά καλη επιλογή.Καλή διασκέδαση!!! :026:

Δεν θέλω μεγαλύτερη ανάλυση. Ξεκίνησα την έρευνα αγοράς από 17άρα και τελικά αποφάσισα να πάρω 19αρα.

:045:

Link to comment
Share on other sites

Την είχα δει και εγώ πρίν λίγο καιρό και είχα εντυπωσιαστεί! Επειδή όμως είχα (και ακόμη έχω) την εντύπωση ότι θα αργούσε να έρθει στην Ελλάδα δεν έδωσα πολύ σημασία... Πρέπει πάντως να είναι πολύ καλή επιλογή!

Μήπως ξέρει κανείς τι τύπο panel έχει; Δεν φαίνεται να είναι το ίδιο με της L568...

"madg" Το μαύρο χρώμμα το προτείνεις καθαρά από θέμα εμφάνισης ή για κάποιο άλλο λόγο, π.χ. ότι είναι πιο ξεκούραστη;

Link to comment
Share on other sites

Την είχα δει και εγώ πρίν λίγο καιρό και είχα εντυπωσιαστεί! Επειδή όμως είχα (και ακόμη έχω) την εντύπωση ότι θα αργούσε να έρθει στην Ελλάδα δεν έδωσα πολύ σημασία... Πρέπει πάντως να είναι πολύ καλή επιλογή!

Μήπως ξέρει κανείς τι τύπο panel έχει; Δεν φαίνεται να είναι το ίδιο με της L568...

"madg" Το μαύρο χρώμμα το προτείνεις καθαρά από θέμα εμφάνισης ή για κάποιο άλλο λόγο, π.χ. ότι είναι πιο ξεκούραστη;

MVA panel έχει.

Tην έχει και το Mgmanager με 960 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

MVA panel έχει.

Tην έχει και το Mgmanager με 960 ευρώ.

Α μόνο... :003:

Με βλέπω στο μετρό για έρανο... :nopity:

Μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα έχω την εντύπωση ότι είναι S-MVA!

Αν δεν κάνω λάθος είναι από τις πρώτες υλοποιήσεις τύπου MVA (αν όχι η μόνη) που να έχει RT 16ms!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως ανέφερα και παραπάνω, με ενδιαφέρει αρκετά η οθόνη αυτή και πιο συγκεκριμένα η 578 (είναι πολλά τα λεφτά! ..της 778 εννοώ), θα ήθελα να μου πείτε μερικές γνώμες ακόμη, τουλάχιστον όσοι ξέρετε κάτι για το θέμα.

Κατ' αρχάς, πώς κρίνετε τα "αυτάκια" που έχει στα πλαϊνά και το μεγάλο πλαίσιο γύρω από το panel;

Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου για την καλαισθησία της οθόνης. Την έχει δει κάποιος.

Θεωρώ επιπόλαια την επιλογή τους να έχουν μόνο ένα μοντέλο μιας κατηγορίας, το οποίο μάλιστα να είναι και "multimedia" δηλαδή να έχει "αυτάκια", χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του μοντέλου αυτού χωρίς τα ηχεία. Τί εννοώ ακριβώς με αυτό;

Υποτίθεται ότι η 578 και 778 είναι οι μοναδικές οθόνες σε αυτή τη κατηγορία που έχουν VA panel με overdrive που επιτυγχάνουν RT 12-16ms! Αρα απευθύνονται και σε gamers!

Ε στην περίπτωση αυτή, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο βάλανε επάνω τα ηχεία!!! Στο κάτω κάτω όσοι την θέλουν για δουλειά γραφείου βολεύονται άνετα και με τα 25ms μιας 557...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως ανέφερα και παραπάνω, με ενδιαφέρει αρκετά η οθόνη αυτή και πιο συγκεκριμένα η 578 (είναι πολλά τα λεφτά! ..της 778 εννοώ), θα ήθελα να μου πείτε μερικές γνώμες ακόμη, τουλάχιστον όσοι ξέρετε κάτι για το θέμα.
Aν και έχω κάνει ήδη την παραγγελία, αφού δεν κατάφερα να την πληρώσω εκείνη την στιγμή. Άρχισα να το ξανασκέφτομαι. :046:

Κατ' αρχάς, πώς κρίνετε τα "αυτάκια" που έχει στα πλαϊνά και το μεγάλο πλαίσιο γύρω από το panel;

Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου για την καλαισθησία της οθόνης. Την έχει δει κάποιος.

Συνειδητοποίησα ότι το μέγεθος της είναι πολύ μεγάλο για το γραφείο μου. Τα 48 εκατοστά που έχει πρόσοψη, δεν χωράνε στον χώρο που έχω διαθέσιμο για την οθόνη.

Τα "αυτάκια" που λες, δεν με ενοχλούνε και τόσο, θα προτιμούσα όμως να είναι περισσότερο συμμαζεμένη η οθόνη.

Θεωρώ επιπόλαια την επιλογή τους να έχουν μόνο ένα μοντέλο μιας κατηγορίας, το οποίο μάλιστα να είναι και "multimedia" δηλαδή να έχει "αυτάκια", χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του μοντέλου αυτού χωρίς τα ηχεία. Τί εννοώ ακριβώς με αυτό;

Υποτίθεται ότι η 578 και 778 είναι οι μοναδικές οθόνες σε αυτή τη κατηγορία που έχουν VA panel με overdrive που επιτυγχάνουν RT 12-16ms! Αρα απευθύνονται και σε gamers!

Ε στην περίπτωση αυτή, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο βάλανε επάνω τα ηχεία!!! Στο κάτω κάτω όσοι την θέλουν για δουλειά γραφείου βολεύονται άνετα και με τα 25ms μιας 557...

Συμφωνώ με αυτό που λες. Έχω ακούσει ότι προς το τέλος του χρόνου θα κυκλοφορήσει και απλό μοντέλο χωρίς ηχεία.

Μήπως να περιμέναμε μέχρι τότε;

Τώρα εγώ έχω μπει στο εξής δίλημμα. Αφού ο διαθέσιμος χώρος μου είναι μέχρι 44 εκατοστά σκέφτομαι ότι πρέπει να επιλέξω μεταξύ των L768 και L578.

Δηλαδή ή 19" με RT 25 ή 17" με RT 16. :105: .... :confused:

Aπο την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως αξίζει τον κόπο η αναμονή της 19άρας χωρίς ηχεία και στο μεσοδιάστημα να πάρω μια 17άρα άλλης εταιρείας, πιο φτηνή, την οποία μετά θα κάνω πάσα στον σύζυγο. :083:

Το ζήτημα θα πάρει μάκρος ακόμη απ' ότι φαίνεται. Το μόνο καλό είναι ότι όσο περνάει ο καιρός οι τιμές πέφτουν. :003:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.