Jump to content



Να εμπιστευτώ την QVL λίστα της ASUS ?


Recommended Posts

Έχω ASUS P4P800 SE mobo με 2+2 slots (dual) με 2 TWINMOS 256 (single sided) και θέλω να προσθέσω άλλες 2 ακριβώς ίδιες καθώς θέλω να ασχοληθώ λίγο με video editing.

Θα υπάρξει πιθανό πρόβλημα επιδόσεων με τις μνήμες με τα slots populated ?

Στο manual αναφέρει ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα μόνο αν το σύνολο της ram είναι 4GB (4x1GB dimms)

Τα συγκεκριμένα dimms είναι τεσταρισμένα από την ASUS σε full populated σύμφωνα με την QVL λίστα της.

Να την εμπιστευτώ ή να αγοράσω 2x512MB και να διώξω τις 2x256MB ?

Κάποιος με όλα τα dimm slots γεμάτα (4x256MB) ?

Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξηγηση αλλα οπως διαβαζω το ποστ σου,ειναι σαν να ρωτας κατι που στο απανταει η εταιρια και το manual.

τεσπα,οχι παντα 100% αλλα αν ειναι certified απο την εταιρια δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ενας λογος που θα μπορουσες να αγορασεις 2*512 αντι 4*256 ειναι το overclocking.

Θα ανεβουν καπως καλυτερα τα 2*512 αντι των 4*256 αλλα μιλαμε για ακραιες συνθηκες.

Θα υπάρξει πιθανό πρόβλημα επιδόσεων με τις μνήμες με τα slots populated ?
Κοιταξε εδω το πρωτο και το τελευταιο post.

Αλλα να μην παρασυρεσαι απο τα scores οι χρονοι αποκρισης μετρανε.

Κι εγω ασχολουμαι πολυ με video και σε πληροφορω οτι τα ΜΗz κανουν τη διαφορα κι οχι οι μνημες.

ΟΚ η ποσοτητα τους βοηθαει αλλα οχι η ταχυτητα.

Το βασικο που πρεπει να προσεξεις ειναι να εχουν το ιδιο chip οι μνημες.

Μπορει να λενε TwinMOS PC3200 CL2.5 (για παραδειγμα) αλλα κατα καιρους οι εταιρειες αλλαζουν προμηθευτες και γινεται μπερδεμα οποτε ειναι πιθανο να υποστεις προβληματα λειτουργιας δηλαδη να μη συνεργαζονται οι μνημες με τις παλιοτερες, ασταθεια μητρικης...

Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξηγηση αλλα οπως διαβαζω το ποστ σου,ειναι σαν να ρωτας κατι που στο απανταει η εταιρια και το manual.

Για να κάνω τις παραπάνω ερωτήσεις σημαίνει ότι έχω κάποιες αμφιβολίες.

Κάποιος συνάδελφός μου πρόσθεσε άλλες 2x512 Apacher στην Gigabyte του και δεν του λειτoυργούσαν σε dual channel πού σύμφωνα με το manual και την QVL δε θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Απλώς ρωτάω αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν και πως συμπεριφέρθηκε η μητρική του.

Ένας από τους λόγους που είμαστε εδώ είναι και για να ανταλλάσουμε απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο που πρεπει να προσεξεις ειναι να εχουν το ιδιο chip οι μνημες.

Ναι είναι πολύ σημαντικό και γι αυτό πρόκειται να τις πάρω από το ίδιο κατάστημα με τα στοιχεία των παλιών στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω τις παραπάνω ερωτήσεις σημαίνει ότι έχω κάποιες αμφιβολίες.

Κάποιος συνάδελφός μου πρόσθεσε άλλες 2x512 Apacher στην Gigabyte του και δεν του λειτoυργούσαν σε dual channel πού σύμφωνα με το manual και την QVL δε θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Απλώς ρωτάω αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν και πως συμπεριφέρθηκε η μητρική του.

Ένας από τους λόγους που είμαστε εδώ είναι και για να ανταλλάσουμε απόψεις.

ο λογος τοτε που ψαχνεις δεν ειναι στις ποσοτητες κλπ.αλλα τα τσιπακια που θα εχει η καθε μνημη,δεν εχω δει στην σελιδα της τα certification αλλα ισως αναφερει και συγκεκριμενους κωδικους στα τσιπακια και οχι μονο μαρκες (πχ. η MSI αυτο κανει).ψαξε στο νετ για μνημες που εχουν ασυμβατοτητα με την μητρικη σου,δες και στο φορουμ της εταιριας για κατι σχετικο απο καποιον αλλον χρηστη.

στα φορουμ βοηθαμε εννοειται,γι αυτο και απο αγνωστοι μερικοι,κανουμε και παρεα (μεσω του φορουμ) στην πραγματικη ζωη.χρειαζεται λιγο ψαξιμο και απο μας παντα και αν κολλησει καποιος εδω ειναι ολο το team για βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

MADKiller7, MrSeanKon

σας ευχαριστώ ειδικά για την παραπομπή στο thread του soki (κατατοπιστικότατο).

Θα πάρω το σετάκι των 256 και βλέπουμε.

- 256MB TwinMOS M2G9I08AFATT9F081AA4T TwinMOS SS TMD7608F8E50D (από QVL) -

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τα καλα σου λογια εδω ειναι ο Oδηγος Αναφορας για καθε χρηστη οπου θα βρεις πολλες απαντησεις σε διαφορα ζητηματα στο μελλον.

ΟΚ δε γινεται να τα καλυψουμε κι ολα.

Το εφαλτηριο post για τα βασικα threads που εχω ανοιξει ειναι το 2ο.

Εδω απο το 31ο post και μετα θα δεις μια μεθοδο αρκετα απλη για να βελτιστοποιησεις το συστημα σου σε ο,τι προγραμμα θες.

Kαλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.