Jump to content



Αφαιρεση παλιας Θερμοαγωγιμης παστας


SoulRiver

Recommended Posts

Για το πως πρεπει να βαλουμε την νεα παστα εχουμε πει πολλα...Πριν το κανουμε ομως αυτο , ποιος μπορει να δωσει καποια συμβουλη για τον ασφαλεστερο και καλυτερο τροπο να αφαιρεσουμε τα υπολιματα της προηγουμενης παστας?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε πρωτα τα "χοντρα' με ενα πανακι που να μην αφηνει χνουδια (κατα προτιμηση λιγο φθαρμενο) και μετα με καθαρο οινοπνευμα η ασετον. Κυκλοφορουν και καποια ειδικα υγρα στο εμποριο αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο...

Link to comment
Share on other sites

Κ στο cpu κ στη ψυχτρα.Βεβαια οταν θα βαλεις οινοπνευμα η κατι τετοιο μη το ριξεις πανω στο cpu κ μεθυσει!!Πανω στο πανακι βαλε κ οχι πολυ μεγαλη ποσοτητα γιατι η πολλη υγρασια...Λοιπον λιγο οινοπνευμα ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

καθαρισμα με βαμβακι και βενζινη καθαρισμου και μετα ελαφρια με λιγο ασπρο οινοπνευμα για να φυγει μια ασπραδα που αφηνει η βενζινη.χρονια ετσι τα κανω και εχω 0 (μηδεν) προβληματα και φθορα

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή πάρε τα πολλά με ένα πανάκι ή χαρτί, μετά ότι έχει απομείνει με βενζίνη καθαρισμού και στο τέλος ένα σκουπισματάκι με κανα πανάκι και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Τον καθαρισα λοιπον με ασετον και τον CPU και την ψυκτρα.Εβαλα μετα ενα παααρα πολυ λεπτο στρωμα ΑS-5 ( οταν επεφτε το φως πανω στο CPU Core σε καποια σημεια εβλεπες μεσα απο την παστα :D ) ξαναβαλα και το καρναβαλι της ακασα (AK-825 :clown: ) πανω και με το που το ανοιξα στο bios μου βγαλε 100+ βαθμους και η Μ/Β σφυρουσε λυσαλεα!!!Περιτο να σας αναφερω οτι το σκ@τ0 πηγε στην καλτσα...Εβγαλα τον επεξεργαστη και καθαρισα καλα γυρω γυρω ξανα ...γιατι μου ειχε πεσει λιγο απο την παστα την πρωτη φορα, εβαλα και την ψυκτρα καπως καλυτερα πανω και ολα ομορφα...ειμαι ηδη κατω 1 βαθμο και οταν ψηθει η παστουλα μαλλον θα πεσω κι αλλο :) :) :) Τι λετε να εφταιγε την πρωτη φορα?...

Link to comment
Share on other sites

Και καθολου να μην εβαζα αμα πατουσε καλα δεν θα ανεβαζε 100 σε 10sec.Μαλλον την εβαλα λαθος αλλα τωρα οκ :) Απλα σκεφτομουν την πιθανοτητα να βραχυκυκλωσα το διοδακι που μετραει την θερμοκρασια αλλα πολυ απιθανο μια που η AS5 λεγετε πως μπορει να λειτουργησει χωριτικα...σαν μονωτης δηλαδη και που το πιο πιθανον ειναι το διοδακι να ειναι εσωτερικο...Απλα μου φανηκε πολυ αποτομη η αυξηση της θερμοκρασιας...Oh Well...ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για το ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος να βαλεις την ψυχτρα με As5 μπες στο Arcticsilver.com κ διαβασε τις οδηγιες.Το βασικο λαθος που ειχα κανει εγω κ μου ανεβαζε περισσοτερο ηταν οτι η AS5 πρεπει να απλωθει με την ιδια την ψυχτρα κ οχι με οποιοδηποτε αλλο τροπο κ επισης μολις απλωθει δεν πρεπει να βγαλεις την ψυχτρα απο πανω.Αν την βγαλεις κ παρει αερα μειωνεται η αποδοση.Εγω με σωστη εγκατασταση της ψυχτρας ακριβως οπως το λεει στο site της Arctic Silver πηγα 6 βαθμους (μη σου πω κ παραπανω) πιο κατω.Αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Στη σελιδα της ειδα και γι αυτο αποφασισα να την ξαναπερασω, σωστα ομως αυτην την φορα.Γι αυτο ανοιξα το θεμα...εμαθα πως να βαζω την καινουργια αλλα δεν ηξερα πως να βγαζω την παλια :D Στη σελιδα λεει πως πρεπει να απλωσεις ενα πολυ λεπτο στρωμα πανω στον πυρηνα της Cpu.Αυτο εκανα και απλα επαιξε το προβλημα με την ψυκτρα απο δικη μου βλακεια

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο....βγαζεις την cpu και την περνας με ενα χαρτι με ασετον και φευγει ολη η thermal paste....αλλιως με ενα πιστολακι για τα μαλλια ζεσταινεις το cpu και με ενα χαρτακι βγαινει κατευθειαν....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περιπτωση που βαλει κανεις υπερβολικα πολλη θερμοαγωγιμη παστα (οπως ο γραφων...!!!) κατα την τοποθετηση μιας ψυκτρας silent σε Ρ4 3,2 775 υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα? Προς το παρον η θερμοκρασια του κυμαινεται 40-43 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλεις πολυ...τοτε το μονο προβλημα ειναι πως χανει η ψυκτρα σου σε αποδοση.Η θερμοκρασια σου ειναι χαμηλη για idle αλλα σε full load πως τα παει?Αν σε ικανοποιουν εσενα οι θερμοκρασιες, (λογικα σε full πανω απο 55 δεν πηγενεις αρα εισαι οκ) μπορεις να το αφησεις οπως ειναι , αν ομως θες χαμηλοτερες θερμοκρασιες καλο θα ηταν να την ξαναπερασεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.