Jump to content



Οvercklock windows..καπουτ


Jason1442169106

Recommended Posts

Χθες πηγα σε ενα φιλο με παλιο pc κ καναμε o/c τον p4@1,6 που εχει.Μεχρι 1,8 πηγε σταθερα.Μολις ανεβασα 2mhz ακομα στο fsb το pc δεν ανοιξε κ μετα απο ωρα που καταφεραμε να ανοιξει δεν μπορουσε να μπει στα windows γιατι ελεγε οτι ελειπαν αρχεια!!Lol καναμε format για 2 fsb παραπανω!Γιατι συνεβη αυτο ρε παιδια το o/c γιατι προκαλεσε data corruption στο σκληρο?

Link to comment
Share on other sites

Τί μητρική έχει ο φίλος σου...;

Προφανώς αυτή η μητρική δεν έχει επιλογή να κλειδώνει ο διαιρέτης του PCI/AGP (που πρέπει να είναι καρφωτά στα 66/33ΜΗz) οπότε προσπάθησε ο δίσκος να δουλέψει πιό γρήγορα γιατί έτσι του έλεγε το PCI bus (βάση της αύξησης που του έκανες στο FSB), ..... αλλά δεν τα κατάφερε και είχες αστοχία υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω κ αλλο thread να ρωτησω κατι.Πριν καποια ωρα ενω ειχα τον p4prescott3ghz στα 3.5 με τις ram χωρις διαιρετη φορτωσα αρκετα το συστημα κ μου εβγαλε μια μπλε οθονη με κινεζικα κ εκανε restart.Που πιστευετε οτι οφειλεται?Δεν το σηκωσαν οι μνημες μου,ο επεξεργαστης μου,η το τροφοδοτικο μου?Nα ξερω τι να πασπατεψω..

Prime εβγαζε κανα μισαωρο

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ναναι και τα 3, το ενα, το αλλο....δεν μπορεις να καταλαβεις ετσι....στο τροφοδοτικο βαλε λιγοτερες πιθανοτητες. Εκτος αν εχεις κανενα πολυυυυυ noname...

ΥΓ βαλε και το συστημα στη sig...

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω βαρεθει...για μια ακομα φορα θα το πω...Μαλλον ειναι οι μνημες κατα την γνωμη μου...παιζει ομως και να ειναι κανενα προβλημα των windows.Πριν κανω φορματ , καθε φορα που εκανα scan με registry cleaner οταν διαβαζε μια συγκεκριμενη τιμη , μου πετουσε μπλε οθονη κ εκανε ρεσταρτ.Οποτε μπορει να ειναι ολα καλα και απλα να θες ενα φορματ , αν εχεις πολυ καιρο να κανεις.Επισης για να πληροφορουμαστε και να διασταυρωνουμε πληροφοριες...Το προβλημα αυτο συνηθως λενε οφειλεται σε μνημη , μητρικη ή επεξεργαστη :D

Link to comment
Share on other sites

Τη μητρικη δεν την ανεφερα γιατι με την ιδια εχω ανεβει κ στα 3,7.Οποτε δε νομιζω να παιζει κατι μ'αυτη.Windows κ παλι χλωμο εχει φαει φορματ προσφατα.Κ γω στις μνημες το κοβω αν ηταν ο επεξεργαστης θα ηταν αλλη αντιδραση του pc μαλλον(δε θα φορτωνει κ αλλα τετοια).Τελος παντων δοκιμες θα δειξουν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.