Jump to content



Περι Firmware


ambientc

Recommended Posts

Λοιπον καλησπερα ambientc :)

Το να σου απαντησω ειναι λιγακι δυσκολο και θα σου εξηγησω γιατι με μια εικονα. Παρακατω ειναι ενα κλασσικο αποτελεσμα σαρωσης ενος DL disc

http://cdspeed2000.com/forum/ATAPI___DVD_DUAL_8X4X12_B3XC_10-October-2004_00_54.png

Οπως μπορεις να δεις και εσυ οι τιμες ειναι εντελως διαφορετικες, πολυ πιο μικρες. Οπως ειπα και πιο πριν τα PI πρεπει να ειναι <280 και τα PIF < 32 για 8ecc ή 4 για 4ecc.

O οδηγος με τον οποιο εκανες εσυ τη σαρωση (btw ποιος ειναι?) χρησιμοποιει τελειως διαφορετικο ecc interval (64 κατι) οποτε τα νουμερα αυτα διαφοροποιουνται δηλ 4χ64 περιπου 256 και κατι λογω των δεκαδικων. Τουλαχιστον ετσι καταλαβαινω εγω, δεν εχω ξανασυναντησει ποτε αντιστοιχο αποτελεσμα σαρωσης σαν το δικο σου. Ακομα και ετσι με τις μεγιστες τιμες που λαμβανεις τα αποτελεσματα ειναι αρκετα εξω απο τα αποδεκτα ορια, οποτε και παλι δεν καταλαβαινω γιατι σου δινει καλο quality score. Φαντασου οτι οτιδηποτε πανω απο 75% ειναι αρκετα καλο αποτελεσμα - δε γνωριζω βεβαια ακριβως που βασιζεται ο αλγοριθμος που ο Erik Deppe εχει φτιαξει για να βγαινει το quality score αλλα ξερω οτι λαμβανει ως πιο σημαντικο παραγοντα τα PIF.

Κατι αναλογο που εχω συναντησει οσον αφορα τις τρελες τιμες σαν αυτη τη σαρωση

http://club.cdfreaks.com/attachment.php?attachmentid=4203&stc=1

δε δειχνει να εχει καποιο σχεση με τη δικη σου περιπτωση αφου αναφεροταν σε CD και δε γινοταν η σαρωση ποτε λογω αντιστοιχου bug. Ειμαι σιγουρος οτι στη δικη σου περιπτωση το ecc interval ειναι αυτο που προκαλει τη περιεργη για εμενα σαρωση.

Αυτο που μπορω να σου προτεινω ειναι:

1. Χρησιμοποιησε τη τελευταια εκδοση του CD Speed (3.80)

2. Χρησιμοποιησε καποιο αλλο drive για να κανεις τη σαρωση - δε γνωριζω ποιο χρησιμοποιησες τωρα

3. Χρησιμοποιησε αλλο προγραμμα για να κανεις τη σαρωση πχ το kProbe θα χρειαστεις καποιο lite-on drive για να κανεις τη σαρωση.

Ολα αυτα θα σε βοηθησουν να βγαλεις συμπερασμα για το αν η μετατροπη ηταν επιτυχης. Στη θεση σου δε θα ανησυχουσα, αφου αυτο που πρωτιστως θα επρεπε να σε ενδιαφερει ειναι η σταθερα καλη αποδοση του στις εγγραφες SL media ενω οι εγγραφες σε DL media ερχονται σαν bonus καλες ή κακες αφου ετσι και αλλιως δεν τις ειχες απο πριν ;)

Τωρα για να σου απαντησω οσο μπορω στα ερωτημα τα σου ενα ενα

1) οκ

2) προφανως το βρηκες αφου το συμπεριελαβες στα επισυννημενα εγγραφα

3) οι σαρωσεις γινονται σε ταχ/τα 4χ αυθαιρετα ουτως ωστε να μπορουμε να συγκρινουμε πιο ευκολα σαρσεις μεταξυ τους χωρις να επεισερχεται ο παραγοντας ταχυτητας αναγνωσης στην εξισωση

Μπορεις να διαβασεις το αρθρο που εχει σχεση με τα PI/PO errors αν θες να μαθεις λιγο περισσοτερο σε βαθος πληροφοριες για τα αποτελεσματα σαρωσης.

Επισης δραττω την αυκαιρια αυτη για να ανακοινωσω οτι οργανωνεται ενα νεο media (sub)forum στο οποιο θα μπορειτε να βρισκετε αντιστοιχες πληροφοριες σχετικες με μεσα και αποτελεσματα σαρωσεως αλλα και να θετετε τυχον αποριες. Αυτή τη στιγμη γραφονται οι οδηγοι/αρθρα/stickies etc

Hemispam καλησπέρα

Κατ' αρχάς να σε ευχαριστήσω που ασχολήθηκες.

Θα απάντήσω με τυχαία σειρά στις απορίες - προτροπές σου

1)Το Nero που χρησιμοποιώ είναι η τελευταία διαθέσιμη έκδοση.Το cd-dvd speed είναι το 3.80

2)Το Drive που έκανε τα quality scans είναι το Asus 616P2 με το τελευταίο επίσημο firmware δηλ. το 1.08

3)Κατέβασα το Kprobe αλλά διαπίστωσα ότι δεν λειτουργεί με το Asus

4)Θα προσπάθήσω να βρω κάποιο Liteon για να μπορέσω να κάνω κάποιο "καλό" quality scan.

5)To Dvd που έγραψα παίζει μια χαρά(χωρίς σπασίματα,κολήματα)στο Dvd player που έχω στο σπίτι και είναι το Sony NS-305 δηλ. τίποτε ιδιαίτερο.

6)Το άρθρο που έχεις αναρτήσει για τα Quality Scan το διάβασα αλλά άκρη δεν έβγαλα γι'αυτό και ζήτησα την βοήθειά σου.

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που κάνει αξιόλογα quality scans και δεν λειτουργεί μόνο με συγκεκριμένα Drives;

Εν αναμονή κάποιου αξιολογότερου scan

Ευχαριστώ για την απάντηση

Να'σαι καλά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εχει πλεον βγει η εκδοση 4.00 του CDS μπορεις να την κατεβασεις απο εδω

http://www.cdspeed2000.com/

Eπιπλεον και πιο σημαντικο ειναι να μη κανεις σαρωσεις με DVD Rom drives αλλα με recorders, αφου τα αποτελεσματα που επιστρεφουν τα rom drives δεν ειναι συγκρισιμα με τα αντιστοιχα των recorders.

Ξανακανε τις σαρωσεις με το νεο CDS και καποιο DVD recorder που υποστηριζεται ή με το kProbe και καποιο Lite-on DVD recorder και ποσταρε τα αποτελεσματα εδω :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει πλεον βγει η εκδοση 4.00 του CDS μπορεις να την κατεβασεις απο εδω

http://www.cdspeed2000.com/

Eπιπλεον και πιο σημαντικο ειναι να μη κανεις σαρωσεις με DVD Rom drives αλλα με recorders, αφου τα αποτελεσματα που επιστρεφουν τα rom drives δεν ειναι συγκρισιμα με τα αντιστοιχα των recorders.

Ξανακανε τις σαρωσεις με το νεο CDS και καποιο DVD recorder που υποστηριζεται ή με το kProbe και καποιο Lite-on DVD recorder και ποσταρε τα αποτελεσματα εδω :)

Hemispam καλησπέρα

Κατέβασα το νέο dc-dvd speed.Τα αποτελέσματα είναι το ίδιο περίεργα και απ' ότι κατάλαβα δίνει για την ποιότητα μέγιστο λαθών PIF τα 16000!!!!!!

Το recorder μου όμως δεν υποστηρίζεται από το cd-dvd speed όσο και αν προσπάθησα να κάνω scan με αυτό.

Η ερώτηση είναι ,ξέρεις ποια recorder υποστηρίζει το cd-dvd speed;Επίσης υπάρχουν κάποια άλλα προγράμματα αξιόπιστα εκτός από το Kprobe- που απ' όσο ξέρω υποστηρίζει μόνο τα Liteon- που να κάνουν αξιόπιστα scans με περισσότερα drives;

Τα scans που έκανα με την αναβαθμισμένη έκδοση είναι περίπου ίδια με τα προηγούμενα.

Νά σαι καλά

Ευχαριστώ για τον χρόνο που μου διέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όταν εγώ είχα κάνει στο sony dvd-rom μου firmware update,είχα κατεβάσει απλά το αντίστοιχο αρχειάκι ,το οποίο ήταν εκτελέσιμο και ύστερα έκανα επανεκκίνηση.αυτό ήταν όλο!!!Νομίζω πως και το recorder σου έτσι θα αναβαθμιστεί αρκεί να μπεις στο site της εταιρείας και να κατεβάσεις το αυθεντικό κι όχι καμιά μαϊμού γιατί μπορεί να προκαλέσει βλάβη στη συσκευή!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι ,ξέρεις ποια recorder υποστηρίζει το cd-dvd speed;
Μπορεις να βρεις καποιο απο τα παρακατω

http://www.cdspeed2000.com/go.php3?link=cdspeed30.html

Επίσης υπάρχουν κάποια άλλα προγράμματα αξιόπιστα εκτός από το Kprobe- που απ' όσο ξέρω υποστηρίζει μόνο τα Liteon- που να κάνουν αξιόπιστα scans με περισσότερα drives;
Το NCDS θα σε καλυψει σιγουρα, αλλα αν θες μπορεις να δοκιμασεις και το DVD Info Pro. Δεν υπαρχει καποιο drive που να υποστηριζει εχτρα παντως, και προσωπικα προτιμω το interface του NCDS.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.