Jump to content



PSU NEEDED?


aris-the-wild-tweaker

Recommended Posts

Μου φαινεται οτι χρειαζομαι τροφοδοτικο.Αυτο που εχω ειναι ενα μουφα 350Watt.Συμφωνα με τους PSU Calculators το συστημα μου εχει 320Watt καταναλωση χωρις Overclocking και με overclocking πολυ παραπανω.Για αυτο φοβαμαι πως με κοβει πανω απο 1.625VCore + 2750Mhz.Και η 12αρα γραμμη ειναι χαμηλα.11.4-11.4 idle και 11.1 και κατω περιπου full load(δεν θυμαμαι).Μαλλον χρειαζομαι αλλαγη.Τι λετε?

Aν χρειαζομαι αλλαγη μαλλον θα παω σε OCZ,Forton ή Tagan.Τελος παντων θα βρω κατι.Το θεμα ειναι αν χρειαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα αφου δεν τα εχεις καψει ολα ακομα παλι καλα,με μουφα 350W PSU δεν κανουμε overclock στα 2750.Η μητρικη οταν πεφτουν τα +12V για να ισορροπησει αυξανει το VCore που δινει στον CPU ωστε να τον τροφοδοτει με την απαιτουμενη ισχυ.............

Το πρωτο θυμα μαλλον θα ειναι ο σκληρος δισκος απο τα 11.1V η A8V βεβαια μετραει λιγο χαμηλο τα +12V αλλα χαλαρα εισαι στα 11.4-11.6 οταν γραφει 11.1..........

Link to comment
Share on other sites

Και oc να μην κανεις και παλι το χρειαζεσαι. Ποτε δεν ξερεις με το μουφα τροφοδοτικα. Θα γινει ενα τσαφ μια στιγμη και μετα θα κλαις! Λαβε υποψην σου επισης οτι τα 350W που λεει οτι ειναι το τροφοδοτικο σου ειναι ονομαστικα. Τα πραγματικα ειναι χαμηλοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες συσκευές έχεις επάνω???Τέλος πάντων εγώ θα σου πρότεινα Fortron/Antec/Chieftec /Zalman πάρε 400W απο το πλαίσιο

το Antec θα το βρείς μόνο στα Msystems

Επίσης στο Msystems έχει HEROICHI

Ότι και να πάρεις καλό είναι :099: !

Link to comment
Share on other sites

Εχω UPS και δεν νομιζω να καει.Ομως τα 11.1 ειναι πολυ λιγα οντως.Ασε που το Vcore κανει οτι γουσταρει σε full mode(μπορει να φταιει η μητρικη δεν ξερω).Μαλλον θα παρω UPS μετα τις εξετασεις,αλλα δεν ξερω να το συνδεσω οποτε μαλλον θα "φαω καπελο" για να το συνδεσουν :(

Link to comment
Share on other sites

Εχω UPS και δεν νομιζω να καει.Ομως τα 11.1 ειναι πολυ λιγα οντως.Ασε που το Vcore κανει οτι γουσταρει σε full mode(μπορει να φταιει η μητρικη δεν ξερω).Μαλλον θα παρω UPS μετα τις εξετασεις,αλλα δεν ξερω να το συνδεσω οποτε μαλλον θα "φαω καπελο" για να το συνδεσουν :(

Το οτι εχεις UPS δεν το εμποδιζει σε τιποτα το PSU να καει και να σου παρει τον υπολοιπο υπολογιστη το VCore στην A8V ειναι απολυτα σταθερο γιατι ειχα και εγω και το εχω μετρησει αρκετα αλλα αν παιρνει η μητρικη 11.2V τη περιμενεις να κανει δηλαδη?

Οπως ειπα και πριν με 11.2V θα χαλασει αρχικα ο δισκος και ισως καποια στιγμη οταν ζωριζεται το PSU να σκασει ισως παιρνοντας μαζι και το υπολοιπο PC........

Link to comment
Share on other sites

Με ενα Enermax NoiseTaker με τα 485watt πιστευω οτι θα εισαι ΟΚ και με το παραπανω:D:p

Eξαρτάται πόσες συσκευές θα έχεις! μήν το παραγεμίσεις ώπος τον P3700XT (Τον δικόμου) :032:

Μία ερώτηση : πώς βάζετε τα πρόσωρα κάτω ακριβός απο το γράμμα???? θέλω να βάλω και εγω.... :005:

Link to comment
Share on other sites

Ο φτηνιάρης της παρεάς θα προτείνει την προσθήκη ενός καλού 300αριού όπως ΗΕΚ ή Φόρτρον στα 30 ευρώ περίπου και χαλάρωσες οικονομικά.Το νέο στη μητρική το παλιό στα drives και στα τριγύρω και.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.