Jump to content



New Motherboart Suggestion!!!


kracken_74

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους....

Μέρες τώρα βγάζω τα μάτια μου (οχι σε αυτό που νομίζετε :075: ) ψάχνωντας το forum για να καταλήξω σε κάποιο motherboard.

Καταρχήν δεν θέλω να κάνω ένα High-End σύστημα, αλλά κάτι που να μπορώ να κάνω τη δουλεία μου. Έτσι κι αλλιώς δεν θέλω να ξοδέψω πολλά σε κάτι που σε 2 χρόνια θα είναι ξεπερασμένο...

Δε με ενδιαφέρει καθόλου το Overclocking. Τώρα έχω ενα QDI KinetiZ 7E-A / Athlon XP1200 και SDRAM 256MB. Τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ κυρίως για μουσική (AUDIO + MIDI) και για να πω την αλήθεια δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα από την αποδοσή του. Παιζω και κανένα παιχνιδάκι, αλλά δεν έχω τρελλές απαιτήσεις.

Με ενδιαφέρει να βάλω ATHLON64 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα :102:

Τί διαφορά έχει ένας AMD64 3000+ 1.8GHz από εναν AMD64 3200+ 2.0GHz;

Θέλω να πώ η διαφορά στην ταχύτητα είναι αισθητή; (γιατί στην τιμή είναι!)

Πόιο mobo είναι ποιο κάλο σε σχέση απόδοσης/τιμής; (για ΑΤΗLON 64) Έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα chipsets.

SATA ή RAID; (σε τί βοηθάει το καθένα)

Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποια links για να λύσω τις απορίες μου, δεν έχω κανένα πρόβλήμα. Αν κάποιος νομίζει οτι δε θα κουραστεί να απαντήσει από εδω...τότε ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

:o

Link to comment
Share on other sites

Oι διαφορές την απόδοση του Α64 3000+ και του Α64 3200+ δεν είναι αμελητέες αλλά ούτε και μεγάλες. Κυμαίνονται γύρω στο 10%.

Διαλέγεις και παίρνεις. Μιλάμε για τον ίδιο επεξεργαστή με διαφορετική συχνότητα.

Στην αγορά αυτή τη στιγμή κυριαρχεί το nForce4 της nVidia και ακολουθεί το K8T800pro και Κ8Τ890 της VIA.

Μια καλή υλοποίηση του πρώτου είναι η GIGABYTE GA-K8NF9

Με το K8T800pro καλή μητρική είναι η MICROSTAR MSI K8T NEO2-FIR ενώ μητρκές με το Κ8Τ890 μπορείς να δεις τις υλοποιήσεις της Albatron και της Asus που φέρνει το Πλαίσιο.

Η σύνθεση του υπολογιστή σου όμως θα εξαρτηθεί από τη δουλειά που θες να κάνεις, το ποσό των χρημάτων που δίνεις και το hardware που προτίθεσαι να χρησιμοποιήσεις.

Θα πρέπει να τα βάλεις κάτω και να δεις τι σε συμφέρει.

1ον. Οπωσδήποτε θα χρησιμοποιήσεις κάρτα ήχου σε PCI αφού ασχολείσαι με τον ήχο.

2ον. Αφού θες το σύστημά σου να είναι σύγχρονο για μεγάλο χρονικό διάστημα καλό είναι να επιλέχει μητρική με slots PCI-e. Δηλαδή μητρική με nForce4 ή K8T890.

3oν. Κάρτα με καλή σχέση απόδοσης τιμής αυτή τη στιμή είναι η nVidia 6600 128/256MB

Mε βάση αυτά, σου προτείνω μια μητρική εκ των

ι)ALBATRON K8X890 PRO 2 (Πλαίσιο)

ιι)GIGABYTE GA-K8NF9 (e-shop)

Για επεξεργαστή θα σε καλύψει πιστεύω ο Α64 3000+ αν και προσωπικά προτμώ τον Α64 3200+.

Για κάρτα γραφικών όπως προανέφερα μια 6600 (ή 6600GT αν προτίθεσαι να πληρώσεις κάτι παραπάνω) και θα παίζεις τα παιχνίδια που θέλεις με ικανοποιητκές επιδόσεις.

Δες τα, σκέψου τα και εμείς εδώ είμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Δεν θα έλεγα οτι με ενδιαφέρει το pci-e. Για την ακρίβεια σκέφτομαι να αγοράσω μια μεταχειρισμένη AGP σε καλή τιμή και γι' αυτό δεν έχω πρόβλημα στην κάρτα γραφικών.

Τώρα το θέμα είναι οτι εγώ δυστηχως στον προηγούμενο thread δεν ανέφερα οτι θα ήθελα να κοιτάξω για mobo με διαυλο agp και οχι pci-e.

Επίσης θα ήθελα ακόμη να ρωτήσω το socket 754 από το το 939 έχει ,εχει μεγάλη διαφορά.

Σκεφτόμουν μήπμως αγόραζα mobo τεχνολογίας προ 6μήνου για να μου έρθει πιο οικονομικό, αλλά όσα είδα έχουν socket 754.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Aμα θες να κρατήσεις τον H/Y σου για πολύ καιρό καλύτερα να πάς σε 939 καθώς τα οφέλη από το Dual Channel είναι σημαντικά.

εφ'όσον λοιπόν πας για AGP οι εναλλακτικές που σου προτείνω είναι οι:

i) MICROSTAR MSI K8T NEO2-FIR

ii) GIGABYTE GA-K8NS ULTRA

ωστε να επωφελείσαι από τον 939 χωρίς PCI-e

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.