Jump to content



2*12" noiseless ανεμιστήρες κουτιού


mariost

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

Εχω το κουτί της heroichi 6A19 που έχει 2*12" ανεμιστήρες ένας μπροστά να ρουφάει (με φίλτρο) και ένας πίσω να διώχνει. Επίσης τελευταία έβαλα την ψύκτρα της thermalright slk-900a με έναν enermax 9" που δουλεύει στις 1500 περίπου στροφές και είναι εντελώς αθόρυβος. Το θέμα είναι οι 2 ανεμιστήρες κουτιού που παράγουν αρκετό βόμβο παρόλο που δουλεύουν στις 1400-1500 στροφές. Μπορείτε να μου προτείνετε αθόρυβους 12άρηδες ανεμιστήρες; (χωρίς φωτισμό)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη λυση ειναι να παρεις 2x12 Enermax που εχουν ρυθμιστες στροφων ετσι ωστε οταν τους θες αθορυβους να τους εχεις αθορυβους κι οταν τους θες "δυνατους" να του εχεις σε full ισχυ.

Link to comment
Share on other sites

γυρίζεις απλώς τους υπάρχοντες στα 7V (αλλάζεις τα καλωδιάκια στα molex ή αγοράζεις ανταπτοράκια) και είσαι άρχοντας

δεν ακούς τίποτα και κόστος: 0-5 €

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ήσυχους ανεμιστήρες από τους Globe που φοράνε τα Heroichi δεν έχω δει πουθενά , τουλάχιστον όχι στις ίδιες στροφές , με την ίδια ροή αέρα.

Για μένα δεν αξίζει με τίποτα να τους αλλάξεις , απλά δες πως θα τους ρυθμίσεις.

Αλλά , αν είναι αυτοί με τους αισθηρήρες θερμοκρασίας , είναι καλύτερα να βραχυκυκλώσεις τους αισθητήρες (ώστε να δουλεύουν στα 12V) και μετά να τους ρυθμίσεις με την μέθοδο της επιλογής σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον 12άρη Enermax και δεν είναι καθόλου αθόρυβος, ακόμα και στις χαμηλότερες στροφές του. Για την ακρίβεια θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο. Είναι ο πιο θορυβώθης ανεμιστήρας που έχω συναντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο case.

Μείωσα λίγο τον θόρυβο αφαιρώντας (με κοφτάκι) το εσωτερικό μωβ πλαστικό πλέγμα της βάσης του μπροστινού 12άρη global που στροβήλιζε τον εισερχόμενο αέρα.

Μην περιμένεις θαύματα, απλώς μία ελαφριά μείωση των db.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον 12άρη Enermax και δεν είναι καθόλου αθόρυβος, ακόμα και στις χαμηλότερες στροφές του. Για την ακρίβεια θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο. Είναι ο πιο θορυβώθης ανεμιστήρας που έχω συναντήσει.

Αλλα και πολυ αποδωτικος.

Εμενα οι 3 enermax στο ψυγειο με βγαζουν ανετα μεσα στο κατακαλοκαιρο...;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα και πολυ αποδωτικος.

Εμενα οι 3 enermax στο ψυγειο με βγαζουν ανετα μεσα στο κατακαλοκαιρο...;)

Δεν είπα τίποτα για το αν είναι αποδοτικός ή όχι. Το ερώτημα ήταν άλλο

Μπορείτε να μου προτείνετε αθόρυβους 12άρηδες ανεμιστήρες; (χωρίς φωτισμό)

:058:

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο στο θεμα της αντικειμενικοτητας του θορυβου εχουμε επαναλαβει οτι υπαρχει η υποκειμενικοτητα του καθε αυτιου.

Προσωπικα εχω αυτο το pc διπλα στο κεφαλι μου 24/7 και πλεον δεν καταλαβαινω τιποτα.

Αλλος ισως παλαβωνε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω αυτο το pc διπλα στο κεφαλι μου 24/7 και πλεον δεν καταλαβαινω τιποτα.

Αλλος ισως παλαβωνε.

Μάλλον δεν είσαι φυσιολογικός ή έχεις μάθει να νανουρίζεσαι από τέτοιυς ήχους....:096::096:

Χωρίς πλάκα όπως είπε και ο!!!! SA1901:041: o enermax είναι αρκετά θορυβώδης. Σας το λέει ένας που το μόνο μέλημα του πια στο PC είναι η αθόρυβη λειτουργία του και όχι ή ουτοπία των 50MHZ παραπάνω...Για την ιστορία μετά από ψάξιμο κατέληξα στο glacialtech silentblade τον οποίο μάλιστα τον λειτουργώ στα 7v για να δροσίζει το ψυγείο του bigwater και τον οποίο, όταν δεν λειτουργώ το PC σε βαριές εφαρμογές (photoshop.games κτλ.), τον απενεργοποιώ εντελώς. Μα για αυτό έβαλα υδρόψυξη άλλωστε .....για να μην έχω ανεμιστήρες...ΠΟΥΘΕΝΑ. (έμεινε του TAGAN και αυτός).

mariost θες ανεμιστήρες για να έχεις χαμηλή θερμοκρασία ή για να έχεις "σώας τας φρένας" σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καμια αντιρηση snips.

Μια διευκρινηση μονο...δεν ειναι ο sa1901 αλλα Η sa1901...:p

χεχε το ξέρω γιατό και το (!!!!!) άλλωστε...απλώς δεν ήξερα αν είναι απόρρητο......:040:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εντάξει να μην είναι θορυβώδεις αλλά 950 στροφές είναι άχρηστος.Ροή πολύ κοντά στο μηδέν.O Coolermaster μου είναι στους 1200 μαμά αλλά η ροή δε φτάνει πάνω από 5 εκατοστά .Ίσως δηλαδή κάτω από ένα όριο στροφών να μην έχουμε πλέον απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα.

Κι εγώ με αερόψυξη είμαι. Ρ4 Prescott με την (καλή) αυτορυθμιζόμενων στροφών ψύκτρα της Intel, και δύο ανεμιστήρες των 12cm στο κουτί, ο μπροστινός να το τροφοδοτεί με φρέσκο αέρα και ο πίσω να διώχνει τον θερμό.

Έχοντας κι εγώ το πρόβλημα του θορύβου όταν δεν ζορίζω το PC, ή της ελλειπούς του ψύξης όταν αυτό δουλεύει με υψηλό φορτίο, έκανα μια προσπάθεια πριν από τρεις εβδομάδες, και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος με τα αποτελέσματα.

Τι έκανα, λοιπόν; Έφιαξα ένα μικρό κύκλωμα με μέγεθος πλακέτας 3x5cm, όπου ένας ισχυρός μικροελεγκτής (AVR της Atmel) διαβάζει συνεχώς τη θερμοκρασία της ψύκτρας της CPU, και ρυθμίζει ανάλογα -σταθεροποιεί, καλλίτερα- την τάση τροφοδοσίας των βεντιλατέρ, βάσει ενός μη γραμμικού πίνακα στη μνήμη του προγράμματός του.

Ενδεικτικά, όταν η CPU βρίσκεται στους 25°C τα βεντιλατέρ γυρίζουν στις 850RPM, και ακούγονται σαν να μην υπάρχουν! Αυτή τη στιγμή που κωδικοποιώ Video βλέπω τη CPU στους 53°C και τα βεντιλατέρ στις 1985RPM αντίστοιχα, χωρίς να με κουράζουν ιδιαίτερα με τον θόρυβό τους. Τα τελευταία δε, θα ανεβάσουν 2200RPM στους 57°C, κάτι που το έχω δει μόνον στα tests που έχω κάνει(!). Έχω λοιπόν περιθώρια και για τις θερμότερες ημέρες που έρχονται...

Η πλακέτα τροφοδοτείται παρασιτικά από τα 12V της παροχής των βεντιλατέρ στη μητρική, και δεν καίει σχεδόν τίποτε: 12mA, με το ενδεικτικό LED αναμένο!

Χρησιμοποιεί τεχνολογία PWM για την οδήγηση των βεντιλατέρ, ώστε η συνολική κατανάλωση να είναι η μικρότερη δυνατή. Έχει δυνατότητα να τροφοδοτήσει βεντιλατέρ συνολικής ισχύος μέχρι 36W (=3Α).

Έχει διαγνωστικά ώστε όταν δει πρόβλημα στον αισθητήρα θερμοκρασίας της, να θέσει τα βεντιλατέρ αυθαίρετα στο 70% τους και να ειδοποιήσει με το LED.

Εάν επίσης ανιχνεύσει πρόβλημα ή βραχυκύκλωμα στα βεντιλατέρ, τους κόβει το ρεύμα (μην κάψουμε και τη μητρική...) και προσπαθεί να τα επανατροφοδοτήσει (soft-recovery), περιμένοντας το βραχυκύκλωμα να αποσυρθεί. Σε αυτήν την κατάσταση καίει μόνον 25mA και πάλι ειδοποιεί με το πολύχρωμο LED. Εδώ σκέπτομαι να προσθέσω και έναν ηχητικό συναγερμό (ένα beeper).

Η κατασκευή φυσικά είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμη, που σημαίνει πως ο πίνακας θερμοκρασιών στον AVR δεν είναι ο καλύτερος δυνατός, και πως παίρνει βελτίωση.

Εμένα ήδη με απάλλαξε από τον άσκοπο θόρυβο του συστήματός μου, όταν αυτό δεν ζορίζεται, και από τον φόβο της ανεπαρκούς ψύξης των αδύναμων εργοστασιακών βεντιλατέρ, αφού με τη βοήθεια της πλακέτας μου τα αντικατέστησα με ισχυρότερα, και τα ξέχασα κυριολεκτικά.

Φθάνω λοιπόν στην ερώτηση που θα ήθελα να θέσω: Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο θα άξιζε να το προωθήσω εμπορικά; Εάν υπήρχε κάτι τέτοιο διαθέσιμο, θα είχε εμπορικό ενδιαφέρον; Και δεν περιμένω να ακούσω κάτι ευνόητο, του στυλ "Ναι, εάν είναι φθηνό", επειδή μόνον η μαζική παραγωγή κάνει ένα προϊόν οικονομικό. Στα χειροποίητα δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

Δώστε μου κάποια άποψη παρακαλώ. Ή ρωτήστε για το πρωτότυπο (φωτό, κλπ).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Φιλικά,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την γνώμη μου ως τρελός με την ησυχία.

Βρίσκω οτι , από πλευράς αποτελέσματος , η χρήση PWM δεν είναι η βέλτιστη.

Έχει την τάση να προκαλεί θόρυβο από τον κινητήρα του ανεμιστήρα (το συνεχώμενο start-stop ακούγεται) , που απλά δεν υπάρχει όταν χρησιμοποιούμε μια πτώση τάσης.

Βέβαια όπως είπα είμαι τρελός με την ησυχία , κάποιος άλλος μπορεί να μην το ακούει.

Επίσης όλο και περισσότερα σημερινά motherboard προσφέρουν αντίστοιχη λειτουργικότητα , απλά χρησιμοποιόντας το κατάλληλο software (speedfan).

Που έχει κάποιους περιορισμούς μεν , αλλά είναι εντελώς τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ apocalypse για την απάντηση.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τον θόρυβο που δημιουργεί η χρήση PWM, που σε κυκλώματα ισχύος έχει χαμηλή συχνότητα (της τάξης των μερικών ΚΗz).

Στο συγκεκριμένο κύκλωμα η συχνότητα της διαμόρφωσης είναι στα 64ΚΗz, που βρίσκονται πολύ-πολύ μακρυά από το ακουστικό φάσμα.

Όσο για τον έλεγχο speedfan, νομίζω πως εφαρμόζεται μόνον στο βεντιλατέρ της CPU, και όχι στα βοηθητικά βεντιλατέρ του case.

Φιλικά,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο ΠΛΑΙΣΙΟ κι ο 12άρης GLACIALTECH SILENTBLADE (7 €) στις 950rpm όμως.

τον έχω στο τσιφτεκι μου αυτον και κάνει καλουτσικη δουλεια αλλα είναι τελείως αθόρυβος. Μ αυτα τα λευτα δεν παιρνεις τιποτα καλυτερο απο 120μμ

Παντως δες και τον AMBER AKASA στο η-σοπ πρέπει να είναι καλος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.