Jump to content



Ποιά κάρτα για TV, PVR, s-video out;


fonzi

Recommended Posts

Ψάχνω μια καλή κάρτα τβ, βιντεο (με mpeg2 κατευθείαν μέσω υλικού), και αν γίνεται να έχει tv-out.

Συμβατή με windows media center.

Μπορεί ταυτόχρονα να είναι και η κύρια κάρτα γραφικών;

Θέλω να την χρησιμοποιήσω σε barebone (κύβο) όπου έχω μία μόνο PCI και άρα θέλει προσοχή στο τι θα μπει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς TV-in και όχι TV out. Άρα να διαθέτει και Tuner.

Θέλεις επίσης να έχει και hardware mpeg2 encoder και όχι απλά software υποστήριξη.

Συμβατή με windows media center?

Κύρια κάρτα γραφικών? Oι ΑΤΙ κάρτες γραφικών νομίζω που διαθέτουν το Rage theater έχουν νομίζω hardware encoding για mpeg2....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπόψην κάρτα TV με ViVo ( video in ΚΑΙ Video out ) σε χαμηλή τιμή.

Μόνο την Pinnacle DC10+ που είχα αλλά αυτή δεν έχει TV in, και έχει και περιορισμούς ως προς το τι μπορεί να στείλει στο TV out είναι Pinnacle και δεν είναι και φτηνή...

Μάλλον σε βλέπω να καταλλήγεις σε ATI κάρτα γραφικών με Rage Theater....

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω τι ζητάω να κάνει:

1)Να έχει απο αντένα είσοδο τηλεοπτικού σήματος (ισως το βιντεο-ιν που είπα ήταν λίγο παραπλανητικό).

2)Να ψηφιοποιεί κατευθείαν το εισερχόμενο σήμα σε mpeg2 με hardware.

3)Να δείχνει καλά σε τβ (τα γραμμένα στο σκληρό dvd φιλμ).

4)Να είναι συμβατή με windows media center.

Link to comment
Share on other sites

1) Άρα κάρτα τηλεόρασης....

2) Χμμμ... Περιοριζόμαστε. Υπάρχει αυτή http://www.leadtek.com/multimedia/winfast_pvr2000_1.html

αλλά και ένα ενδιαφέρον test που ίσως να το έχεις ήδη δει

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2393

3) Από την στιγμή που υπάρχει TV-out σε κάθε κάρτα γραφικών δεν νομίζω να βρεις κάρτα TV με TV out. Μόνο σε κάρτες επεξεργασίας video.

4) Αυτό δεν το ξέρω. Δεν έχω ψάξει καθόλου το media center. Αλλά αν απλά είναι τροποποιημένη έκδοση των XP τότε ίσως τα πράματα να είναι απλά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.