Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΟ SATA


Recommended Posts

Χθες αγόρασα το νέο μου pc με 300 GB σκληρό sata της maxtor .Μετά από ταλαιπωρεία μερικών ωρών κατάφερα να εγκαταστήσω τα windows xp. Όμως

ενώ στο dos δείχνει 286 και κάτι GB στα windows δείχνει μόνον 127 GB. Δεν δείχνει πουθενά αλλού που είναι τα υπόλοιπα GB ούτε καν unpartitional. Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Άμα μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του είμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απλα μολις περασεις το SP χρειαζεται format το partition των 159G

Πως θα το κάνω format αφού το partition είναι αυτό με τα windows xp ;

OK παιδιά το βρήκα . Πάω να κάνω format το υπόλοιπο .Να είστε καλά.Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας. Ένα παραπάνω γιατι ξενυχτήσατε για το ολυμπιακό (όσοι είσαστε) και για την Έλενα. :038:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και απλα κανοντας δεξι κλικ και επιλεγοντας format η απο control panel -->Administrative Tools-->Computer Management

Εννοούσε πώς να κάνει format για να το βλέπει όλο ένα, αφού είναι το partition που έχει τα windows. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει μέσα από εκεί που του είπες. Μόνο με κάποιο third party utility, όπως το Partition Magic.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσε πώς να κάνει format για να το βλέπει όλο ένα, αφού είναι το partition που έχει τα windows. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει μέσα από εκεί που του είπες. Μόνο με κάποιο third party utility, όπως το Partition Magic.

Ακριβώς αυτό εννωούσα Apotsi .Πάντως σας ευχαριστώ όλους. Για πέστε μου κάτι άλλο πως θα βάλω permission στον σκληρό μου .Ξέρετε το security από την επιλογή properties πάνω στον σκληρό. Δεν εμφανίζεται η επιλογή security.Ευχαριστώ

:dance:

Link to comment
Share on other sites

Tο setup τον ΧP δεν βρισκει ολο το capacity toy 300ari ?

Eγω δεν ειχα παρομοιο προβλημα ουτε παλιοτερα χωρισ sp2.

Το μονο που επρεπε να φορτωσω ηταν ο controller του asus γιανα δει τον 300αρι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατα με φ6 εβαλα τon driver του controller αλλιος δεν εβρισκε καν δισκο.

Μολις τον εβαλα τον βρεικε κανονικα .... δεν ειναι θεμα sp2 αλλα θεμα controller.

Chris πως ειναι δυνατον να σου βρικε τον δισκο με μικροτερη χωριτικοτητα ????

Μηπως χωρισες particion και δεν εκανες φορματ το δευτερο (εκει που δεν εγκατεστησες τα windows?)

Link to comment
Share on other sites

Απλά... όταν είχαν πρωτοβγεί τα XP (όπως λέω και παραπάνω) δεν είχαν υποστήριξη 48-bit Logical Block Addressing (LBA), οπότε έβλεπαν μέχρι 137GB. Αργότερα (με την έλευση του SP1) είχε κανονική υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο apotsi. Με το setup των windows xp έβλεπα μόνον 127 GB τα υπόλοιπα απλά δεν φαίνονταν και όχι γιατί δεν τα έκανα format .Στο dos όμως έβλεπα 286 και κάτι GB βάζοντας το sp2 είδα τα υπόλοιπα 151 και κάτι αφορμάριστα.Σε αντίθεση με σένα navigator δεν χρειάστηκα drivers στο setup.

Για πεs μου apotsi για το πως βάζω premmision στον σκληρό έχω windows xp pro με sp2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.