Jump to content



Bοηθεια για ΔΥΚΟΛΗ επιλογη κουτιου...


jara

Recommended Posts

στέλλα απότι φανταστικές δεν ήξερα πως ήσουν κοπέλα... :037:

τι να κάνω και εγώ αφού δεν γραφει κάτω από την ηλικία το φuλο... :017:

για πες καμια γνώμη για το κουτάκι σου :038:

Εμένα να πω την αλήθεια, δεν με ενοχλεί αν νομίζουν ότι είμαι άντρας. :rolleyes:

Για το κουτάκι τώρα. Αν έπερνα κουτί τώρα, μάλλον θα έπαιρνα το stacker :003:

Όταν πήρα το Antec όμως μια χαρά με κάλυψε και τις απαιτήσεις και την εμπειρία μου. Είναι το πρώτο καλό κουτί που πήρα. Μέχρι τότε είχα τα βασικά κουτιά με ενσωματωμένο τροφοδοτικό του Πλαισίου.

To κουτί το έχω πάνω χρόνο. Είναι πολύ ελαφρύ και εμφανίσιμο, με μειονέκτημα (έχει αναφερθεί και στα reviews) την εξ' ολοκλήρου πλαστική πρόσοψή του.

Ο 12άρης ανεμιστήρας που έχει πίσω είναι αθόρυβος. Εγώ έβαλα μπροστά έναν 12άρη Enermax και μου χει πάρει τα αυτιά. Δεν ακούγεται τίποτε άλλο από το σύστημα, παρά μόνο αυτός.

Πολύ καλό είναι και το πανελάκι με τις ενδείξεις θερμοκρασίας και τις USB. Δεν χρειάζεσαι να βάλεις κάτι διαφορετικό, αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις.

Ανοίγεις το πλαινό πανέυκολα και χωρίς βίδες. Οι δίσκοι μπαινοβγαίνουν πολύ εύκολα. Και το μπροστινό φίλτρο που πλένεται είναι πολύ πρακτικό.

Πάρα πολύ βολικό είναι που η βάση στήριξης της motherboard είναι αποσπώμενη.

Ρώτα με αν σε ενδιαφέρει κάποια άλλη λεπτομέρεια. :002:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ που απάντησες :040:

το μειονέκτημα που αναφέρεις δεν με ενοχλεί...

γιατί θα προτιμούσες το stacker?

απότι διάβασα το μειονέκτημα του είναι ότι είναι από αλουμίνιο.Γι' αυτο ακούγονται θόρυβοι από τους κραδασμούς που δημιουργούνται μες το κουτί...Αλλα με τον ανεμιστήρα που έχεις μάλλον δεν θα προσεχες κάτι τέτοιο... :)

Από ψύξη πως πάει?

Ποσο το πήρες και από που?

έψαξα με το skroutzit και το πιο φτηνό ήταν στο pixmania το οποιο δέχεται πιστωτικές μονο που δεν διαθέτω...Στην στουρναρη υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νοιωθω κανέναν κραδασμο ... το εχω ακριβως δίπλα μου.

Το έχει το Ram Shop και το Mgmanager.

Το ότι είναι απο αλουμίνιο είναι πλεονέκτημα. Γι αυτο το πήρα. Οι θερμοκρασίες του είναι καλες πιστευω ακριβως επειδή ειναι αλουμινιο

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=389

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε αυτό το πολύ πλήρες review(http://www.silentpcreview.com/article128-page2.html)pos επειδή το αλουμίνιο είναι ελαφρύ υλικό ταλαντεύεται πιο εύκολα :064:

Πάντως σκέφτομαι να βάλω μονωτικά υλικά αν δω πως κάνει θόρυβο και φοβάμαι μήπως δεν είναι αρκετή η ψύξη με τους 2 120mm fan...

Ποσο το πήρες?

γιατί θα προτιμούσες το stacker?

Ευχαριστω :023:

Link to comment
Share on other sites

Σαχλαμάρες. Κανένα απολύτως πρόβλημα με κραδασμούς. Ούτε θόρυβο κάνει από τέτοιο λόγο. Μην ακούμε και ότι αηδίες μας λένε. Η Antec είναι κορυφαία εταιρεια, δεν θα έβγαζε κουτί που να τρίζει.

Πάντως, με τόσα που θα του φορτώσεις, δεν θα είναι πια ελαφρύ. Ελαφρύ θα σου φανεί όταν το μεταφέρεις από το μαγαζί. :002:

Το πήρα από το Ram-Shop τον Φλεβάρη του 2004, 165 ευρώ.

Αν σου γυάλισε, πάρτο χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν θα το μετανιώσεις. Τα αξίζει τα λεφτά του κατά την γνώμη μου. Και γω όταν ρώταγα να το πάρω... δεν τους πολυάρεσε.

Τώρα που είδα λίγο το review που έδωσες, θυμήθηκα μία λεπτομέρεια. Το κουτί είναι πολύ καλοφτιαγμένο και δεν θα σε κόβουν οι άκρες του μετάλλου, οταν θα κάνεις επεμβάσεις στο κουτί.

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες με τους 2 12άρηδες αρκεί να κρατάς το μπροστινό φίλτρο καθαρό ώστε να μπαίνει αέρας.

Το στάκερ θα το έπαιρνα γιατί είναι μεγαλύτερο και όσο περνάει ο καιρός αυξάνω τις συσκευές που θέλω να προσθέσω στου υπολογιστή μου και γιατί όλοι εδώ μέσα λένε καλά λόγια γι αυτό.

Δεν μ αρέσει μόνο που χωράει μόνο 4 δίσκους. Η μητρική μου έχει controller για 12 συσκευές!

Αν θες κάτι πολύ πιο εμφανίσιμο από το stacker, ποιοτικό και πρακτικό πάρε το Antec. Ειλικρινά δεν θα το μετανιώσεις, πιστεύω. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια το Antec το εχει ο ξαδερφος μου και ειναι πραγματικα εκπληκτικο κουτι...βεβαια το αγορασε μετα απο δικη μου προταση οταν με ρωτησε τι να παρει...κανει γυρω στα 160€ ακομα και τωρα αλλα ειναι ολα τα λεφτα το κουτι...

Και μην ακουω για κραδασμους και τετοια...Ημαρτον δηλαδη...το κουτι ειναι παρα μα παρα πολυ καλο κατασκευαστικα...και ειδικα η Antec δεν εχει τετοια προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου αν αγόρασες ήδη κουτί και μιας και γω περιμένω το STACKER οπότε θα σου πρότειναι και γω αυτό είδα μια αγγελία εδώ η οποία ίσως σε καλύπτει και οικονομικά αλλα και απο θέμα όγκου http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=9203

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.