Jump to content



Ανεβασμένη θερμοκρασία σε αθόρυβο σύστημα


Cthulhu

Recommended Posts

Χαιρετώ τα παιδιά και καλώς ήρθα στην παρέα σας.

Χθες έκανα την τελευταία απόπειρα για να αθορυβοποιήσω όσο το δυνατόν περισσότερο το PC μου. Στον επεξεργαστή (Pentium 4 2.6 ΗΤ) είχα τοποθετήσει από παλιότερα μιά χάλκινη ψύκτρα cooltech (αυτή που μοιάζει με τη γνωστή Zalman. Για Zalman πήγαινα, αλλά δεν βρήκα στη Στουρνάρη). Οι αλλαγές που έκανα τώρα ήταν οι εξής:

Τροφοδοτικό: Yesico FL-550ATX (550watt, fanless)

Ψύκτρα Northbridge: Zalman NB47J (fanless)

Και επένδυσα το εσωτερικό του tower με ηχομονωτικό Paxmate Plus.

Όλα αγορασμένα από checkmate

Επιπλέον για την ψύξη, έχω ένα δωδεκάρι ανεμιστήρα να βγάζει αέρα από το πίσω μέρος του PC και ένα οχτάρι ανεμιστιράκι να είναι τοποθετημένο μπροστά στη Zalman (για την ακρίβεια, το έχω να κάθεται πάνω στην κάρτα γραφικών!) Τα ανεμιστηράκια αυτά είναι συνδεδεμένα με τον ειδικό molex του τροφοδοτικού, παίρνουν μπρος μόνο όταν το τροφοδοτικό εντοπίσει αυξημένη θερμοκρασία στο κουτί και σταματάνε μετά)

Με δεδομένο ότι τα έκανα αυτά μόλις χθες, δεν έχω προλάβει ακόμα να έχω εκτεταμένες μετρήσεις. Πάντως, με το PC να λειτουργεί όλη νύχτα (τρέχοντας DC++) ο επεξεργαστής παίζει γύρω στους 55 και η MB κυμαίνεται γύρω στο 40-45.

Τα νούμερα αυτά είναι αρκετά υψηλά ομολογουμένως, κι αυτό είναι που με ανησυχεί. Ξέρετε κανένα τρόπο να τα κατεβάσω δίχως να αυξήσω το θόρυβο του συστήματος; Θα ήταν καλή ιδέα η υδρόψυξη; - αν και φοβάμαι λίγο να έχω νερά να τρέχουν μέσα από το σύστημά μου...

Link to comment
Share on other sites

Για την περιπτωση σου η υδροψυξη ειναι μια πολυ καλη λυση

Μονο προσεχε μην κανεις βιαστικα βηματα ιδιαιτερα με τις απαιτουμενες διαμετρους των σωληνωσεων

Ψαξε στο site εχει πολλους οδηγους υδροψυξης και οτι θες εδω ειμαστε!

ΥΓ Καλως ηρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την περιπτωση σου η υδροψυξη ειναι μια πολυ καλη λυση

Μονο προσεχε μην κανεις βιαστικα βηματα ιδιαιτερα με τις απαιτουμενες διαμετρους των σωληνωσεων

Ψαξε στο site εχει πολλους οδηγους υδροψυξης και οτι θες εδω ειμαστε!

ΥΓ Καλως ηρθες!!!

Υπάρχει κάποιο έτοιμο πακέτο που θα μπορούσα να επιλέξω (που θα έχει εγγύηση κλπ); Ή θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι; Υπάρχει περίπτωση τα μονωτικά για το θόρυβο να μου ανεβάζουν τη θερμοκρασία (έχω αφήσει ελεύθερα τα τμήματα που έχει οπές το κουτί, για εξαερισμό);

ΥΓ Καλώς σας βρήκα!!!

Link to comment
Share on other sites

περίπτωση τα μονωτικά για το θόρυβο να μου ανεβάζουν τη θερμοκρασία (έχω αφήσει ελεύθερα τα τμήματα που έχει οπές το κουτί, για εξαερισμό);

Φυσικα και υπαρχει τετοια περιπτωση...

Οσο για τις τρυπες που αφησες ελευθερες ειναι τελειως free ?Δεν εχει βαλει ουτε 1 fanακι ??

Χρειαζοντε οπως κ να το κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβό σπορ... Αλλά, μπρος στο αθόρυβο...

Εννοώ τα πλαινά ανοίγματα. Έχω fans στο μπρος και το πίσω μέρος, να βάζουν και να βγάζουν αέρα. Αν όμως έβαζα + άλλα 4 που παίρνει στα πλάγια, θα έκανε σαν αεροπλάνο...

Φυσικα και υπαρχει τετοια περιπτωση...

Οσο για τις τρυπες που αφησες ελευθερες ειναι τελειως free ?Δεν εχει βαλει ουτε 1 fanακι ??

Χρειαζοντε οπως κ να το κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Υδροψυξη και παλι ομως θα εχεις καποια φανακια για το ψυγειο!

Εντελως αθορυβο μπορεις να το κανεις μονο με ψυγειο πολυ μεγαλων διαστασεων!

Το ηχομονωτικο που εβαλες εκανε δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Υδροψυξη και παλι ομως θα εχεις καποια φανακια για το ψυγειο!

Εντελως αθορυβο μπορεις να το κανεις μονο με ψυγειο πολυ μεγαλων διαστασεων!

Το ηχομονωτικο που εβαλες εκανε δουλεια?

Το ηχομονωτικό βοήθησε στην απορρόφηση των υψηλών συχνοτήτων (στο τσίριγμα που βγάζουν τα περισσότερα μικρά ανεμιστηράκια), όπως έλεγαν εξ' άλλου και οι προδιαγραφές του. Όταν όμως δουλεύει το 12άρι, ο θόρυβος που κάνει ο αέρας καθώς περνάει από τις πίσω γρίλιες του PC δεν παλεύεται με τίποτα...

Βασικά, αυτό είναι που θέλω να αποφύγω. Αυτές τις ηλίθιες τις γρίλλιες. Σε ένα παλιό full tower που είχα, τις είχα κόψει! Πραγματικά, εκτός από το ενδεχόμενο να βάλει κάποιος ηλίθιος το χέρι του στον ανεμιστήρα, δεν νομίζω ότι έχουν οποιαδήποτε άλλη πρακτική χρησιμότητα. Αλήθεια, και τα ψυγεία έχουν τέτοιες γρίλιες, που παράγουν τόσο θόρυβο;

Με δεδομένο ότι δεν θα κάνω overclock (το έχω παρατήσει εδώ και χρόνια το σπορ) αλλά και του ότι ενδιαφέρομαι να ψύξω επεξεργαστή, chipset και κάρτα γραφικών, περίπου πόσα χρήματα θα μου προτείνατε να επενδύσω σε ένα σύστημα watercooling; Δυστυχώς, δεν εμπιστεύομαι αρκετά τον εαυτό μου για να φτιάξω ένα μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Mε 200-250 ευρω ισως και λιγοτερα τα ψυχεις ολα αυτα που λες!

Και θα εχεις και ενα πολυ καλο hοmemade watercooling!

Μην νομιζεις στο στησιμο τον ιδιο μπελα εχουν με ενα ετοιμο οποτε δεν εχει καμια διαφορα!

Ισα ισα που τα ετοιμα ειναι και πιο ακριβα!

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστεύω οτι αξίζει να δώσει κάποιος τόσα λεφτά επειδή τον ενοχλεί ο 12άρης από τον θόρυβο στις γρύλιες. Χαμήλωσε τις στροφές, κόψε τις γρύλιες και είσαι τζετ. Μόνο αν το pc παρουσιάσει κολλήματα από θερμοκρασία να αρχίσεις να ψάχνεσαι. και 55 βαθμοί καλοί είναι αφου δεν σε ενδιαφέρει το o/c.

Το πιο αθόρυβο pc είναι αυτό που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο :016:

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστεύω οτι αξίζει να δώσει κάποιος τόσα λεφτά επειδή τον ενοχλεί ο 12άρης από τον θόρυβο στις γρύλιες. Χαμήλωσε τις στροφές, κόψε τις γρύλιες και είσαι τζετ. Μόνο αν το pc παρουσιάσει κολλήματα από θερμοκρασία να αρχίσεις να ψάχνεσαι. και 55 βαθμοί καλοί είναι αφου δεν σε ενδιαφέρει το o/c.

Το πιο αθόρυβο pc είναι αυτό που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο :016:

Κι επίσης, το ακόμα πιο αθόρυβο PC είναι αυτό που είναι κλειστό! :D

Εν πάση περιπτώσει, ψήνομαι εδώ και αρκετό καιρό να περάσω στο watercooling, οπότε θα το ψάξω λίγο περισσότερο το θέμα - στο κατάλληλο subforum, φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.