Jump to content



Περι Firmware


ambientc

Recommended Posts

Με το πρόγραμμα που συστήνει ο κατασκευαστής του drive μας.

Θα χρειαστούμε τον Flasher & το ανάλογο firmware image.

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει μπορεί το παραπάνω να γίνει λίγο πιο αναλυτικό για παράδειγμα έχω το nec 2500 (rec) και του έβαλα το firmware που το κάνει dual layer και δεν δουλεύει.Πως το επαναφέρω στο κανονικό του firmware;

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος θα πρέπει να είχα εδώ το Nec, και ίσως το ίδιο μοντέλο με το δικό σου.

Δυστυχώς δεν το έχω ( ούτε το συγκεκριμένο μοντέλο, ούτε εδώ :D ).

Στείλε ένα pm στον Hemispasm, θα μπορέσει να σε βοηθήσει λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει μπορεί το παραπάνω να γίνει λίγο πιο αναλυτικό για παράδειγμα έχω το nec 2500 (rec) και του έβαλα το firmware που το κάνει dual layer και δεν δουλεύει.Πως το επαναφέρω στο κανονικό του firmware;

αφού του έβαλες το firmware που το κάνει dual layer παρομοίως θα το γυρίσεις και στο παλιό του.θα το κάνεις update στο παλιό του... :068:

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο site της nec για να βρείς μια παλιότερη έκδοση firmware και κανε όπως σου είπε ο Erlik.

Ευχαριστώ πολύ.Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω κάνει dual layer αλλά το σκέφτομαι.Το μόνο που ήθελα να ξέρω είναι κατά πόσο εύκολη είναι η επαναφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χρειαστει να γυρισεις πισω σε παλαιοτερη εκδοση firmware, και αν χρειαστει γινεται.

Μπορεις να χρησιμποιησεις το fw του Ηerrie απο το παρακατω λινκ

http://herrie.rpc1.org/downloads/2x00/2xx0v3-2.rar

Στο ζιπαρισμενο αρχειο θα βρεις 2 αρχεια bin τα fw δηλ και ενα exe αρχειο που θα χρησιμοποιησεις για να κανεις το flash. θα σε καθοδηγησει μονο του το ελτελεσιμο αρχειο, αν εχεις ξανακανει αναβαθμιση fw εστω και επισημου θα ειναι ευκολη διαδικασια για εσενα.

Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις το λιγο πιο προσφατο fw του maddog απο εδω, παλι σε μορφη bin δηλ θα χρειαστεις το εκτελεσιμο απο το προηγουμενο λινκ.

http://www.micheldeboer.nl/firmware/25x0/25x0_2.F9_RPC+RL.rar

Αν δε σε ενδιαφερει να γραφεις double layer media μπορεις να χρησιμποιησεις το επισημο και πιο προσφατο ολων fw 10Α

http://www.de.nec.de./software/1858_Firmware_ND-2500A_WIN10A.zip

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Επειδή είμαι λίγο ( :p ) άσχετος με όλα αυτά, αλλα "μαρεσε" η ιδέα του ambientc θα θελα να μάθω αν μπορεί να γίνει ένα DVD-RW από απλό σε Dual Layer. Εγώ έχω το NEC DVD_RW ΝΔ-2500A. Μπορώ με αλλαγή του fw να το κάνω dual layer η λέω βλακείες? Ευχαριστώ προκαταβολικά.....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάτι αλλα posts και έλεγαν ότι υπάρχει περίπτωση να καταστρέψουμε τον drive και να μην μπορούμε να το γυρισουμε σε παλιό fw και να το κάνουμε όπως ήτανε.Ισχύει αυτό η κατάλαβα λάθος?Δηλαδή αν το κάνω και δεν δουλέψει υπάρχει περίπτωση να το πετάξω μετά??? Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Οπως μπορεις να διαβασεις και στο πρωτο ποστ μου στο dvd overclocking guide η πιθανοτητα αυτη υπαρχει και βαρυνει τον κατοχο του οδηγου που κανει την αναβαθμιση.

Having said that, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι η πιθανοτητα του να παει κατι στραβα (πχ διακοπη ρευματος κατα τη διαρκεια του flashαρισματος κτλ) ειναι πολυ μικρη και ακομα και τοτε επανορθωσιμη με τα καταλληλα εργαλεια software. Οι μονη περιπτωση που εχω κατα την εμπειρια μου συναντησει κατα την οποια δεν ειναι η επανορθωσιμη η "ζημια" ειναι οταν επεμβαινει κανεις αποτυχημενα και στο EEPROM, το οποιο δεν ισχυει στην προκειμενη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χρειαστει να γυρισεις πισω σε παλαιοτερη εκδοση firmware, και αν χρειαστει γινεται.

Μπορεις να χρησιμποιησεις το fw του Ηerrie απο το παρακατω λινκ

http://herrie.rpc1.org/downloads/2x00/2xx0v3-2.rar

Στο ζιπαρισμενο αρχειο θα βρεις 2 αρχεια bin τα fw δηλ και ενα exe αρχειο που θα χρησιμοποιησεις για να κανεις το flash. θα σε καθοδηγησει μονο του το ελτελεσιμο αρχειο, αν εχεις ξανακανει αναβαθμιση fw εστω και επισημου θα ειναι ευκολη διαδικασια για εσενα.

Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις το λιγο πιο προσφατο fw του maddog απο εδω, παλι σε μορφη bin δηλ θα χρειαστεις το εκτελεσιμο απο το προηγουμενο λινκ.

http://www.micheldeboer.nl/firmware/25x0/25x0_2.F9_RPC+RL.rar

Αν δε σε ενδιαφερει να γραφεις double layer media μπορεις να χρησιμποιησεις το επισημο και πιο προσφατο ολων fw 10Α

http://www.de.nec.de./software/1858_Firmware_ND-2500A_WIN10A.zip

Κατ αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.Ο λόγος που δεν απάντησα νωρίτερα είναι ότι έτρεχα για διάφορα και δεν μπόρεσα να απαντήσω.Όσο αφορά το επίσημο firmware 10A το έχω ήδη εγκαταστήσει.Απλά σκεφτόμουνα την πιθανότητα να το κάνω dual layer.Το μόνο που με σταματάει είναι η πιθανότητα να πάθει κάτι το drive και να μην μπορώ να το επαναφέρω μιας και δεν το έχω ξανακάνει.Το τι θα κάνω τελικά δεν ξέρω εξαρτάται από την μούρλα της στιγμής.

Να σαι καλά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
No problem - εδω ειμαστε για να βοηθησουμε :)

Τελικά δεν άντεξα και το Nec 2500 το έκανα DL.Παραθέτω τα Quality test του αρχικού που το έγραψε φίλος με το Nec 3500 με Firmware 2.19 και την αντιγραφή του από το δικό μου.Επίσης τις πληροφορίες του Nero για το drive μετά το firmware του Herrie.

Θα ήθελα να μου πείτε τι βλέπετε από τα τεστ και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Υ.Γ Το πρώτο εικονίδιο είναι το δικό μου και το δεύτερο του φίλου

post-1744-1442174096,9185_thumb.jpg

post-1744-1442174096,9856_thumb.jpg

InfoTool.txt

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση, μου διεφυγε το thread. Οι σαρωσεις που εχεις ποσταρει ειναι μαλλον απογοητευτικες. Θα πρεπει να τις ξανακανεις χρησιμοποιωντας ως ταχυτητα αναγνωσης 4χ και οχι τη μεγιστη. Επισης θα πρεπει να κανεις ποστ και το disc quality statistics (ποσο ειναι το average scanning interval?)

note: Τα PIF maximum δεν πρεπει να ξεπερνουν τα 32 (τα 4 σε οσα drives αναφερουν σε 4ECC και οχι 8ECC blocks).

EDIT: Δεν κατακαβαινω γιατι σου βγαζει καλα νουμερα στο quality, ισως να κανω καποιο λαθος. Ειναι αργα το βραδυ, θα τα δω και το πρωι ;)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση, μου διεφυγε το thread. Οι σαρωσεις που εχεις ποσταρει ειναι μαλλον απογοητευτικες. Θα πρεπει να τις ξανακανεις χρησιμοποιωντας ως ταχυτητα αναγνωσης 4χ και οχι τη μεγιστη.

Επισης θα πρεπει να κανεις ποστ και το disc quality statistics (ποσο ειναι το average scanning interval?)

note: Τα PIF maximum δεν πρεπει να ξεπερνουν τα 32 (τα 4 σε οσα drives αναφερουν σε 4ECC και οχι 8ECC blocks).

EDIT: Δεν κατακαβαινω γιατι σου βγαζει καλα νουμερα στο quality, ισως να κανω καποιο λαθος. Ειναι αργα το βραδυ, θα τα δω και το πρωι ;)

1)Θα κάνω το quality scan μόνο για του φίλου με 4χ γιατί το δικό μου αντίγραφο το δώρισα σε ένα φίλο περίπου 500 χλμ από εδώ που μένω.

2)Τι είναι το disc quality statistics και που θα το βρω;

3)Σε ποιό quality θεωρείς ότι βγάζει καλά νούμερα;Επίσης θα ήθελα να μου πεις έστω και με μια δόση αυθαιρεσίας μιας και καταλαβαίνω το πρόβλημα που δημιουργεί το διάβασμα στο maximum τη γνώμη σου για το αποτέλεσμα της μετατροπής και αν θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο να την κρατήσω.

Σόρρυ αν σε έπρηξα

Να΄σαι καλά

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Hemispam καλησπέρα.Σε συνέχεια από το προηγούμενο post ξαναέγραψα το dvd του φίλου σε ένα δικό μου.Τα αποτελέσματα-εικόνες-των quality scans είναι σε 2 έγγραφα του word που είναι από κάτω.Εγώ άκρη δεν έβγαλα.Τα scans πάντως είναι -έχω την αίσθηση- χειρότερα από τα προηγούμενα!!!!Τι τρέχει τελικά;Θερμή παράκληση ρίξε μια ματιά και στο προηγούμενο μήνυμα και απάντησέ μου συνολικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Να' σαι καλά

Φίλος.doc

Δικό μου.doc

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλησπερα ambientc :)

Το να σου απαντησω ειναι λιγακι δυσκολο και θα σου εξηγησω γιατι με μια εικονα. Παρακατω ειναι ενα κλασσικο αποτελεσμα σαρωσης ενος DL disc

http://cdspeed2000.com/forum/ATAPI___DVD_DUAL_8X4X12_B3XC_10-October-2004_00_54.png

Οπως μπορεις να δεις και εσυ οι τιμες ειναι εντελως διαφορετικες, πολυ πιο μικρες. Οπως ειπα και πιο πριν τα PI πρεπει να ειναι <280 και τα PIF < 32 για 8ecc ή 4 για 4ecc.

O οδηγος με τον οποιο εκανες εσυ τη σαρωση (btw ποιος ειναι?) χρησιμοποιει τελειως διαφορετικο ecc interval (64 κατι) οποτε τα νουμερα αυτα διαφοροποιουνται δηλ 4χ64 περιπου 256 και κατι λογω των δεκαδικων. Τουλαχιστον ετσι καταλαβαινω εγω, δεν εχω ξανασυναντησει ποτε αντιστοιχο αποτελεσμα σαρωσης σαν το δικο σου. Ακομα και ετσι με τις μεγιστες τιμες που λαμβανεις τα αποτελεσματα ειναι αρκετα εξω απο τα αποδεκτα ορια, οποτε και παλι δεν καταλαβαινω γιατι σου δινει καλο quality score. Φαντασου οτι οτιδηποτε πανω απο 75% ειναι αρκετα καλο αποτελεσμα - δε γνωριζω βεβαια ακριβως που βασιζεται ο αλγοριθμος που ο Erik Deppe εχει φτιαξει για να βγαινει το quality score αλλα ξερω οτι λαμβανει ως πιο σημαντικο παραγοντα τα PIF.

Κατι αναλογο που εχω συναντησει οσον αφορα τις τρελες τιμες σαν αυτη τη σαρωση

http://club.cdfreaks.com/attachment.php?attachmentid=4203&stc=1

δε δειχνει να εχει καποιο σχεση με τη δικη σου περιπτωση αφου αναφεροταν σε CD και δε γινοταν η σαρωση ποτε λογω αντιστοιχου bug. Ειμαι σιγουρος οτι στη δικη σου περιπτωση το ecc interval ειναι αυτο που προκαλει τη περιεργη για εμενα σαρωση.

Αυτο που μπορω να σου προτεινω ειναι:

1. Χρησιμοποιησε τη τελευταια εκδοση του CD Speed (3.80)

2. Χρησιμοποιησε καποιο αλλο drive για να κανεις τη σαρωση - δε γνωριζω ποιο χρησιμοποιησες τωρα

3. Χρησιμοποιησε αλλο προγραμμα για να κανεις τη σαρωση πχ το kProbe θα χρειαστεις καποιο lite-on drive για να κανεις τη σαρωση.

Ολα αυτα θα σε βοηθησουν να βγαλεις συμπερασμα για το αν η μετατροπη ηταν επιτυχης. Στη θεση σου δε θα ανησυχουσα, αφου αυτο που πρωτιστως θα επρεπε να σε ενδιαφερει ειναι η σταθερα καλη αποδοση του στις εγγραφες SL media ενω οι εγγραφες σε DL media ερχονται σαν bonus καλες ή κακες αφου ετσι και αλλιως δεν τις ειχες απο πριν ;)

Τωρα για να σου απαντησω οσο μπορω στα ερωτημα τα σου ενα ενα

1) οκ

2) προφανως το βρηκες αφου το συμπεριελαβες στα επισυννημενα εγγραφα

3) οι σαρωσεις γινονται σε ταχ/τα 4χ αυθαιρετα ουτως ωστε να μπορουμε να συγκρινουμε πιο ευκολα σαρσεις μεταξυ τους χωρις να επεισερχεται ο παραγοντας ταχυτητας αναγνωσης στην εξισωση

Μπορεις να διαβασεις το αρθρο που εχει σχεση με τα PI/PO errors αν θες να μαθεις λιγο περισσοτερο σε βαθος πληροφοριες για τα αποτελεσματα σαρωσης.

Επισης δραττω την αυκαιρια αυτη για να ανακοινωσω οτι οργανωνεται ενα νεο media (sub)forum στο οποιο θα μπορειτε να βρισκετε αντιστοιχες πληροφοριες σχετικες με μεσα και αποτελεσματα σαρωσεως αλλα και να θετετε τυχον αποριες. Αυτή τη στιγμη γραφονται οι οδηγοι/αρθρα/stickies etc

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.