Jump to content



Direct 3d


simboy

Recommended Posts

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι

Ενας καλός μου φίλος έχει nvidia 64mb , παλιά κάρτα δηλαδή

Ηθελε να βάλει να παίξει harry poter και απαιτούσε direct3d

Πήγα στο options και γενικά το έψαξα στο κομπιούτερ και είδα πως γράφει ότι δεν υποστηρίζει direct3d

Τι μπορώ να κάνω ? πρέπει να αγοράσει καινούργια κάρτα ?

Αν ναι , ποιά κάρτα είναι πολύ καλή για ένα μηχάνημα με motherboard celleron 1,κάτι , και μνήμη 256 ram ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το προβλημα σου ειναι πολυ πιο απλο και απλα χρειαζονται πιο καινουριοι drivers ???

Ισως ,δηλαδη, αυτη τη στιγμη στα windows να ειναι οι original microsoft εγκατεστημενοι .... Συνηθως αυτοι δεν ειχαν υποστηριξη για direct3d

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το προβλημα σου ειναι πολυ πιο απλο και απλα χρειαζονται πιο καινουριοι drivers ???

Ισως ,δηλαδη, αυτη τη στιγμη στα windows να ειναι οι original microsoft εγκατεστημενοι .... Συνηθως αυτοι δεν ειχαν υποστηριξη για direct3d

Χμμμ και πως λύνεται αυτό ?

windows 2000 έχει ο φίλος μου γιατί τα XP του κολλάνε με αυτή τη μητρική

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι nvidia geforce , τοτε απλα κατεβασε τους τελευταιους drivers απο την nvidia. σε ΑΥΤΗ τη σελιδα.

Eπισης μην ξεχασεις να κατεβασεις και να εγκαταστησεις το τελευταιο directX απο τη microsoft (9.0c)

Και τα δυο μπορεις να τα βρεις σε CD απο περιοδικα αν δεν εχεις την δυνατοτητα να κατεβασεις μεγαλα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ .Δοκιμάζω να τα κατεβάσω από τη δουλειά ......... ελπίζω να μη γίνει θέμα :p 2 ώρες και 40 λεπτά θέλει μέχρι στιγμής :p , θα φανεί στο δίκτυο αλοίμονό μου ........

Link to comment
Share on other sites

Εχω το "

"DirectX 9.0c Redist" κάνει αυτό έτσι ?

"......οι original microsoft εγκατεστημενοι .... Συνηθως αυτοι δεν ειχαν υποστηριξη για direct3d"

Mήπως πρέπει να κατεβάσω drivers για τα windows και όχι για την κάρτα ? ή λέω βλακείες ?

Link to comment
Share on other sites

Το directX νομιζω οτι κανει αυτο που εχεις .

Κατι αλλο .... service pack εχει εγκατασταθει στα 2000 ????

Χλωμό ............ ωχ δηλαδή και service pack ......... αυτά αποκλείεται να μπορέσω να τα κατεβάσω από τη δουλειά , θα είναι τεράστιο

Ηδη το άλλο από τα 18,9 μέγα έχει κατεβάσει 3,21 και θέλει άλλες 2 ώρες και 14 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Το directX νομιζω οτι κανει αυτο που εχεις .

Κατι αλλο .... service pack εχει εγκατασταθει στα 2000 ????

Χλωμό ............ ωχ δηλαδή και service pack ......... αυτά αποκλείεται να μπορέσω να τα κατεβάσω από τη δουλειά , θα είναι τεράστιο

Ηδη το άλλο από τα 18,9 μέγα έχει κατεβάσει 3,21 και θέλει άλλες 4 ώρες και 30 λεπτά ( μόλις το ακύρωσα το download ) :((((((( μα είναι συνδέσεις αυτές για εταιρίες ? .............

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε βρες το απο καποιον φιλο σου ή απο καποιο παλιο περιοδικο .

Αν και η λυση ειναι τα XP ...

Πες του φιλου σου να κανει ενα θεμα στο φορουμ για το προβλημα του με τα ΧP

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε βρες το απο καποιον φιλο σου ή απο καποιο παλιο περιοδικο .

Αν και η λυση ειναι τα XP ...

Πες του φιλου σου να κανει ενα θεμα στο φορουμ για το προβλημα του με τα ΧP

Τα χαρακτηριστικά του κομπιούτερ του είναι

AMD ATHLON 750 Mhz 384 MB

Κάρτα γραφικών NvidiaRiva TNT2 model 64

Αυτή είναι Geforce ?

Τι αναβάθμιση του προτείνετε ώστε να λυθούν τα όποια προβλήματα ?

Μπορεί ο AMD ATHLON 750 Mhz 384 Mb να σηκώσει

1) motherboard asus p4p800-e deluxe που σκέφτομαι να του προτείνω

2) και κάρτα γραφικών Radeon 9200 SE AGP ?

Τι προτείνετε εσείς ? μήπως να αλλάξει και επεξεργαστή ?

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα δεν ειναι geforce .... Οποτε ξεχασε τα οποιαδηποτε παιχνιδια. Ειναι τοσο παλια που δεν καλυπτει κανενα παιχνιδι .

1) Η motherboard που αναφερεις ειναι για Pentium4 και οχι για AMD Athlon 750

2) Oχι , η μητρικη του δεν μπορει να δεχτει αυτη την καρτα λογω παλιας τεχνολογιας της μητρικης .

Προταση μου ειναι οτι χρειαζεται καινουριο μηχανημα . Αυτο που εχει ειναι παρα πολυ παλιο. Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα δεν ειναι geforce .... Οποτε ξεχασε τα οποιαδηποτε παιχνιδια. Ειναι τοσο παλια που δεν καλυπτει κανενα παιχνιδι .

1) Η motherboard που αναφερεις ειναι για Pentium4 και οχι για AMD Athlon 750

2) Oχι , η μητρικη του δεν μπορει να δεχτει αυτη την καρτα λογω παλιας τεχνολογιας της μητρικης .

Προταση μου ειναι οτι χρειαζεται καινουριο μηχανημα . Αυτο που εχει ειναι παρα πολυ παλιο. Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι από μηχανήματα ?

Είμαι ανίδεος όσο αφορά τους συνδυασμούς τι κολλάει με τι

Μια καλή οικονομική αλλά καλή πρόταση

Εγώ έχω ipentium 4 -3,20 Giga με AsusDeluxe p4p800-e

Συγκεκριμένα γύρω στα 300-400 ευρώ να είναι μητρική με επεξεργαστή και κάρτα γραφικών.

Νιώθω υπεύθυνος για τη ταλαιπωρία του τώρα γιατί είχαμε παλιότερα αυτόν τον υπολογιστή και οι δύο με άλλη κάρτα γραφικών και του ζήτησα να χωρίσουμε τους υπολογιστές μοιράσαμε κάποια πράγματα και τώρα εγώ έχω καινούργιο και αυτός παιδεύετε με τον παλιό και νιώθω άσχημα

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα κομμμάτια που ανέφερες ο φίλος σου θέλει και μνήμη DDR, γιατί αυτή που έχει είναι SDRAM και δεν είναι συμβατή. Ενδεχομένως να χρειάζεται και καλύτερο τροφοδοτικό.

Περίπου στα λεφτά που λες εγώ θα πρότεινα τα παρακάτω:

Μητρική GIGABYTE GA-K8NF9 939 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526591

Επεξεργαστής AMD ATHLON 64 3000+ 1.80GHz 939 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559902

Μνήμη KINGSTON KVR400X64C3 512MB PC3200 400MHz VALUE RAM http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757

Κάρτα γραφικών ALBATRON PC6600 128MB http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528229

Σύνολο πάει στα 390 ευρώ, νομίζω είναι ότι καλύτερο μπορεί να πάρει σε αυτά τα λεφτά. Άντε κι άλλα 35 ευρώ να χρειαστεί για ένα τροφοδοτικό Chieftec 360W.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα κομμμάτια που ανέφερες ο φίλος σου θέλει και μνήμη DDR, γιατί αυτή που έχει είναι SDRAM και δεν είναι συμβατή. Ενδεχομένως να χρειάζεται και καλύτερο τροφοδοτικό.

Περίπου στα λεφτά που λες εγώ θα πρότεινα τα παρακάτω:

Μητρική GIGABYTE GA-K8NF9 939 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526591

Επεξεργαστής AMD ATHLON 64 3000+ 1.80GHz 939 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559902

Μνήμη KINGSTON KVR400X64C3 512MB PC3200 400MHz VALUE RAM http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757

Κάρτα γραφικών ALBATRON PC6600 128MB http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528229

Σύνολο πάει στα 390 ευρώ, νομίζω είναι ότι καλύτερο μπορεί να πάρει σε αυτά τα λεφτά. Άντε κι άλλα 35 ευρώ να χρειαστεί για ένα τροφοδοτικό Chieftec 360W.

Ευχαριστώ πολύ

Δηλαδή με τα τωρινά δεδομένα δεν μπορεί να τρέξει παιχνίδια με μια κάρτα που να υποστηρίζει 3d direct κτλπ ?

Δηλαδή μια radeon 9200 SE πχ δεν μπορεί να την σηκώσει πρέπει να προβεί σε ολοκληρωτικές αλλαγές ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το καινούριο σύστημα θα είναι πολλές φορές πιο ισχυρό σε σχέση με οποιαδήποτε "αναβάθμιση" του παλιού. Που σημαίνει ότι θα μπορεί να παίζει και νεότερα παιχνίδια, σε καλύτερες αναλύσεις, σε υψηλότερα details, με περισσότερα frames per second κτλ. Από την άλλη και τα 400 ευρώ.... είναι 400 ευρώ. Αυτός αποφασίζει!

Αν πάντως σκέφτεται να πάρει μόνο μια κάρτα γραφικών θα έλεγα να κοιτάξει για καμια μεταχειρισμένη Geforce 3, άντε το πολύ για μια Geforce 4 Titanium. Με 30-40 ευρώ σίγουρα θα δει αρκετή διαφορά σε σχέση με την TNT2.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να αγοράσει P4 3.0GHz or Celeron D 2,8

Kingston 256 x 2 για να ενεργοποιηθεί το Dual Channel

ATi Randeon 9550 or 9250 η αν θέλει κάτι για παιχνίδια με απαιτήσεις: 9600XT

mainboard: Gigabyte 8IPE1000G (80e) / MSI 865Neo2-PFISR (115e) / Asus P4P800SE (100e)

PSU: Levicom :007: 460 (70-80e) Fortron 400 (καπου 80-90) αν θυμάμε καλα

--

Είχα και εγώ μια TNT αλλά δεν έκανε σε καμία P4 mainboard που είχα... :046:

Link to comment
Share on other sites

Το συστηματακι που σου προτεινε ο volanis ειναι σιγουρα best value/money. Αλλα σιγουρα του λειπει κι ενα τορφοδοτικο... HEC/Fortron >450W...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.