Jump to content



Άρνηση εγκατάστασης


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, προσπαθώ να εγκαταστήσω σε καινουργιο η/υ winxp και επιμένει να κολλάει στο 17%

απο εκεί και πέρα

μου βγάζει οτι δεν βρίσκει καποιο dll αρχείο.

Όλα τα κομμάτια είναι ολοκαίνουργα,Τα drive είναι lg dvd και dvdr το άλλο.

Μητρική Gigabyte nforce 4,κάρτα γραφικών 6600 gigabyte,δίσκος 120sata Wd.Cpu 64bit 3.2, 2x512 ddr elixir

Έχω δοκιμάσει ξεχωριστά τα drive και στον άλλον controller,άλλα drive 1 nec dvdr 1 liteon dvd,καλώδια άλλα,win xp με sp

και χωρίς,ελληνικά αγγλικά,φίλου μου άλλα win xp,τίποτα πάντα δεν βρίσκει κάποιο dll.Έχω δοκιμάσει και με την 1 μνήμη αλλά τίποτα

Παιδιά βοήθεια θα τρελλαθώ. :120:

Link to comment
Share on other sites

Τα ΧΡ ειναι γνησια ή καποια αντιγραφη?

Μια κακη εγγραφη ειναι αρκετη να προκαλεσει κατι τετοιο.Θα σου πω ομως οτι επαθα το ιδιο με αυτη την μαρκα μνημης (οπου βλεπω elixir κατι με πιανει) και θα προτεινα να δοκιμασεις και με καποια αλλη, ειδικα αν σου το κανει με γνησιο δισκακι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δοκιμάσει και με άλλο cd και σου έκανε το ίδιο, τότε το πρόβλημα είναι hardware. Motherboard ή μνήμες.

Το ίδιο είχα και εγώ. Δεν μου αντέγραφε το dsound3d.dll. Με τίποτα όμως λέμε. Τι άλλα cd είχα δοκιμάσει, τι είχα αφήσει μόνο τον σκληρό και την κάρτα γραφικών, τι δεν ξέρω και εγώ τι, δεν γινόταν τίποτα. Ευτυχώς, αν πατούσες ignore η εγκατάσταση συνεχιζόταν κανονικά ως τέλος και δεν παρουσίαζαν προβλήματα τα windows (σίγουρα πάντως δεν είχα περαστεί σωστά 100%). Είχα φάει τον κόσμο και στο internet μήπως βρω λύση, αλλά λίγα ως ελάχιστα είχα βρει και όλοι λέγαν για μητρική ή μνήμες.

Το πρόβλημα εξαφανίστηκε με την αλλαγή μητρικής και μνημών. Ποιο από τα δύο έφταιγε δεν θα μάθω ποτέ (υποψιάζομαι ότι ήταν οι μνήμες). Αυτό που ξέρω ήταν ότι εκτός από αυτά τα δύο, το σύστημα ήταν το ίδιο, το cd εγκατάστασης το ίδιο και η εγκατάσταση έγινε μια χαρά!

Αν μπορούσες να δοκιμάσεις με ένα από τα δύο dimmάκια κάθε φορά, ίσως κάτι κατάφερνες. Ή με διαφορετικές μνήμες. Αλλιώς δεν ξέρω, καλή τύχη εύχομαι!

Όλα αυτά ξαναλέω με την προϋπόθεση ότι το cd είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Το χω πάθει και εγώ.Τσεκαρε το σιντι. Μηπως είναι βρόμικο ή γρατσουνισμένο.

Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά cd με winxp.Τίποτα θα το πάθω το εγκεφαλικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ΧΡ ειναι γνησια ή καποια αντιγραφη?

Μια κακη εγγραφη ειναι αρκετη να προκαλεσει κατι τετοιο.Θα σου πω ομως οτι επαθα το ιδιο με αυτη την μαρκα μνημης (οπου βλεπω elixir κατι με πιανει) και θα προτεινα να δοκιμασεις και με καποια αλλη, ειδικα αν σου το κανει με γνησιο δισκακι.

Έχουν δοκιμαστεί και τα 2 είδη, τίποτα, και τα 2 είναι δοκιμασμένα σε άλλα συστήματα δουλεύουν κανονικά.

Και έγω προς τη μνήμη καταλήγω, έχω 1 kingston 333mhz κάνει για τον 64βιτο :087:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δοκιμάσει και με άλλο cd και σου έκανε το ίδιο, τότε το πρόβλημα είναι hardware. Motherboard ή μνήμες.

Το ίδιο είχα και εγώ. Δεν μου αντέγραφε το dsound3d.dll. Με τίποτα όμως λέμε. Τι άλλα cd είχα δοκιμάσει, τι είχα αφήσει μόνο τον σκληρό και την κάρτα γραφικών, τι δεν ξέρω και εγώ τι, δεν γινόταν τίποτα. Ευτυχώς, αν πατούσες ignore η εγκατάσταση συνεχιζόταν κανονικά ως τέλος και δεν παρουσίαζαν προβλήματα τα windows (σίγουρα πάντως δεν είχα περαστεί σωστά 100%). Είχα φάει τον κόσμο και στο internet μήπως βρω λύση, αλλά λίγα ως ελάχιστα είχα βρει και όλοι λέγαν για μητρική ή μνήμες.

Το πρόβλημα εξαφανίστηκε με την αλλαγή μητρικής και μνημών. Ποιο από τα δύο έφταιγε δεν θα μάθω ποτέ (υποψιάζομαι ότι ήταν οι μνήμες). Αυτό που ξέρω ήταν ότι εκτός από αυτά τα δύο, το σύστημα ήταν το ίδιο, το cd εγκατάστασης το ίδιο και η εγκατάσταση έγινε μια χαρά!

Αν μπορούσες να δοκιμάσεις με ένα από τα δύο dimmάκια κάθε φορά, ίσως κάτι κατάφερνες. Ή με διαφορετικές μνήμες. Αλλιώς δεν ξέρω, καλή τύχη εύχομαι!

Όλα αυτά ξαναλέω με την προϋπόθεση ότι το cd είναι εντάξει.

Τό ίδιο φοβάμαι και εγώ, να σκεφτείς το pc πρέπει να πάει Πάτρα και είναι ακόμα εδώ

Link to comment
Share on other sites

πατώντας browse, μπορείς να δείς τα optical drives σου?

Μήπως "χάνονται" ?

Αν όχι, μπορείς να εντοπίσεις το συγκεκριμένο αρχείο?

Αποτι θυμάμαι δεν έχει επιλογεί για browse, δεν νομίζω να χάνονται τα drive γιατι όταν του βάλω άλλο δισκάκι με xp το ψάχνει και αυτό αλλα βέβαια δεν το βρίσκει πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Παέι πίσω όπως ήρθε μητρική αλλα και 1 μνήμη.Όλα τα κουφά σήμερα συμβαίνουν,με τα χίλια βάσανα εκανα εγκατάσταση με 1 μνήμη.Φτίαχνω λίγο τα win σε restart τετέλεστε.Θέλουν λέει επιδιόρθωση, ξανά το cd μέσα τώρα ούτε format δεν αφηνεί να κάνω, μπλέ οθόνη και κάτι ακαταλβίστικα.Μόνο 1 bios διακρίνεται

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα μνήμης , το έχω πάθει και εγώ.... άσε μόνο ένα αν έχεις 2 -3 πάνω στην μητρική ή δοκιμάσε κάποιο άλλο. Οι Elixir έχουν γενικά προβλήματα , με elixir την πάτησα και εγω... 99% σου λέω αυτό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα μνήμης , το έχω πάθει και εγώ.... άσε μόνο ένα αν έχεις 2 -3 πάνω στην μητρική ή δοκιμάσε κάποιο άλλο. Οι Elixir έχουν γενικά προβλήματα , με elixir την πάτησα και εγω... 99% σου λέω αυτό είναι...

Σωστός 200% αυτή είναι.Είχα 2 επάνω δοκιμάζοντας τες μια μια βρήκα τον ένοχο αλλα πάνω στη φούρια μου έβαλα πάλι τη χαλασμένη μέσα στο pc :053: .

Την υποτιθέμενη χαλασμένη την τύλιξα και την ετοίμασα για αλλάγή, σήμερα το πρωί είχα την ιδέα να τη δοκιμάσω στον δικό μου υπολογιστή. :024: .Την βάζω πάνω και δούλευε ρολόι, βγάζω αυτή που είχα αφήσει στο καινούργιο pc ως καλή και την δοκιμάζω στο δικό μου και αυτή, τίποτα έκανε συνέχεια restart. :119:

Βάζω τη σωστή στο καινούργιο ολα καλά μέχρι ΄τωρα,απο εκεί γράφω...

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε τες και τις 2 τώρα που είναι νωρίς για να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και στο μέλλον.

Μιας και το θέμα λύθηκε , κλειδώνει εδώ. Για περισσότερες πληροφορίες περι μνημών μπορείτε να απευθυνθείται στην αντίσοιχη κατηγορία. Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.