Jump to content


Αγορά Ram kit 1 gb(2x512) Help...


Recommended Posts

Καλησπερίζω την κοινότητα για μια ακόμη φορά.θέλω πάλι την γνώμη σας,αυτή την φορά όμως για αγορά μνήμης,με γνώμονα τo καλό O/c.Έχω ήδη τις KIngston 2x512 με cl3.Θα τις δώσω σε ένα κολλητό.Όπως επίσεις και την Cpu tων 2.4.;έτσι εγώ θα πάρω τον 3.2E με άλλες μνήμες και εδώ θα ήθελα την γνώμη σας.Και ιδού η απορία...Μνήμες ddr400 ή Drr500-433.To Μ/β είναι το P4P800 Deluxe.Τι θα μου προσφέρουν οι Ddr500-433.Τις δέχεται το M/b μου?Για βγάλτε με απο την δύσκολη θέση.Εντόπισα αυτά τα σετάκια Geil1,Geil2 ...Αυτά ή Ocz DDR400?...Είμαι μπερδεμένος... :017: Πείτε καμιά ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απ’ ότι είδα σε ένα review δέχεται μέχρι pc3200 ram άρα η DDR 400 είναι μονόδρομος. Τώρα μνήμες για καλο o/c είναι οι OCZ, CORSAIR κ.α., φυσικά με το κατάλληλο chip (πχ BH5) φτάνουν πολύ ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

DevilCry , η μητρικη σου δεν εχει προβλημα να δεχτει μνημες PC3200 , PC3500 , PC42000 , PC5000 ... ολες τις συχνοτητες που υπαρχουν στην αγορα.

Αυτο που αλλαζει ειναι η δυνατοτητα του overclocking . Oι υψηλοτερης συχνοτητας μνημες , κατα κανονα (γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις) , θα μπορεσουν να λειτουργησουν σε μεγαλυτερη συχνοτητα και επομενως θα εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα επεξεργασιας . Τα πραγματα βεβαια δεν ειναι απλα .

Μην περιμενεις θαυματα . Οχι πολλα πραγματα .

Εχεις σκοπο να κανεις overclocking ? ( Απο την απαντηση σου εξαρταται το τι μνημη ειναι καλυτερα να παρεις )

Θα ψαξω να βρω καποιο guide για FSB , μνημες κλπ για να σου δωσω .

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαίως έχω σκοπό να κάνω O/c.Ο 3.2 (που θα πάρω) θα ψυχεται από την ThermalRight xp-120,με τροφοδοτικό enermax EG495AX-VE(W) και όλα αυτά σε κουτί thermatake Soprano.Ήδη έχω κάνει O/c το 2.4 που έχω στα 3.28 με τις μνήμες που έχω (Κingston 2x512 cl3).Και επειδή θέλω να o/c και το 3.2 θα ήθελα ένα καλό σετάκι με μνήμες.Απλός επειδή κυκλοφορούν πολλές και σε διαφορες συχνότητες,θα ήθελα τα φώτα σας. :001:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φίλε οι μνήμες είναι μεγάλη ιστορία. Σε αδρές γραμμές υπάρχουν μνήμες του κιλού που ανεβαίνουν σαν τρελές όπως οι UTT της twinmos. Υπάρχουν μνήμες που ανεβαίνουν καλά όπως κάποιες Kingston KVR .Υπάρχουν κάποιες μνήμες που δεν ανεβαίνουν ή ανεβαίνουν υποτυπωδώς αλλά από την τιμή τους δεν περιμένεις και τίποτα παραπάνω.

Άλλη κατηγοριοποίηση έχεις ως ακολούθως.Οι μνήμες που ανεβαίνουν χωρίς να τις τρελάνεις στο ρεύμα που πρόκειται για μνήμες που έχουν τσιπάκια TCCD της Samsung (όχι μνήμες σάμσουνγκ, αυτές είναι μαμώ τη σάμσουνγκ μου μαμώ) και μνήμες που ανεβαίνουν πολύ και με σφικτούς χρονισμούς αλλά πρέπει να είσαι κοντά σε πυλώνα της ΔΕΗ από 100Κβολτ και πάνω.

Οι μνήμες που ακολουθούν πρότυπο άνω του 3200 (4000.....) είναι φυσικά αρκετά ακριβότερες. Έχε κατά νου ότι 2Χ512 τουίνμος έχει πλέον 90 ευρά , 2Χ512 buffalo 72 , και 2ΧΠολύΓαμάτεςΜνήμεςΠουΑνεβαίνουνΣανΤρελές512 κάπου στο 250άρι.Εγώ θα σου πρότεινα να μην πετάξεις τζάμπα λεφτά στις μνήμες αν δεν επιβεβαιώσεις πόσο ανεβαίνει ο 3.2 σου. Πρώτα δούλεψέ τον με τρίχες μνήμες και διαιρέτες ,και άμα δεις ότι το fsb σου το θες πάνω από το 220-230 τότε άρχισε να μαζεύεις χρήμα.Αλλιώς μπορείς είτε να πάρεις 2 KVR βασιλιάστον και να μη σου κάτσει κακό κομμάτι οπότε να φτάσεις 220-230 είτε κάποιο μεταχειρισμένο σετ-κατά προτίμηση με εγγύηση- που αποδεδειγμένα να φτάνει εκεί που θες.Βασικά αυτή είναι και η μόνη εγγύηση ότι οι μνήμες πάνε ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Γλυκοκοιτάζω αυτά τα 2 κομμάτια της Geil.Link1,Link2 .Έχουν την ίδια τιμή αλλα διαφορετική συχνότητα...ΠΟιά απο τις 2 προτείνεται.Ή αλλιως ποιες άλλες στην ίδια τιμή...:073:

Link to comment
Share on other sites

Ανεπιφυλακτα προτιμησε τις 500αρες.Οι αλλες μπορει να εχουν λιγο πιο σφιχτα timings αλλα εφοσον οι τιμη ειναι η ιδια τα παραπανω Mhz θα παιξουν καθοριστικο ρολο στην αποδοση.Εξαλλου η διαφορα μεταξυ cl 2 και 2.5 ειναι πολυ μικρη περιπου της ταξεως του 1% το οποιο οφειλεται στον τροπο που λειτουργουν οι DDR.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απ’ ότι είδα σε ένα review δέχεται μέχρι pc3200 ram άρα η DDR 400 είναι μονόδρομος. Τώρα μνήμες για καλο o/c είναι οι OCZ, CORSAIR κ.α., φυσικά με το κατάλληλο chip (πχ BH5) φτάνουν πολύ ψηλά.

To συγκεκριμενο τσιπακι μνημων θελει αρκετα volt για να παει ψηλα... Αν εχεις να δωσεις πανω απο 3volt και θελεις τοτε οκ! Αν οχι τοτε μπορεις να πας σε τσιπακι samsung tccd που με λιγο voltage φτανει αρκετα ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου σου πρoτεινω να παρεις ocz,επειδη εχω geil και εχω δει οτι δεν ανεβαινουν πολυ(τουλαχιστον οι συγκεκριμενες).Το μονο που θα σου ελεγα να κοιταξεις ετσι και αλλιως ειναι τα timings.Οσο χαμηλοτερα τοσο καλυτερα.Και για να μην σε κουραζω αλλο εγω σου προτεινω αυτες για oc,εκτος αν το 300 fsb δεν σου φτανει!!!.

www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_el_ddr_pc_4800_dual_channel_platinum

Link to comment
Share on other sites

Καλη η τιμη για 1GB 233ΜΗz@2-2-2-6 με 2.5V αλλα το θεμα ειναι τι τσιπακια φορανε και το ποιο σημαντικο αν ανεβαινουν και ποσο,εστω κ με μερικα Volt παραπανω. Το λεω γιατι δεν εχω δει ουτε διαβασει για gigaram μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά!!!!!!!!Είχα καταλήξει για τις Geil ultra plat. pc4000 αλλα δεν είναι διαθέσιμες πλέον.Έτσι είμαι ανάμμεσα σε 3 κομμάτια.Πείτε γνώμες γιατί θα τρελαθώ! :118: Το πρώτο κομμάτι είναι η Geil ULTRA PLATINUM 1024MB PC3500 DDR 433MHz DUAL CHANNEL KIT Link1,το 2ο είναι η Ocz EL 1GB DC KIT PC3200/400MHz PERFORMANCE Link2,και

το 3ο είναι 2x256 TWINMOS SPEEDPREMIUM 512MB KIT (2x256MB) DDR433 PC3500 με τσιπακια BH-5!Εγώ θέλω τις TWINMOS αλλά τις έχω βρεί μόνο σε 2χ256 κιτ!!!Άμα πάρω 2 κιτ των 2χ256 και τα κάνω 1gb σε dual channel θα έχω λέτε προβλήματα???Καλύτερα 2χ512(1gb) ή 2 των 2χ256(1gb)!?!?!?!?!Παίδες βοήθεια!!!!!!Γιατί τα κομμάτια των Twinmos θα "φύγουν"!!

Link to comment
Share on other sites

Οι Twinmos εξαφανίστηκαν..:011:Δεν πειράζει...Geil ULTRA PLATINUM 1024MB PC3500 DDR 433MHz DUAL CHANNEL KIT????? :108: Ή Ocz EL 1GB DC KIT PC3200/400MHz PERFORMANCE REV.3...Την αξιοπιστία της Ocz?;;Ή την ταχύτητα

της Geil?....Καμιά συμβουλή?? :090:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.