Jump to content



Tροφοδοτικα κ Vcore


Jason1442169106

Recommended Posts

Μολις συνδεσα στον υπολογιστη μου 2ο τροφοδοτικο.Τωρα εχω ενα 400watt που τροφοσοτει τη μητρικη κ ενα 300watt να τροφοδοτει dvdrom,dvdrw,σκληρο κ 5 ανεμιστηρια.Ολο αυτο το εκανα για να μην πεφτει το Vcore οταν ζοριζω το cpu.Κ ομως!παλι τα ιδια!Κανονικα τα βολτ πρεπει να ειναι 1,39 ομως οταν ζοριζεται πεφτει 1.36 συμφωνα με motherboard monitor.Που οφειλεται?Οχι οτι με καιει ιδιαιτερα αλλα παιδευομουνα με το 2ο τροφοδοτικο κ κριμα ειναι να μη δω αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω,χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι αυτό συμβαίνει διότι η cpu τροφοδοτείται από την 3.3 γραμμή. Όλα αυτά που έβαλες στο δεύτερο τροφοδοτικό παίρνουν ρεύμα από την δωδεκάρα οπότε είναι λογικό να έχεις ακόμα την ίδια πτώση με πριν. Αν συνδέσεις στη μητρική άλλο τροφοδοτικό με περισσότερα watt στην 3.3 και στην 5 ίσως δεις καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Και το PSU τέρας να είχες, με γραμμές 100% stable ( ούτε 0,001% διακύμανση ), πάλι δεν θα είχες σταθερή τάση στην CPU.

Επίσης ένα ρόλο στην σταθερότητα του Vcore παίζει και η εκάστοτε μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Και το PSU τέρας να είχες, με γραμμές 100% stable ( ούτε 0,001% διακύμανση ), πάλι δεν θα είχες σταθερή τάση στην CPU.

Επίσης ένα ρόλο στην σταθερότητα του Vcore παίζει και η εκάστοτε μητρική.

Σωστός, και μάλιστα άν έχεις ASUS τότε μάλλον η μητρική φταίει και θέλει mod

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται καποια μητρικη να τροφοδοτει CPU απο τα 3.3V ποιο παλια απο τα 5V τωρα σχεδον ολες απο τα 12V.Δευτερο τροφοδοτικο πολυ λιγο βοηθαει καθως ανεμιστηρια dvd και σκληρος δεν εχουν τοσο μεγαλη καταναλωση αντε ο σκληρος την στιγμη που ξεκιναει το PC.Σε οσες μητρικες εχω μετρησει με το πολυμετρο το VCore κατα την διαρκεια που ειναι το PC σε full load ειναι ακινητο ασχετος τη λεει το MBM.Παντα υπαρχει διαφορα με το idle VCore απο το full load και ειδικα στις P4 motherboard αφου ετσι εχει σχεδιαστει απο την Intel και στις μητρικες της Asus λιγο παραπανω απο οτι επρεπε αλλα δινεις λιγο παραπανω VCore ωστε στο load να εχεις το VCore που θες γιατι αυτο μετραει κι ολας οχι το VCore σε idle κατασταση........

Link to comment
Share on other sites

H μητρικη μου ειναι Abit.Thanks παιδια.Παντως πιστευω οτι ελαφρυνα το εργο του 400watt που δεν το εμπιστευομαι κ πολυ!Ειναι power innovator κ ηρθε μαζι με το καινουριο μου κουτι.

Επειδη εχω διαβασει τα threads σχετικα με την τοποθετηση του δευτερου τροφοδοτικου κ ειδα οτι συζητηθηκε αρκετα εχω να πω οτι ηταν πολυ ευκολη κ δε με προβληματισε.Το μονο που χρειαστηκε ηταν να ενωσω τα πρασινα κ ανοιγουν κ κλεινουν ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κιολας να μετρησεις με πολυμετρο μηπως το mbm κανει λαθος μετρηση... Στον barton που ειχα δε μετραγε σωστα! Στα καινουρια mobo συνηθως μετραει σωστα αλλα με ενα πολυμετρο θα ξερεις ποσο ειναι ακριβως αν το μετρησεις!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ιάσονα μιας και το έχεις κάνει για δώσε μία φωτογραφία αν μπορείς από τη σύνδεση των πρασίνων .Αυτό που ενδιαφέρει να δω είναι αν τα τροφοδοτικά αμφότερα είναι επιστρέψιμα -σε κακιά στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

H αδερφη μου εχει παρει την ψηφιακη μαζι της!Αυριο ομως θα ποσταρω τις φωτογραφιες που θες schumifer.Η μονη επεμβαση που εχω κανει παντως ειναι ενα μικρο ξυσιμο στη μονωση του πρασινου καλωδιου απ το 400αρι με πολυ κοφτερο μαχαιρι.Αν θες να το επιστρεψεις μαλλον δεν θα το παρατηρησουν καν! :)

Τωρα εβαλα το σκληρο to dvdrw και to dvdrom παλι στο 400αρι κ χρησιμοποιω το 2ο τροφοδοτικο για να ανοιγοκλεινω τα ανεμιστηρια αναλογα αν ζοριζω τον υπολογιστη για να ησυχαζω.Μου ειχε παρει τα αυτια το ρημαδι!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και πατεντούλα που δεν θα χρειαστεί το παραμικρό πείραγμα των τροφοδοτικών.

Παίρνεις τρία βύσματα ATX 20pin ( ένα αρσενικό και δύο θηλυκό ).

Και κάνεις το εξής.

Ενώνεις κανονικά ( τα cables ) του ενός θηλυκού στο αρσενικό.

Στο άλλο θηλυκό βάζεις μόνο ένα cable, το οποίο το ενώνεις με το πράσινο του άλλου θηλυκού ( που πηγαίνει στο αρσενικό ).

Έτσι έχεις βραχυκυκλώσει πλέον τα δύο πράσινα cables των PSUs δίχως το παραμικρό πείραγμα των PSUs.

Εικόνα της στιγμής για επεξήγηση:

doublexpsunomodatall3nd.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω 20πινο θηλυκο ομως..καλο αυτο που λες παντως..schumifer στην πρωτη φωτο φαινεται μια προεκταση του πρασινου το 2ου τροφοδοτικου που εχω τυλιξει γυρω απο το σημειο που εχω κοψει τη μονωση στο πρασινο του βασικου τροφοδοτικου.στη δευτερη φωτο (δεν τα παει καλα η ψηφιακουλα μου με τα κοντινα..) δεν φαινεται καθολου καθαρα αλλα εχω ξετυλιξει το συρμα της προεκτασης απο το πρασινο του βασικου κ αχνοφαινεται το κοψιμο της μονωσης.Τεσπα εγω παντως πιστευω πως δεν θα το παρατηρουσαν ειναι πολυ λιγο κομμενο.

Τιγκα στο καλωδιο το pc μου

post-2023-1442174065,0435_thumb.jpg

post-2023-1442174065,0775_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για θηλυκό ATX:

1) OEM { δεν θυμάμαι κάπου μου είχε πεί από την MGE ότι μπορώ να παραγγείλω όσα θέλω )

2) Από παλιές άχρηστες mobo μας

3) Μπορείς αν δεν βρείς θυληκό ATX να χρησιμοποιήσεις καλώδια και να τα κάνεις solder.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.