Jump to content


Teac 516g


ambientc

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος το dvd rom της Teac με κωδικό DV-516G.Το αγόρασα σήμερα από το πλαίσιο έχωντας διαβάσει από εσας καλά λόγια -σε γενικές γραμμές- για τα Teac.Ο όλος τίτλος μαζί με το firmware όπως αναγνωρίζεται από το Nero είναι Teac dv 516gvf4s3. Προσπάθησα να δώ αν υπάρχει διαθέσιμο firmware για το συγκεκριμένο αλλά μάταια.Δεν υπήρχε ούτε στη σελίδα της Teac!!!Το drive είναι κατασκευασμένο τον Ιανουάριο του 2005.Το παράδοξο είναι ότι στις σελίδες των Firmware δεν υπάρχει ούτε σαν μοντέλο!!Τελικά τι τρέχει με αυτό;Μπορεί κάποιος από το Firmware να καταλάβει τι chipset χρησιμοποιεί;Και τελικά το έχει δοκιμάσει κανένας και αν ναι τι εντυπώσεις του άφησε;

Να στε όλοι καλά

Link to comment
Share on other sites

Το απέκτησα αυτό το drive πριν κάνα μήνα. Δεν είναι άσχημο.

Δε βλέπω το λόγο να υπάρχει καινούριο firmware. Ούτε βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό.

Τα νέα firmware έχουν σκοπό βελτίωση συμβατότητας με δισκάκια, καλύτερο καλιμπράρισμα, ξεκλείδωμα κλπ....

Αν το drive δεν έχει ανάγκη από αυτά, γιατί να βγάλουν άλλο firmware?

Υ.Γ. Kαλώς μας ήλθες !! :023:

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα.Θα ξεκινήσω ανάποδα τι dvd rom είναι το 516g .Apotsi αυτά που μου έσειλες να δω έχουν τον ίδιο κωδικό αλλά είναι recorders.Ευχαριστώ πάντως.Μια ακόμη ερώτηση.Τα dvd rom και dvd -rw(nec 2500 firmware 10a) τα έχω σαν slave και τα δυο.Παίζει κάποιο ρόλο ή πρέπει να μπει κάποιο master.Με παραξένεψε το γεγονός ότι παρόλο που το teac έχει read speed 16χ το nero το βλέπει σαν 8χ και με current speed 6x.Διαπίτωσα δε από ένα back up που έκανα ότι είναι πιο αργό από το Nec!!Έχω κάνει κάτι λάθος ή έτσι έχουν τα πράγματα;

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα.Θα ξεκινήσω ανάποδα τι dvd rom είναι το 516g .Apotsi αυτά που μου έσειλες να δω έχουν τον ίδιο κωδικό αλλά είναι recorders.Ευχαριστώ πάντως.Μια ακόμη ερώτηση.Τα dvd rom και dvd -rw(nec 2500 firmware 10a) τα έχω σαν slave και τα δυο.Παίζει κάποιο ρόλο ή πρέπει να μπει κάποιο master.Με παραξένεψε το γεγονός ότι παρόλο που το teac έχει read speed 16χ το nero το βλέπει σαν 8χ και με current speed 6x.Διαπίτωσα δε από ένα back up που έκανα ότι είναι πιο αργό από το Nec!!Έχω κάνει κάτι λάθος ή έτσι έχουν τα πράγματα;

Ευχαριστώ και πάλι.

Αυτό που έχεις κάνει είναι λάθος. Σε ένα καλώδιο IDE πρέπει να συνδέσεις την μία συσκευή ως Master και την άλλη ως Slave.

Προτείνω να βάλεις Master το Nec και Slave το Teac.

Καλοδούλευτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα.Θα ξεκινήσω ανάποδα τι dvd rom είναι το 516g .Apotsi αυτά που μου έσειλες να δω έχουν τον ίδιο κωδικό αλλά είναι recorders.Ευχαριστώ πάντως.Μια ακόμη ερώτηση.Τα dvd rom και dvd -rw(nec 2500 firmware 10a) τα έχω σαν slave και τα δυο.Παίζει κάποιο ρόλο ή πρέπει να μπει κάποιο master.Με παραξένεψε το γεγονός ότι παρόλο που το teac έχει read speed 16χ το nero το βλέπει σαν 8χ και με current speed 6x.Διαπίτωσα δε από ένα back up που έκανα ότι είναι πιο αργό από το Nec!!Έχω κάνει κάτι λάθος ή έτσι έχουν τα πράγματα;

Ευχαριστώ και πάλι.

Σορρυ, νόμιζα ότι μιλούσες για DVD-Recorders.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις κάνει είναι λάθος. Σε ένα καλώδιο IDE πρέπει να συνδέσεις την μία συσκευή ως Master και την άλλη ως Slave.

Προτείνω να βάλεις Master το Nec και Slave το Teac.

Καλοδούλευτο. :)

Στέλλα ευχαριστώ θα το κάνω.Δεν ήξερα ότι -όπως ανέφερε και ο άλλος φίλος-μπορεί να υπάρχει πρόβλημα αν τα έχω και τα δυο slave.Θα βάλω το recorder(nec 2500)master και το dvd-rom (teac 516g)slave και θα σας γράψω το αποτέλεσμα.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από μια επιβεβλημένη αναβάθμιση του συστήματός μου διαπίστωσα ένα πρόβλημα το οποίο είχα και στο προηγούμενο.Το dvd rom teac 516g παρόλο που έχει ονομαστική ταχύτητα ανάγνωσης 16χ δεν διαβάζει με πάνω από 8χ!!Ακολούθησα την οδηγία σας και το έβαλα slave στο nec 2500(recorder) στην ίδια καλωδιοταινία.Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως λόγω του γεγονότος ότι το nec έχει ταχύτητα ανάγνωσης 8χ δεν αφήνει το teac να ανεβάσει παραπάνω την ταχύτητά του.Σ' αυτή την περίπτωση τι κάνω;Βάζω το teac master και slave το nec ή κάτι άλλο;Επίσης τα jumper του nec και του teac που τα βάζω;

Ευχαριριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια επιβεβλημένη αναβάθμιση του συστήματός μου διαπίστωσα ένα πρόβλημα το οποίο είχα και στο προηγούμενο.Το dvd rom teac 516g παρόλο που έχει ονομαστική ταχύτητα ανάγνωσης 16χ δεν διαβάζει με πάνω από 8χ!!Ακολούθησα την οδηγία σας και το έβαλα slave στο nec 2500(recorder) στην ίδια καλωδιοταινία.Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως λόγω του γεγονότος ότι το nec έχει ταχύτητα ανάγνωσης 8χ δεν αφήνει το teac να ανεβάσει παραπάνω την ταχύτητά του.Σ' αυτή την περίπτωση τι κάνω;Βάζω το teac master και slave το nec ή κάτι άλλο;Επίσης τα jumper του nec και του teac που τα βάζω;

Ευχαριριστώ

Το πόσο γρήγορα θα διαβάζει ένα dvd, εξαρτάται από το εάν είναι του εμπορίου ή όχι, η ποιότητα του dvd (σε περίπτωση αντιγραμμένου).Δεν μου έχει τύχει να δω μα διαβάζει ένα dvd πιο πολύ από 6-7χ (σε ταινία μιλάμε και μέσω του dvd decryptor).Η ταχύτητά του μπορεί να επιρρεαστεί από την άλλη συσκευή, εφόσον είναι στην ίδια καλωδιοταινία και διαβάζεις και από τα δύο.Επείδη τα δεδομένα μεταφέρονται από την ίδια ταινία, θα υπάρχει πτώση.Αλλιώς όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο γρήγορα θα διαβάζει ένα dvd, εξαρτάται από το εάν είναι του εμπορίου ή όχι, η ποιότητα του dvd (σε περίπτωση αντιγραμμένου).Δεν μου έχει τύχει να δω μα διαβάζει ένα dvd πιο πολύ από 6-7χ (σε ταινία μιλάμε και μέσω του dvd decryptor).Η ταχύτητά του μπορεί να επιρρεαστεί από την άλλη συσκευή, εφόσον είναι στην ίδια καλωδιοταινία και διαβάζεις και από τα δύο.Επείδη τα δεδομένα μεταφέρονται από την ίδια ταινία, θα υπάρχει πτώση.Αλλιώς όχι.

Θα συμφωνούσα απόλυτα αν δεν έβλεπα την ίδια ταινία που έγραψα να την αντιγράφει ένας φίλος με το nec 3500(recorder) και με την επιλογή του nero copy entire disk με διπλάσια ταχύτητα απ ότι εγώ είχα ξανααντιγράψει με το teac(κατά την διαδικασία δημιουργίας του image file).Τελικά τι συμβαίνει;Επίσης θα ξαναρωτήσω πως βάζουμε τα jumpers.Εγώ τα έχω βάλει στο master στο nec και slave στο teac.Αν βάλω master το teac και slave το nec 2500 τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία νέα είναι ότι το drive teac 516g το άλλαξα προχθές στο Πλαίσιο από όπου το είχα αγοράσει γιατί πέρα από την ταχύτητα αργούσε πολύ και στην ανάγνωση των δίσκων και πήρα το Asus E616P2 με Buffer 512 K ενώ το Teac είχε 254.Αποτέλεσμα αρκετά πιο γρήγορο αθόρυβο με noise free patent και ultra ata 100 supported και firmware 1.07.Οι πρώτες δοκιμές έδειξαν πολύ καλά αποτελέσματα και κάποιες ταινίες με τις οποίες το Teac είχε πρόβλημα αυτό τις διάβασε κανονικά.Μια ερώτηση.Ξέρει κάποιος τι μηχανισμό έχει; Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές και προσωπικά θα το συνιστούσα.

Να στε όλοι καλά

Link to comment
Share on other sites

ΕDIT: Χμμμ... έσβυσες το post σου.

Mέχρι τώρα ναι. Αλλά το 1.07 δεν μου έκατσε καλά εμένα. Δεν μπορούσε να διαβάσει κάτι δισκάκια DVD-R Princo. To ίδιο έκανε και σε ένα δεύτερο drive που πήρα από αλλο μαγαζί. 'Ετσι τα γύρισα και τα δύο στο 1.04 και τώρα δουλεύουν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω αυτό έχω ;)

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5003&page=2

Απ ότι είδα έχεις το 1,04 firmware το καινούργιο είναι το 1,07.Αν θες μπες και κατέβασέ το.

http://forum.rpc1.org/dl_firmware.php?category=1&manufactor=6

Είσαι ευχαριστημένη απο το Asus μιας και το χρησιμοποιείς αρκετό καιρό;

Να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Το έσβησα αλλά το ξανάβαλα με μια διόρθωση στη σελίδα των firmware.Τώρα όσον αφορά την έκδοση 1.07 δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στην ανάγνωση των princo μιας και η πρώτη παρτίδα (κακιά η ώρα που τα πήρα)των dvd που έγραψα ήταν αυτά.Συγκεκριμένα μπόρεσε να διαβάσει ταινία που ούτε το προηγούμενο teac αλλά ούτε και το nec (rec) μπόρεσε να διαβάσει και την ξανααντέγραψα.Τι πρόβλημα είχες με τα princo;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις κάνει είναι λάθος. Σε ένα καλώδιο IDE πρέπει να συνδέσεις την μία συσκευή ως Master και την άλλη ως Slave.

Προτείνω να βάλεις Master το Nec και Slave το Teac.

Καλοδούλευτο. :)

Αν έχω δυο δίσκους π.χ. 9άρηδες(ίδια Μάρκα και μοντέλο) και τους βάλω και τους δύο MASTER και δεν έχω βάλει ακόμα partitions θα τους αναγνορίσει??RAID0 πλάκα θα έχει! :087:

Link to comment
Share on other sites

ΕDIT: Χμμμ... έσβυσες το post σου.

Mέχρι τώρα ναι. Αλλά το 1.07 δεν μου έκατσε καλά εμένα. Δεν μπορούσε να διαβάσει κάτι δισκάκια DVD-R Princo. To ίδιο έκανε και σε ένα δεύτερο drive που πήρα από αλλο μαγαζί. 'Ετσι τα γύρισα και τα δύο στο 1.04 και τώρα δουλεύουν καλά.

Το ξαναέβαλα αλλά δεν κατάλαβα τι πρόβλημα είχες με τα princo γιατί εμένα μου τα διβάζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέβαλα αλλά δεν κατάλαβα τι πρόβλημα είχες με τα princo γιατί εμένα μου τα διβάζει κανονικά.

Moυ έδωσε ένας φίλος κάτι ταινίες που είχε γράψει σε Princo DVD-R. Με το 1.07 και τα 2 asus που μπορώ να τσεκάρω, δεν τα διαβάζαν με τίποτα. Έβαλα το 1.04 και τα διάβασε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.