Jump to content


ένα περίεργο πρόβλημα..


subneo

Recommended Posts

Ρε παιδιά.. ένα περίεργο πρόβλημα..

Είχα το σύστημα που φαίνεται στην υπογραφή μου και είχα superΠ 38sec..

Άλλαξα μητρική και μνήμες (dfi lanparty nf3 ut 250GB και Twinmos pc3200 2x512 utt)

Τα έχω 10x240 και ddr480@2-2-2-5@3.2v και έχω το ίδιο superΠ!!!

Τι φταίει?!?

Link to comment
Share on other sites

To super pi 38seconds το ειχες με default η overclocked?Παντως αν δεν εχεις προβλημα κανε και κανα format,δεν θα σε βλαψει.Κοιτα τις ρυθμισεις του bios και ψαχτες,μπορει να σε ριχνει καποια.Για τις μνημες σου,πολυ καλες που τις πηρες και ποσο?480mhz 2-2-2-5 και εμενα δεν κατεβαινει στα 400 2,5cas(default mcore)

Link to comment
Share on other sites

To super pi 38seconds το ειχες με default η overclocked?Παντως αν δεν εχεις προβλημα κανε και κανα format,δεν θα σε βλαψει.Κοιτα τις ρυθμισεις του bios και ψαχτες,μπορει να σε ριχνει καποια.Για τις μνημες σου,πολυ καλες που τις πηρες και ποσο?480mhz 2-2-2-5 και εμενα δεν κατεβαινει στα 400 2,5cas(default mcore)

Το Π εννοείται ότι είναι με overclock και στις 2 περιπτώσεις..

Τις ρυθμίσεις στο bios τις κοίταξα όσο μου κόβει και για αυτό έκανα thread εδώ μήπως κάποιος ξέρει περισσότερα και με βοηθήσει…

Τις μνήμες τις πήρα από το fleamarket..

Link to comment
Share on other sites

Εριξες αρκετα το HTT εχασες 30ΜΗz στην CPU και ανεβηκες 30ΜΗz στις μνημες γι αυτο μαλλον εισαι παλι στα ιδια.Δοκιμασε παλι στα 270x9 με τον 183ΜΗz διαιρετη στις μνημες της DFI.Ξεχασα με 1Τ ή με 2T command rate εισαι; αν το πρωτο ηταν με 1Τ και τωρα με 2Τ ειναι λογικο....

Link to comment
Share on other sites

Εριξες αρκετα το HTT εχασες 30ΜΗz στην CPU και ανεβηκες 30ΜΗz στις μνημες γι αυτο μαλλον εισαι παλι στα ιδια.Δοκιμασε παλι στα 270x9 με τον 183ΜΗz διαιρετη στις μνημες της DFI.Ξεχασα με 1Τ ή με 2T command rate εισαι; αν το πρωτο ηταν με 1Τ και τωρα με 2Τ ειναι λογικο....

Το HTT το δοκίμασα και στο 3x και στο 4x με 10x240 και δεν είδα καμία αλλαγή..

Μου λες να βάλω 270x9.. άρα θα ανέβω 30MHz.. δεν θα δω καμία τρελή διαφορά με αυτά..

Οι μνήμες όπως θα είδες και ποιο πάνω.. δεν είναι αυτές της υπογραφής..

Αυτές που είχα δούλευαν DDR450@2.5-3-3-5 ενώ αυτές που έχω τώρα δουλεύουν DDR480@2-2-2-5..

Με αυτή την αλλαγή δεν θα ήταν λογικό να έβλεπα μια σεβαστή μείωση στο Π?

Link to comment
Share on other sites

Με μονο 15ΜΗz διαφορα στις μνημες οχι δεν θα δεις διαφορα στο pi.Στα ιδια MHz cpu εγω εριξα 1s το pi οταν απο τα 242ΜΗz πηγα στα 305ΜΗz τις μνημες δεν εννουσα αυτο το ΗΤΤ για το FSB μιλαγα οταν σου ειπα οτι το εριξες αρκετα.........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.