Jump to content



Προβλημα με Gigabyte Ga-7N400-L


SoulRiver

Recommended Posts

Εδω και κανα μηνα περιπου με τον καινουργιο sempron υπαρχει ενα προβλημα και σημερα ειπα να ρωτησω μπας και βρουμε καμια λυση.

Η μητρικη λεει πως σηκωνει κανονικα τουσ sempron αλλα οταν τον εβαλα , μου τον εβλεπε ως ΑΧΡ 2100+.Κατεβασα το τελευτεο BIOS της εταιριας και κατευθειαν αναγνωρίστικε ως Sempron 3000+.Ωραια σκεφτηκα και μπαινω στο BIOS να δω τo FSB κτλπ , ολα οκ βγαινω λοιπον απο το BIOS χωρις να εχω αλλαξει τιποτα , αλλα πατησα Save & Exit.Κι ομως ο επεξεργαστης αναγνωριζοταν παλι ως ΑΧΡ 2100+...

Συμφωνα με τα τεστ που εκανα , μολις flasharo το bios αναγνωριζει σωστα τον επεξεργαστη, μολις μπω στο Bios αμα πατησω Save & Exit ειτε κανω , ειτε δεν κανω καποια αλλαγη ,το γυρναει παλι σε ΑΧΡ 2100.Αν βγω χωρις σωσιμο των ρυθμίσεων δεν υπαρχει προβλημα.

Η εταιρια μου απαντησε (1) να κοιταξω τα διακοπτακια που εχει η mobo να ειναι ολα στο Auto αλλα αυτο το εχω κανει ηδη και (2) να κανω ενα "Load Optimized Defaults" το οποιο ακομα δεν το δοκιμασα γιατι δεν βλεπω πως θα διορθώσει κατι και μετα θα πρεπει να ξανακανω τις ρυθμίσεις και βαριέμαι :D

Αν καποιος ξερει κατι η θελει να προτινει κατι ας βοηθήσει γιατι ειναι κουραστικο να πρεπει να κανεις update το bios καθε φορα που θες να αλλαξεις κατι :/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.