Jump to content



O/c σε 2,8C


Leontokardos_gr

Recommended Posts

Καταρχας για να ανεβεις και αλλο δωσε ρευμα στις μνημες και οχι στην cpu ακομα!

Εκει που λεει ddr voltage βαλτο στο 2,8 ή 2,85 και ανεβαινε σιγα σιγα!

Εχεις πολυ καλο κομματι cpu!

Aπο ψυξη τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Πράγματι στις μνήμες δεν έχω δώσει καθόλου ρεύμα ούτε στη CPU.Από ψύξη δεν έχω κάνει τίποτα.Μονο η ψήκτρα της μαμάς είναι πάνω και τώρα έχω έχω temp 34 C που δεν κάνω τίποτα συγκεκριμενο.MAX πάει μέχρι 52-53.Βεβαια μέσα στην βδομάδα θα πάρω για ασφάλεια την Hyper 6.Εάν δώσω 2,8 μήπως θα έχω προβλημα με της μνήμες???Θελα να πάρω ψυκτρακια για να τα βάλω πάνω στα chipakia των μνημών.

Έστω ότι δώσω ρεύμα στην μνήμη 2,8 τότε θα μπορώ να ανεβάσω κι αλλο την CPU χωρίς πρόβλημα μέχρι να φτάσουν οι μνήμες στα 420(210x2)???

Link to comment
Share on other sites

Nαι θα μπορεσεις να ανεβεις!

Τα τσιπακια δεν θα καινε και πολυ σε idle καταστασεις!

Στην cpu θα σου προτεινα οπως το ειπε και ο benhour με στοκ ψυξη που εισαι να μην αυξησεις το vcore καθολου!

Μολις παρεις τη hyper 6 βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ok μόλις πάρω την hyper 6 θα κάνουμε και τις άλλες αλλαγές...

Παρεπιπτόντως την πήρε ένας φίλος και έχει τα ίδια αποτελέσματα με μια Thermaltake που είχε παλιά.Σαύτην όμως δεν έχει βάλει τα "ανεπιστιρακια" να δουλεύουν στο full για να έχει λιγότερο θόρυβο.Εγώ περίμενα να ρίξει την θερμοκρασία αρκετά..Ακόμη πρόσεξα ότι οι ανεμιστήρες της είναι κάθετοι στην μητρική και λογικά δεν θα έχουν καλή ροη αέρα. Παρασκευή μάλλον θα την πάρω.....:)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο τη κατασκευή της κάθε ψύκτρας για τη θέση του ανεμιστήρα. Άλλες θέλουν να φυσάει, άλλες να ρουφάει.

Και εγώ όταν είχα αντικαταστήσει τη μαμα ψύκτρα με την SP-94 είχα μόνο 7Mhz Αύξηση στο FSB. Απλώς είχα λιγότερο θόρυβο γιατί είχα τα ανεμηστίρια χαμηλά και καλύτερες θερμοκρασίες. Για ψυχολογικούς λόγους κυρίως. Μή νομίζεις ότι θα βάλεις μια ψύκτρα και θα δείς θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβώς την ίδια CPU με σένα! P4 2.8C M0.

Το μέγιστο που έχω πάει χωρίς λάθη σε κανένα benchmark με stock ψύξη αλλά με παραπάνω ρεύμα (δε θυμάμαι πόσο είχα βάλει, νομίζω 1.625Volt) είναι 3.36GHz! Από εκεί και πέρα δεν τελείωνε το Prime με τίποτε!

Οπότε εαν θέλεις να είσαι safe κατέβα λίγο πιό χαμηλά από εκεί που είσαι, δηλαδή γύρω στα 3.3 GHz. Είναι καλύτερα να κατέβεις λίγο πιο κάτω για να μην έχεις λάθη και να είσαι σταθερός, παρά να ανέβεις 100MHz παραπάνω και να σου κάνει restart εκεί που δε το περιμένεις. Μη ξεχνάς ότι όπου να 'ναι έχουμε και καλοκαίρι...

Εγώ ας πούμε τον έχω στα 230-235MHz FSB, με default τάση, που ξέρω ότι δε ρισκάρω τη σταθερότητα του συστήματος και δε χάνω πολύ σε επιδόσεις σε σχέση με τα 3.36GHz που είναι το μέγιστο σταθερό που μπορώ να έχω.

Τώρα εαν εκεί που είσαι (δηλαδή στα 250 MHz FSB) περνάς όλα τα tests της CPU επιτυχώς, τότε όντως θα πρέπει να έχεις πέσει σε καλό κομμάτι!

Βέβαια εκεί χάνεις επειδή δεν έχεις τις μνήμες στο 1:1 ενώ αν κατέβεις λίγο ίσως καταφέρεις να τις έχεις 1:1 που είναι καλύτερα! Απλά βάλτες στα 3-4-4-8 και χωρίς τάση και δες μέχρι που μπορείς να πας. Λογικά θα φτάσεις 225-230 MHz σε 1:1...

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω πως με καλη ψυξη και ταση η cpu χτυπαει τα 3,8 αλλα με διαιρετη!

Εκει θα βγει πολυ πιο κερδισμενος απο οτι στα 3.3 και με 1:1 τις μνημες!

Προτείνεις δηλαδή να το τσιτώσω και γω το μηχάνημα;

Πάντως έτσι όπως είδα τον δικό μου, χλωμό να πάει πάνω από 3.4 με οποιαδήποτε ψύκτρα με αέρα, εκτός εαν βάλει υδρόψυξη και τέτοια κόλπα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην το τσιτωσεις?!

Εμενα με 1/1 μονο μεχρι τα 3 πηγαινε και οχι 100% stable!

Δηλαδη με 232 fsb!

Οταν δεν εχεις και τοσο καλες μνημες και εχεις intel και οι μνημες μετα βιας πανε πανω απο 220 καλυτερα ειναι να πηγαινεις με διαιρετη και να ανεβαινει η cpu!

Nα εμενα τωρα με 5/4 ειμαι στα 250 fsb και οι μνημες ειναι στα 200 ακριβως!

Γνωμη μου παντα ολα τα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ για 3,4 ξεκίνησα αλλα στην πορεία γλυκάθηκα :)...

Στο θέμα μας όμως..Έχω τις εξής απορίες.

Δεν μπορώ να τρέξω 2 φορες το Prime και βάζω παράλληλα να κάνει Dvix για να δουλεύει 100% η cpu με αποτέλεσμα να απασχολεί 15% το Prime και 85% το Dvix.

Πως μπορώ να το τρέξω 2 φορες?

Συνεχίζουμε...Τώρα όπως το έχω υπολειτουργούν οι μνήμες?

Όταν το είχα 1:1 η Cpu έφτασε στα 2,9 εάν θυμάμαι καλά και οι μνήμες ήταν στα 220.

Οποτε τι μου προτείνεται να κάνω???

Τέλος,διστάζω να δώσω ρεύμα στη Cpu γιατί φοβάμαι μην γίνει κάτι στραβά...Θέλω να μου κρατήσει γύρω στα 2 χρονια ακόμη πριν αλλάξω PC.Προσπαθώ δηλαδή να πετύχω το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα με το μικρότερο ρίσκο.

Τώρα για την σταθερότητα δε το έχω αφήσει ποτε να τελειώσει το Prime, γιατί δεν μπορούσα να το τρέξω 2 φορες(όταν κάνω για δεύτερη φορα διπλό κλικ στο .exe για να αρχίσει μου ανοίγει το παράθυρο που ήδη τρέχει.),όμως έβαλα να κάνει divx για πολλη ώρα και τα πήγε μια χαρά(δεν ξέρω εάν το divx είναι αρκετό για να ζορίσει πολύ την Cpu).

Αυτά μέχρι τώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.