Jump to content


Είναι καλές;;;


Recommended Posts

Πώς σας φαίνονται αυτες οι μνήμες (τιμή,επιδώσεις κτλ);

http://www.axd.gr/product_info.php?cPath=1_16&products_id=2588

Είναι καλές; Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω. 2χ256. Γιατί δε περιβάλλονται από ψύχτρα? Αν έχετε να μου προτείνετε καμιά καλή μάρκα. Δε θέλω τίποτα υπερβολικό που να ξεπερνά τα 150euro. Αν υπάρχει και κανα url θα βοηθούσε. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά τους καλές είναι.Δεν έχουν ψύκτρα γιατί πολύ απλά είναι η value σειρά.Μπορείς πάντως να αγοράσεις ψύκτρες και να τις τοποθετήσεις εσύΣτα ίδια περίπου χρήματα μπορείς να αγοράσεις Kingston Value.

Link to comment
Share on other sites

Από επιδώσεις όλες οι DDR400MHz είναι το ίδιο;Κατά πόσο τα timings παίζουν ρόλο;Δηλαδή οι corsair σε σχέση με τις Kingston έχουν τις ίδιες επιδώσεις και η διαφορά τους είναι μόνο στο κατά πόσο αντεχούν στο o/c οι μεν απ' τις δε?Θέλω να πάρω αξιόπιστες μνήμες, ας μην είναι και"η χαρά του overclocker" αλλά μην είναι και εντελώς δύσκαμπτες σαν "πέτρα". Μια καλή αγορά θέλω να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Hmm,τι να σου πω...k οι δυο μνήμες που αναφέρεις είναι απ τα κορυφαία μοντέλα τις κάθε εταιρίας.Εγώ πάντως έχω μια αδυναμία στις Kington.A,k τα timings παίζουν μεγάλο ρολο.Ειδικά το cl.(k οι 2 μνήμες που αναφέρεις έχουν 2cl)Πάντως αν θυμάμαι καλά οι Hyperx δουλεύουν λίγο πιο κάτω από τα 400)

Link to comment
Share on other sites

τα 3.2 volt που θελουνε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για να δουλεψουνε ανθρωπινα οι μνημες τα προσεξες?? Εισαι διατεθειμενςο να τα δωσεις?? Αν δεν δωσεις ρευμα μην τις παρεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγοράζεις καλύτερα 1χ1GB(Kingston)!!! για φαντάσου 4χ1GB τι θα γίνετε!! Θα έχεις PC ως το 2009 άνετα!! απο όλα τα άλλα είσαι ΟΚ!! Μόνο που θα σου πρότεινα κανέναν Maxtor Dinamond PLUS 10 σε SATA version κατα προτίμηση 250/300GB! Με 16MB CACHE αλλα άν θες κάτι ακόμα ποιο γρήγορο τότε πάρε SATA2 controller NCQ και κανεναν δίσκο NCQ και είσε OK!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλα άν θες κάτι ακόμα ποιο γρήγορο τότε πάρε SATA2 controller NCQ και κανεναν δίσκο NCQ και είσε OK!!!

1) εξηγησε μου σε παρακαλω που ειδες οτι ο sata2 σκληρος ειναι πιο γρηγορος απο τον sata. Εχεις? Εχεις διαβασει κανα συγκριτικο, οπου το sata2 μοντελο σκληρου "ριχνει" στο sata1???

2) Γιατι του λες να παρει SATA2 controller, την στιγμη που οι sata2 σκληροι α)μπαινουνε σε SATA1,

β) ακομα δεν θα δει διαφορα μιας που ειναι οι ιδιοι σκληροι σε διαφορετικο interface, και

γ) οταν αναβαθμισει στην επομενη μητρικη οπου ΕΛΠΙΖΕΙΣ οτι το sata2 θα εχει καμμια βελτιωση της προκοπης, ετσι κι αλλιως θα εχει sata 2 απο μονη της οποτε ο controller μαλλον ακλαφτος θα παει. Που πιστευεις οτι θα χρησιμευσουν τα 40-50 ευρω που του προτεινες να δωσει?

Link to comment
Share on other sites

Oυσιαστικά το οφελος από το SATA2 είναι η υποστήριξη NCQ.

Aλλά ρε παιδιά, μνήμες ζητάει το παιδί που να κλοκάρουν. Τι σχέση έχουν τα 1GB με overclocking και οι SATA2 με τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Oυσιαστικά το οφελος από το SATA2 είναι η υποστήριξη NCQ.

Aλλά ρε παιδιά, μνήμες ζητάει το παιδί που να κλοκάρουν. Τι σχέση έχουν τα 1GB με overclocking και οι SATA2 με τις μνήμες.

Καλά λες! Ακόμα δεν έχουν αναπτυχτεί οι SATA2 αλλά έτσι δεν έκαναν και οι SATA τους 1ους 5μήνες με τους EIDE η κάνω λάθος?! :104:

Link to comment
Share on other sites

Καλά λες! Ακόμα δεν έχουν αναπτυχτεί οι SATA2 αλλά έτσι δεν έκαναν και οι SATA τους 1ους 5μήνες με τους EIDE η κάνω λάθος?! :104:

Tι έγινε δηλαδή με τους S-ATA1 και τους EIDE? ίδιες επιδόσεις έχουν. Το όφελος από το Sata είναι... τα καλωδιάκια που είναι πολύ λεπτά και μαζεύονται εύκολα, άντε και το γεγονός οτι ένας δίσκος αντιστοιχεί σε ένα κανάλι οπότε δεν έχεις τον περιορισμό ταυτόχρονου read/write. Αλλά σαν δίσκοι, σαν μηχανισμοί έχουν τις ίδιες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Tι έγινε δηλαδή με τους S-ATA1 και τους EIDE? ίδιες επιδόσεις έχουν. Το όφελος από το Sata είναι... τα καλωδιάκια που είναι πολύ λεπτά και μαζεύονται εύκολα, άντε και το γεγονός οτι ένας δίσκος αντιστοιχεί σε ένα κανάλι οπότε δεν έχεις τον περιορισμό ταυτόχρονου read/write. Αλλά σαν δίσκοι, σαν μηχανισμοί έχουν τις ίδιες επιδόσεις.

Αλλο ενα off topic:

E πως τα ισοπεδωνεις ολα?!?!?! Γλυτωνεις και το jumperaki για το master/slave.

Επανασταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πάρω τις ocz θα τις πάρω από multirama.Για να καταλάβω, αν τις πάρω και τις συνδέσω και ανοίξω το pc δε θα δουλεύουν καλά?Δηλαδή θα πρέπει από τη μητρική να δώσω extra ρεύμα για να δουλέψουν?Αν η μητρική μου το δίνει αυτό το ρεύμα γιατί όχι?Βασικά το δίνει; Διαφορά έχουν από kingston σε επιδώσεις, ή τσάμπα τα διπλά λεφτά???

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε, δικη μου αποψη... ΜΗΝ τις παρεις τις VX. Φυσικα και θα δουλεψουν μια χαρα αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο... Το ζητουμενο ειναι να δικαιολογησεις οτι εσκασες 250 ευρω! 1) Δεν θα τις δουλεψεις εκει που πρεπει και θα πανε χαμενα τα διπλα λεφτα.... ή 2) Θα ταλαιπωρηθεις μεχρι να τις κανεις να δουλεψουν εκει που πρεπει...

Διαλεγεις ποιο απο τα 2 σου κανει.

Ξαναλεω... 3.2 Volt (MINIMUM) ΚΑΙ ΕΞΤΡΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΝΑ ΤΙΣ ΦΥΣΑΕΙ για να σκεφτεσαι οτι... "αξιζει να τις προτιμησω"

Link to comment
Share on other sites

Αν προτιμήσω να πάρω kingston 2x1024 είναι καλή επιλογή?Τα ίδια λεφτά θα μου 'ρ8ει μόνο που θα έχω αρκετά περισσότερη ram. Πες μου αν είναι να προσέξω κάτι, κανα τσιπάκι πριν την πάρω πχ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.