Jump to content



Πως να δωσω 7 + 9 volt σε fan??


krisiun82

Recommended Posts

Αγορασα ενα καταπληκτικο καλωδιακι της Zalman για fans...

Απο την μια μερια το καλωδιο εχει εισοδο ενα μολεξ ενω σαν εξοδο βγαζει 4 ανταρπτορακια για fan-ξερετε τα τριπινα...

Τα 2 απο τα 4 ανταπτορακια δινουν 12V εχωντας σαν εισοδο μια γειωση και το κιτρινο καλωδιο απο το μολεξ και τα αλλα δυο 5 V εχοντας σαν εισοδο μια γειωση και το κοκκινο καλωδιο του μολεξ...

Το κακο ειναι οτι τα 5V ειναι πολυ λιγα και ιδανικα θα ηταν 7 volt και 9volt ...πως να κανω κατι τετοιο γιατι ειμαι τελειως ασχετοσ...

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις στη γειωση(μαυρο καλωδιο) του ανεμηστηρα την 5αρα γραμμη του μολεξ(κοκκινο) και στο κοκκινο του ανεμηστηρα συνδεεις τη 12αρα (κιτρινο) του μολεξ και εχεις 7V.

Για 9 δυσκολο. Μπορεις να παρεις απο την 3,3 του τροφοδοτικου για γειωση στο φαν, η να παιξεις με αντιστασεις αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο για τα περισσοτερα φαν.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο για να συλαβω καλυτερα το θεμα...

Τα ανεμηστηρια που εχουν σαν ανταρπτορακι αυτο το τριπινο που το βαζουμε πανω στο mobo κιολας εχουν 3 καλωδιακια...Οπως το βλεπουμε απο πανω το πιο αριστερα ειναι για γειωση το μεσαιο για ρευμα και το δεξιοτερο για να στελνει ενδειξη στην μητρικη για τις στροφες ή και αυτο για ρευμα???

Link to comment
Share on other sites

Το φιαξα το καλωδιακι...Ειναι παρα πολυ ωραιο και λειτουργικο αυριο θα ποσταρω φωτο..

Τωρα εχω αλλο προβλημα...

Πως να στερεωσω τους δυο 4ριδες πανω απο τις μνημες.....

Στειλτς καμια φωτο οποιος εχει κανει κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από krisiun82

Να το καλωδιακι..

Απο ενα μολεξ βγαζει 2 τριπινα στα 7 Βολτ...

Thanks Daidale για τις πληροφοριες και pcfreak για την φωτο...

Πού βρήκες ρε θηρίο τα 3πινα molexes; Εγώ έχω ρωτήσει σε δυο ηλεκτρονικάδικα στο Ηράκλειο και δεν είχανε αρχενικά για καλώδιο... Ή μπας και τα πήρες από το καλωδιάκι της Zalman για τους ανεμιστήρες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.