Jump to content



939 μητρική για HTPC


fonzi

Recommended Posts

Προτείνετε μια 939 κατάληλη για HTPC. Αν έχει s-video out (με onboard vga) ακόμα καλύτερα.

Και σίγουρα οπτική και ομοαξονική ήχου να έχει.

Εχω DFI ULTRA-D και είμαι ΟΚ αλλά έχω 2 προβλήματα που με κάνουν να σκέφτομαι αν πρεπει να αγοράσω πάλι την ίδια:

1) Το ανεμιστηράκι του chipset είναι μάλλον θορυβώδες

2) Μου παρουσιάζει πρόβλημα (περίεργες θερμοκρασίες και αύξηση voltage) μετά απο Αναμονή (s3 mode). Σημαντικό διότι σε κατάσταση αναμονής βολέυει να βρίσκεται το HTPC.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με HTPC, κάπως υπερβολικό δεν είναι να στήσεις τόσο ακριβό σύστημα με 939 για media PC για το σαλόνι? ένα με socketA nforce2 με soundstorm κανένα 2600 XP ή sempron και κανένα value stick 512 mb θα σου βγουν γύρω στα 150€ όσο περίπου θα δώσεις μόνο για την 939 μητρική.

αν επιμένεις όμως, μάλλον θα πρότεινα MSI με τον creative 5.1 onboard sound.

Link to comment
Share on other sites

OK.

Με την αναμονή βρήκες καμιά άκρη?

Εγώ ακόμα πεδεύομαι...

Αν θες να σου πω πως χρησιμοποιείς το cool and quiet με overclocking. Σήμερα το βρήκα.

Τώρα για την μητρική: Θέλω 939 για να είμαι καλυμμένος απο 65μπιτ λειτουργικά.

Και να έχει:

1) 1394 onboard connector

2) optical or/and coaxial audio-out

3) να μπορεί να ρυθμίζει αυτόματα (με τη θερμοκρασία) τουλάχιστον 2 ανεμιστήρες εκτός απο CPU, chipset

4) να μπαίνει σωστά σε s3 (αναμονή) και να έπανέρχεται σωστά μετά

Έλεγα για gigabyte nf9 αλλά δεν πληρεί το 3 (ελέγχει μόνο cpu ανεμιστήρα με τη θερμοκρασία)

Επίσης για αυτή που έχω (dfi) αλλά δεν επανέρχεται σωστά απο κατάσταση αναμονής. Το ίδιο έχω ακούσει και για MSI και κάπου για ASUS.

Η Abit λέει τίποτα? Η ποιά άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.