Jump to content



PSU NEEDED?


aris-the-wild-tweaker

Recommended Posts

Μου φαινεται οτι χρειαζομαι τροφοδοτικο.Αυτο που εχω ειναι ενα μουφα 350Watt.Συμφωνα με τους PSU Calculators το συστημα μου εχει 320Watt καταναλωση χωρις Overclocking και με overclocking πολυ παραπανω.Για αυτο φοβαμαι πως με κοβει πανω απο 1.625VCore + 2750Mhz.Και η 12αρα γραμμη ειναι χαμηλα.11.4-11.4 idle και 11.1 και κατω περιπου full load(δεν θυμαμαι).Μαλλον χρειαζομαι αλλαγη.Τι λετε?

Aν χρειαζομαι αλλαγη μαλλον θα παω σε OCZ,Forton ή Tagan.Τελος παντων θα βρω κατι.Το θεμα ειναι αν χρειαζομαι.

Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν εχεις προβλημα....γιατι οι περισσοτεροι winch εκει πανε....αλλα νομιζεις οτι εχεις προβλημα διοτι οι psu calcs λενε χαζομαρες......!Aμα δεν βαλεις πολυμετρο μην αλλαξεις τιποτα...!Δηλαδη τι εννοεις σε κοβει?Οτι ηθελες να πας στα 3γιγα με αερα?Με ποιο προγραμμα τα βλεπεις αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην δεν εχω winnie,εχω Newcastle.Η φαση ειναι οτι ενω παω 2700@1.6V(1.5 Default) αλλα για λιγο πιο πανω δεν παει ουτε με 1.7V.Και λιγο πιο πανω.Και μαλιστα κανω oc μεσω Win γιατι μεσω BIOS@1.6V 2700 δεν μπαινει Win και μπαινω στα 2650 και το ανεβαζω και ειμαι και πολυ σταθερος(δεν το ελενξα και πολυ).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας thanks για τη Βιβλο για τα θετικα σου σχολια.

Πρεπει ομως να καταλαβετε οτι το προγραμμα αυτο αφενος οτι θελει πολυ χρονο αφετερου γραφεται βιαστικα απο εμενα οποτε εχει καποιες παραλειψεις στις οδηγιες, γραμματικα λαθη ΟΚ ενα ζευγαρι ματια εχω δε μπορω να τα κανω ολα μονος.

Δευτερον απορω πως δεν σου εχει τιναχτει το συστημα εντελως...

Κανεις μεγαλο εγκλημα με τετοιο PSU μια και πουσαρεις το συστημα σου.

Παρε ενα πολυμετρο και σιγουρεψου για τις πραγματικες ενδειξεις διοτι κατω απο 11.6V πολυμετρημενα δεν ξεκιναει η πλειοψηφια των σκληρων οποτε ψυλιαζομαι να δειχνει μουφες το προγραμμα της μητρικης.

Οσο για τον PSU Estimator της Bible θα τον μονταρω κι αλλο LOL σημερα εκλεψα κι αλλο υλικο LOL... :116:

Eχε υποψιν οτι το καλο και ποιοτικο PSU δινει λιγοτερο σημα προς θορυβο απο ενα μετριο και ποσο μαλλον απο ενα ποιοτικο.

Eχω δωσει αναλυτικες φωτο στον "Οδηγο αναφορας" κι οδηγιες πως πολυμετραμε το καθετι οπως κι ενα link για μια συζητηση στο δικο μας forum περι PSU.

Προτεινω Εnermax αυτο εχω κι εγω.

Estimator για 939 δεν προκειται να βγει μια και δεν εχω 939 κι ουτε θα αγορασω.

Για να βγαινουν ειδικοι Estimators θα πρεπει να εχω τουλαχιστον ενα επεξεργαστη απο καθε παρτιδα αρα χοντρα εξοδα και δεν εχω χρημα για σπαταλη.

Οποτε μπορεις να χρησιμοποιεις τον General CPU Speed Estimator που κανει για καθε επεξεργαστη απο τον 286 εως και τον 986..

Kλεινοντας περι εκθετη:

Μαθε να κρατας σημειωσεις και πινακες με MSFs, Vcores/Vdimms (αν ψαχνεις τα ορια μνημης).

Θα σε αποζημιωσει αφανταστα και θα κανεις γρηγορο κι επιτυχες O/c χωρις να κουραζεσαι και χωρις να εχεις αναγκη κανεναν ακομη κι εμενα δε θα χρειαζεσαι.

Το προγραμμα αυτο σχεδιαστηκε για τον σκοπο αυτο.

Στο μονο που πλεονεκτω απο ολους σας (προσωρινα) ειναι οτι μια κι ειμαι ο δημιουργος του ξερω το καθετι για το τι κανει.

Συν τω χρονω θα με φτασεις κι εσυ κι ισως να με ξεπερασεις (γιατι οχι??) :001:

Link to comment
Share on other sites

Oταν με καλο τελειώσουν οι εξετασεις θα παρω ενα 500+W για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για παντα.Και τοτε θα ξεκινησω σωστο overclocking.11.9 εχει μεσα απο BIOS και μετα οταν μπαινω Win μεσω ASUS PROBE που περνει τιμες απο BIOS ~11.3.Για πολυμετρησεις και τετοια χρειαζομαι πολυμετρο.Μετα τις εξετασεις ισως αρχισω και εγω να πολυμετρω τις τασεις.

Παντα κραταω σημιώσεις msf - vcore.Τωρα δεν πολυασχολουμε.Θα προσπαθησω να βρω μια σχεση αναμεσα σε MSF-Vcore και που ξερεις ισως φτιαξω εγω ενα 939 fsb estimator(λεω να αρχισω λιγο προγραμματισμο)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.