Jump to content



Tagan+6800Ultra=?


ckdiablo555

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους...!

Λοιπον επειδη μαλλον θα κανω μια τετοια αγορα δηλαδη μιας 6800Ultra θα ηθελα να ρωτησω θα αντεξει το TAGAN 480W που εχω ή θα χρειαστω κατι καλητερο?

Μηπως να κοιταγα για κατι ποιο οικονομικο λογο του οτι το συστημα μου ειναι σχετικα παλιο δηλαδη ενας mobile 2500+ στα 2680 με 1GB μνημες και μια NF7-S rev.2 η καρτα που εχω τωρα ειναι η 5900Ultra με 128ΜΒ η οποια ενταξει δεν πολυ τραβαει και εχω βρει καποιον να του την δωσω!

Παντως εαν ειναι για 6800Ultra μαλλον κατι μεταχειρισμενο αλλιως σε gt παω στην ποιο φτηνη και 6800 οποια εχει μεγαλητερες πιθανοτητες να ανοιξει τα pipes της,για 6600GT δεν αξιζει λογω 5900ULTRA!

Ευχαριστω ολους και περιμενω αποψεις,γνωμες για το τι να κανω!

Link to comment
Share on other sites

για το τροφοδοτικο εξαρταται και ποσο φορτωμενο ειναι στο συστημα σου, δισκους - drives -καρτες... και μια απλη 6800 (κοιτα για leadtek μερια) ειναι υπεραρκετη και εχει τεραστια διαφορα απο την 5900 που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα σας ευχαριστω ολους!

Λοιπον στο θεμα μας:Εγω με τα παιχνιδια ειμαι ''παρανοικος'' μου αρεσει να τα ξεζουμιζω μεχρι και το τελευταιο πιξελ που μπορουν να δωσουν οπως και την καρτα...π.χ. το HL2 το επαιζα με 2048*1536 και 2ΑΑ και 8AF :104: λολ!

Οταν λοιπον εγω πριν 1 χρονο και κατι πηρα την καρτα μου ειχα χαρει παρα πολυ επειδη ειχα την ποιο δυνατη της εποχης(5900ULTRA),αλλα οι εταιριες(παιχνιδιων και καρτων) με μ@μησ@ν με το παλιο μαρκετινγκ τους και ετσι ερχεται η καρτα μου που μ@μουσε πριν λιγο καιρο και τωρα νιωθει δηθεν κομπλεξ με τα παιχνιδια τα τορινα και βαριεται να τα επεξεργαστη και μου κολαει(βλεπε PACIFIC ASSUALT,ACT OF WAR,....) :046: lol!Ετσι λοιπον και εγω της χτηπησα χρονισμους τρελους :077: ,τι βολτ της εδωσα,τι το AGP της ανεβασα στα 75ΜΗΖ-80ΜΗΖ,τιποτα αυτη βραχος τι να σας λεω λοιπον μεχρι και QUADRO της εταξα οτι θα την κανω τιποτα αυτη(την εκανα αλλα ηταν λιγο χειροτερα και την εχω τωρα σε χρονισμους 5950ULTRA)...!Ετσι λοιπον σκεφτηκα να παρω καινουρια καρτα κατα ποσο λοιπον αξιζει να παρω μια ακριβη η φτηνη και ποια εγω θα κανω αναβαθμιση σε καινουριο Η/Υ οταν οι DUAL της AMD θα εχουν στρωθει για ενα χρονο πιστεβω δηλαδη οταν τελειωσω την τριτη λυκειου...!

Παντως για 6800ULTRA αν ειναι οπως ειπα και παραπανω θα παρω μεταχειρισμενη λογο των οικονομικων μου θελω να παρω και ψηφιακη,αλλιως κατι αλλο σε GT ή απλη....!

Πειτε τις αποψεις σας...!

Και σας ευχαριστω πολυ ολους και χιλλια συγγνωμη για το μεγαλο μου ποστ....!

Η.Γ.:Πιστευετε οτι η 6800 θα μου κρατησει για 1 χρονο ακριβως ή θα χρειαστω κατι καλητερο,επαναλαμβανω αν το ποιο φτηνο θα μου κρατησει θα το παρω αλλιως θα παω σε κατι ποιο δυσαρεστο για την τσεπη μου....!

Link to comment
Share on other sites

Η 6800 χαλαρά θα σου βγάλει τον χρόνο! Αν μάλιστα είσαι τυχερός και την ξεκλειδώσεις (για την απλη μιλάμε πάντα) + λίγο τσίμπημα στους χρονισμούς και με 280-300 Ευρώ θα έχεις κάρτα turbo.

To TAGAN που αναφέρεις θα παίξει όποια κάρτα και αν του ρίξεις για την πλάκα του όσο φορτωμένο και αν ειναι το σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο οτι εχω καταλαβει η καρτα που ειναι ποιο σιγουρο να ξεκλιδωσει ειναι η υλοποιηση της Leadtek η οποια εχει 350Ε τελικη τιμη και η 6800GT της prolink εχει 380Ε τελικη τιμη...!Πειτε μου τι αξιζει γιατι εγω μπερδευτηκα...!ΑΑΑ και κατι αλλο η διαφορες της GT απο την ultra δεν ειναι μονο τα παραπανω pipes και λιγο ποιο τσιμπημενοι η χρονισμοι?Και αν ειναι ετσι δεν θα λογικα δεν θα ξεκλειδωσουν της gt να γινουν Ultra?Και αν οχι αν την φτασω στα επιπεδα χρονισμων της Ultra ποιες θα ειναι οι διαφορες τους τοτε?Καλο ειναι να παω σε 256ΜΒ ή την πολιτικη των 128ΜΒ για ποιο καλο υπερχρνισμο?Και τελος εαν δεν αξιζουν τοσα λεφτα σε μια αναβαθμιση μηπως να πηγαινα σε κατι ποιο απλο δηλαδη μια 6800 της Prolink για παραδειγμα που τα pipes μπορει κανα μην ανοιξουν η οποια εχει 320Ε περιπου?

Συγγνωμη εαν σας κουρασα αλλα ειμαι παρα πολυ επιφηλακτικος στις αγορες μου...!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο οτι εχω καταλαβει η καρτα που ειναι ποιο σιγουρο να ξεκλιδωσει ειναι η υλοποιηση της Leadtek η οποια εχει 350Ε τελικη τιμη και η 6800GT της prolink εχει 380Ε τελικη τιμη...!Πειτε μου τι αξιζει γιατι εγω μπερδευτηκα...!ΑΑΑ και κατι αλλο η διαφορες της GT απο την ultra δεν ειναι μονο τα παραπανω pipes και λιγο ποιο τσιμπημενοι η χρονισμοι?Και αν ειναι ετσι δεν θα λογικα δεν θα ξεκλειδωσουν της gt να γινουν Ultra?Και αν οχι αν την φτασω στα επιπεδα χρονισμων της Ultra ποιες θα ειναι οι διαφορες τους τοτε?Καλο ειναι να παω σε 256ΜΒ ή την πολιτικη των 128ΜΒ για ποιο καλο υπερχρνισμο?Και τελος εαν δεν αξιζουν τοσα λεφτα σε μια αναβαθμιση μηπως να πηγαινα σε κατι ποιο απλο δηλαδη μια 6800 της Prolink για παραδειγμα που τα pipes μπορει κανα μην ανοιξουν η οποια εχει 320Ε περιπου?

Συγγνωμη εαν σας κουρασα αλλα ειμαι παρα πολυ επιφηλακτικος στις αγορες μου...!

Ε ναι παιζει αυτο που λες ρε συ. Παλια που υπηρχε η asus 9999 gamers edition που ειχε το pcb της 6800 ultra με μνημες ddr3 και ολα τα... ροκφορ και εκανε οσο εκανε η chaintech 6800gt. Οποτε ποιο το οφελος να την προτιμησεις. Λεφτα δεν γλιτωνεις σε σχεση με την 6800GT. Αυτος ειναι και ο λογος που γινεται κουβεντα για ξεκλειδωμα. Μπας και γλιτωσουμε μαι 50αρα 100αρα ευρα. Δικη μου αποψη (μαλλον μλκσμενη) πηγαινε σε 6800gt. παρολαυτα ρωτα κανενα με 6800 ΜΗ ξεκλειδωμενη να σου πει αν εχει κανενα προβλημα με παιχνιδια, αν "κολλαει" πουθενα η καρτα του κλπ κλπ. Για 20-30 ευρω διαφορες μην το συζητας καν. Για 50-60 και πανω σκεψου την επιλογη της απλης 6800.

Υ.Γ. Οι Χ800 (οι απλες, οχι οι pro, XT κλπ) που βγηκαν προσφατα (πριν κανα διμηνο) ειναι ΜΟΝΟ σε pci-e??? Αν ειναι ΚΑΙ σε AGP, εχω ακουσει οτι παιζουν τρελλα ξεκλειδωματα και με αυτες... Τσεκαρε τις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες! Νεος στο site σας!

Λοιπον, αν βρεις μεταχειρισμενη 6800 ειτε GT ειτε ultra ορμα και παρ΄την, εγω εχω την ultra με Tagan 480-U01 και μ@μ@ει κανονικοτατα! Η GT φυσικα θα χρειαστει λιγο "πειραγμα" για να γινει Ultra αλλα σκεψου πως η Ultra με λιγο πειραγμα γινεται Ultimate!! :029:

Με 1100/400 default εχω φτασει 1220/460 χωρις καθολου προβληματα, για παραπανω δεν το δοκιμαζω γιατι λυπαμαι τα 588 που εσκασα! :087:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μία dfi nf4 έναν 3.0+ 939 και μία 6600gt/. και pcxpress θα έχεις , και 939 , και γενικά θα είσαι σε μία πλατφόρμα η οποία προβλέπεται να κρατάει καιρό . Το να δώσεις τα χρήματα που ζητά η ultra & h gt για να τα βάλεις στον mobile δεν μου φάινεται πολύ πρέπον [γνώμη μου] .

Ούτε η κάρτα θα αποδώσει τα μέγιστα , και πάλι με παλιό μηχάνημα θα είσαι .

Αν κάνεις αυτό που προτέινω , χτυπάς και μία μεταχειρισμένη 6600gt αργότερα [ίδια εταιρίας όμως] στα 100 ευρώ την βάζεις sli , και το μηχάνημα ξαναγ*μει

Link to comment
Share on other sites

']Πάρε μία dfi nf4 έναν 3.0+ 939 και μία 6600gt/. και pcxpress θα έχεις ' date=' και 939 , και γενικά θα είσαι σε μία πλατφόρμα η οποία προβλέπεται να κρατάει καιρό . Το να δώσεις τα χρήματα που ζητά η ultra & h gt για να τα βάλεις στον mobile δεν μου φάινεται πολύ πρέπον [γνώμη μου'] .

Ούτε η κάρτα θα αποδώσει τα μέγιστα , και πάλι με παλιό μηχάνημα θα είσαι .

Αν κάνεις αυτό που προτέινω , χτυπάς και μία μεταχειρισμένη 6600gt αργότερα [ίδια εταιρίας όμως] στα 100 ευρώ την βάζεις sli , και το μηχάνημα ξαναγ*μει

Κοιτα το σκεφτηκα και εγω αυτο που λες αλλα δεν πολυ θελω γιατι τον Η/Υ δεν τον εχω ουτε 1 χρονο και πολυ λεω!Εεε και οσο να ΄ναι......!Εξαλλου η επομενη αναβαθμιση μου λεω να ειναι μια με καποιον DUAL core!

Τωρα για αυτο που λες οτι δεν θα αποδωσει τα μεγιστα σε εναν mobile στα 2600 με 245FSB εχω διαφορετικη αποψη...! ;) Σαφως ομως δεν θα αποδιδει το ιδιο με εναν FX55 σε AGP παντα...!

Link to comment
Share on other sites

Mην παίρνεις τον fx , ούτε σε 939 3.0+ ελαφρώς χρονισμένο δεν θα έχει καμία σχέση ,. απλά όπως είπες αν έχεις προγραμματισει διαφορετικά την αναβάθμισή σου καλά κάνεις χτύπα την .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.